Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İSKİ açıkladı! 24 Ocak İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Son dakika İSKİ su kesintisi

    24 Ocak Pazar günü İstanbul'da sular ne zaman, saat kaçta gelecek? İSKİ internet sitesinde yer alan bilgiye göre bugün Çekmeköy ve Eyüpsultan'da su kesintisi yaşanacak. İstanbul'da yaşayan vatandaşlar Avrupa ve Anadolu yakasında su kesintisi yaşayan ilçeler ve mahalleler hakkındaki bilgilendirmeleri takip ediyor. İşte 24 Ocak 2021 İSKİ su kesintisi duyuruları

    24 OCAK İSKİ SU KESİNTİSİ DUYURULARI (GÜNCEL) İSTANBUL'DA SULAR NE ZAMAN GELECEK?

    Arıza Kesinti
    İlçe : Eyüpsultan
    Etkilenen Mahalleler : Silahtarağa Mah,İslambey Mah,Nişancı Mah,Düğmeciler Mah,Eyüp Merkez Mah
    Arıza Sebebi : 100 Mm Çaplı Şebeke Hattı Arızası
    Başlama Tarihi : 24.01.2021 13:51
    Bitiş Tarihi : Çalışmanın tahmini olarak 24.1.2021 tarihinde saat 17:00 civarı bitirilmesi öngörülmektedir.
    Arıza Kesinti
    İlçe : Çekmeköy
    Etkilenen Mahalleler : Çatalmeşe Mah
    Arıza Sebebi : 100 Mm Çaplı Şebeke Hattı Arızası
    Başlama Tarihi : 24.01.2021 16:27
    Bitiş Tarihi : Çalışmanın tahmini olarak 24.1.2021 tarihinde saat 20:00 civarı bitirilmesi öngörülmektedir.

    İSTANBUL BARAJLARINDA SON DURUM NE?

    İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "İstanbul sularının bir kısmı İSKİ barajlarında geliyor, bir kısmı da Melen Çayı veya Yeşilçay, Istranca derelerinden geliyor. Geçtiğimiz 2020 yılı boyunca Aralık harici önceki aylara baktığımız zaman 477 milyon metreküp suyun İstanbul dışından geldiğini görüyoruz. Ve Aralık ayındaki değerlere baktığımız zaman, her ne kadar Aralık ayında alması gereken yağışı almasa da kısmen de bir yağış aldık. Bu yağışın ciddi anlamda İstanbul barajlarına etkisi oldu. Yaklaşık olarak benim yaptığım hesaplara göre 30 milyon metreküp su kazancımız oluştu, su tüketimi azaldı. Sebepleri ise, hafif yağış da olsa buharlaşma azalıyor.

    Hava soğuk veya nemli geçtiği için su ihtiyacımız azalıyor. Bu zaten barajlardaki suyun azalmasına etkisi var. Aynı şekilde aslında birçok yayında Kasım ayında başlayan su tasarrufu çalışmaları yapıldı. Yaz döneminde 2019 ve 2020 yıllarındaki su tüketimine baktığımız zaman 2020 yılında fazlaydı. Kasım ayında bu değerlere baktığımız zaman 2020 yılında Kasım ayındaki su tüketimi geçen yılın Kasım ayındaki su tüketiminden az olduğu olduğunu görüyoruz. Burada da bu tür yayınların son derece etkili olduğunu görüyoruz" dedi.

    Haberi Hazırlayan: Elif Avcı
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ