Habertürk
    Takipde Kalın!
      Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
        Haberler Gündem Politika HDP'li Nihat Akdoğan tahliye edildi

        HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan'ın tahliyesine karar verildi. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Akdoğan, tutuklu bulunduğu Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

        Cumhuriyet savcısı, mevcut delil durumu, suçun vasıf ve mahiyeti ile sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak, Akdoğan'ın tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi.

        Akdoğan, savunmasında kendisine isnat edilen suçlamaları reddederek tahliyesini talep etti.

        Talebi değerlendiren mahkeme, oy çokluğuyla yurt dışına çıkış yasağı getirerek Akdoğan'ın tahliyesine kararı verdi.

        TAHLİYE KARARINA İTİRAZ EDİLDİ

        Terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında verilen tahliye kararına, Cumhuriyet Savcılığı itirazda bulundu.

        5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan itiraz dilekçesinde Savcılık, işlediği suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu gerekçe göstererek Akdoğan'ın tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkartılmasını talep etti.

        İSTENİLEN CEZA

        İddianamede, HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak", 14 kez "terör örgütü propagandası yapmak", "suçu ve suçluyu övmek", "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma" suçlarından 23 yıldan 85 yıla kadar hapis ile mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde görülen hak yoksunluklarına hükmedilmesi talep ediliyordu.

        REKLAM
        Şurada Paylaş!

        GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ