Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

MHP'de 10 Temmuz'da yapılması planlanan olağanüstü kurultay kaosa döndü. Çankaya İlçe Seçim Kurulu "10 Temmuz'da seçimli kurultay yapılamaz" dedi.

MHP'li muhaliflerin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazda bulunması bekleniyor. 

MHP'NİN AVUKATI KARARI AÇIKLADI

MHP Genel Merkezi Avukatı Yücel Bulut, Twitter hesabından Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun açıkladığı kararı paylaştı. 

ERSAN ŞEN YORUMLADI

Ceza Hukukçusu Ersan Şen, HABERTÜRK TV'ye seçim kurulunun kararını değerlendirdi. Şen şunları söyledi:

"19 Haziran'da yapılan tüzük değişikliklerinde toplam yeter sayısı sağlanmadı. Çoğunluk orada sağlanamadı. Buna karşılık açılan dava ve alınan bir tedbir var. Orada, 'Siz tüzüğü değiştiremediniz. 10 Temmuz'da seçimli kongreye gidemezsiniz' açıklaması var. Tüzük değişikliği yapılmadıkça da, genel başkan seçimini olağanüstü genel kurulda gerçekleştiremezsiniz. Taraflar mutabık olmadıkça, bu tüzük maddesi değiştirilmediği sürece 10 Temmuz'da ister muhalifler, ister Genel Merkez 'biz seçim yapacağız' diyerek kurultay yapamaz."

Ersan Şen, "19 Haziran'daki Çağrı Heyeti'nin topladığı tüzük kurultayı korsan değildi. Toplantı yeter sayısı yeterliydi, ancak tüzük değiştirmek için gereken delege sayısı yeterli değildi" diye konuştu.

KONGRE HEYETİ BAKANI MÜSAVVAT DERVİŞOĞLU: GEREKEN BAŞVURULARI YAPACAĞIZ

19 Haziran'daki Çağrı Heyeti'nin topladığı Tüzük Kurultayı'na başkanlık yapan Müsavvat Dervişoğlu HABERTÜRK TV'ye konuştu. Dervişoğlu şunları söyledi: 

"Sayın Şen'e teşekkür ediyorum, ancak toplantı için 3'te 2'lik çoğunluk gereği bulunmadığı, Siyasi Partiler Kanunu ve Parti Tüzüğü açık olduğu için Medeni Kanuna gerek olmadığı için o kurultay düzenlenmiştir.

Elimde Çankaya İlçe Seçim Kurulu'ndan gelen karar var. Asliye Hukuk Mahkemesi'nden tedbir konulması nedeniyle, Genel Merkezin ve Kongre Heyeti'nin seçimli kurultay yapılamayacağını ifade ediyor.

Asliye Hukuk Mahkemesi'ne tedbirin kaldırılması için başvuru yapıldı. Bunların sonuçlarını bekleyeceğiz. Seçimli Genel Kurul'un gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa o adımları atacağız."