Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye’de geçtiğimiz yıl yapılan rekor konut satışını sürpriz olarak görmediklerini aktaran İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, ucuz konut üretilmesi halinde ve imar durumunun alınmasının müktesep hak (kazanılmış hakların korunması) olması durumunda konut satışlarının artarak devam edeceğini söyledi.

Kanal İstanbul’un hem yabancı hem de iç satışta patlama yaşatabileceğini söyleyen Durbakayım, “2018 yılında Kanal İstanbul’un imar durumu belli olup projeler tasdik edilebilir noktaya gelirse, yabancıya satışta patlama yaşanır” diye konuştu. KONUTDER Başkanı Altan Elmas da, sektörün 2018 yılında yabancıya 10 milyar dolarlık bir satış hedeflediğini aktardı.

Gazete Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine göre Türkiye genelinde 2017’de 1 milyon 409 bin 314 konut satıldı. Diğer bir deyişle geçen yıl Türkiye genelinde saatte ortalama 160 konut satışı gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de konut satışları 2017 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.8 oranında azalarak 132 bin 972 oldu.

Aralık ayında konut satışlarındaki düşüşe karşın, sektör geçen yılı rekor satışla kapattı. 2016’da toplam 1 milyon 341 bin 453 konut satışı gerçekleştirilerek tüm zamanların rekoru kırılmıştı. 2016’nın rekorunu da kırarak kayıtlara ‘yeni rekor’ olarak geçen bu satış rakamı, geçen yılın yüzde 5.1 üzerinde gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışları da önceki yıla kıyasla yüzde 22.2 artarak 22 bin 234’e yükseldi. Böylece, yabancıya satışta tüm zamanların rekoru olan 2015 yılına da bir hayli yaklaşıldı. 2015’te yabancı yatırımcılar Türkiye’den 22 bin 830 adet ev almıştı.

FAİZLER YÜZDE 1’İN ALTINDA OLMALI

Banka kredili (ipotekli) konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30.7 azalırken, yıl genelinde ise yüzde 5.25 arttı. Bunda hem konut kredisi faizlerinin yüksekliği hem de bankaların kredi taleplerini geri çevirmesinin payının olduğunu belirten Konutder Başkanı Altan Elmas, konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi gerektiğine dikkat çekti.