Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Sosyal Güvenlik İşçi İş Kazaları Araştırma Merkezi kurulacak - Sosyal Güvenlik Haberleri

    İş kazası ve meslek hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çalışma hayatının en büyük sorunlarından biri olmaya devam ediyor.

    Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre dünyada her yıl 3 milyona yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan iş kazaları ve meslek hastalıkları, doğru tedbir ve uygulamalarla çalışanlar için risk olmaktan çıkabiliyor.

    HEDEF 2 MİLYON İŞ YERİ VE 23 MİLYON ÇALIŞANA ULAŞMAK

    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, meslek hastalıklarının tümünün, iş kazalarının ise yüzde 98'inin engellenebileceğinden hareketle çalışmalarını sürdürüyor.

    REKLAM

    İş sağlığı ve güvenliğini sağlamak, iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemekle görevli Genel Müdürlük, iş kazalarıyla mücadelede yeni uygulamaları da hayata geçiriyor.

    Bu kapsamda iş kazalarının nedenlerinin araştırılması, kazaların dijital ortamda simülasyonu ve kazaya yol açan kök sebeplerin ortaya konulup benzerlerinin tekrarlanmaması için kısa adı İKAM olan İş Kazaları Araştırma Merkezi'nin kurulması için çalışmalar sürüyor.

    İKAM ile milli bir kaza araştırma metodunun oluşturulması, bu metodun da standart hale getirilip tüm iş sağlığı ve güvenliği (İSG) profesyonellerinin kullanımına sunulması amaçlanıyor.

    Merkezin oluşturacağı kaza araştırmalarıyla 2 milyon iş yeri ve 23 milyon çalışana ulaşılması hedefleniyor.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ