Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, AK Parti'nin 2023 vizyonunu eleştirerek, ''Onlara göre DSP yok ama yemin ediyorum, 2023 yılında DSP iktidar olacak'' dedi.

Partisinin İzmit'teki bir restorantta düzenlediği Cumhuriyet Balosu'na katılan Türker, olağan kongre döneminin başladığını belirterek, parti merkezinin ilçe kongrelerini başlatacağını, ardından il kongreleri ve kurultayın yapılacağını söyledi.

Türker, bugün karşılaştıkları sorunlarla DSP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in 1985 yılında karşı karşıya kaldığını belirterek, ''Ecevit'i devre dışı bırakmak için bugün 'anlı şanlı solcuyum' diye geçinen yazarlar, aleyhinde yazı yazmışlar'' diye konuştu.

Partililerin önünde birçok engel çıkacağını ifade eden Türker, herkesi kucakladıklarını, kimseyi ayırt etmediklerini dile getirdi.

''Dün ve bugün DSP bayrağını tutup sallamış olan herkes kardeşimizdir'' diyen Türker, ''Hiçbirisini ayırt etmiyoruz. Diyoruz ki 'gelin, bu kardeşlik el ele versin, yarınları inşa etsin, yarınlardaki özgürlük ve barış arayışını toplum arkamıza düşerek bulsun'. Ecevit'e aynı şeyleri söyleyenler, DSP'nin iki kez üst üste iktidarını hayal bile etmiyorlardı'' şeklinde konuştu.

''2023 yılında DSP iktidarda olacak''
Türker, partisinin Atatürk'ün düşünceleri üzerine inşa edilmiş, Bülent Ecevit'in sosyal politikalarıyla bezenmiş olduğunu vurgulayarak, önlerinde yerel yönetimler seçimi sınavının olduğunu söyledi.

Yerel yönetimler seçiminde baraj meselesi olmadığını, liderden çok örgütün bölgedeki ağırlığı ve merkezi politikalardan çok, yerel politikaların önemli olduğuna dikkati çeken Türker, üyelerinin genel başkan, yerel yönetimin merkez politikasını tayin eden insan kişiler gibi çalışmasıyla yerel seçimlerde varlıklarını göstermeye gayret edeceklerini anlattı.

AK Parti'nin 2023 vizyonunu eleştiren Türker, sözlerini şöyle tamamladı:

''Onlara göre DSP yok ama yemin ediyorum, 2023 yılında DSP iktidar olacak. Cumhurbaşkanı da bizden olacak, başbakan da bizden olacak.

Bugün bile buraya gelmeden önce Hz. Ali'nin sırlarını okudum. Allah bana Hz. Ali'nin cesaretini verdiği sürece yıkmayacağımız, karşı durmayacağımız yer yoktur. Bunu lafta söylemiyorum. Demokratik solculardan kuvvet alarak söylüyorum.''

AA