• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yeşilçam deyince akla ilk gelen oyunculardan, Türk sinemasının usta oyuncusu Halit Akçatepe, 31 Mart 2017'de hayatını kaybetti. Hababam Sınıfı'ndan Canım Kardeşim'e... İşte Halit Akçatepe'nin yer aldığı hayatımızda iz bırakan yapımlar!

Hababam Sınıfı serisi

Kemal Sunal'dan Tarık Akan'a Münir Özkul'dan Halit Akçatepe'ye, Türk sinemasının mihenk taşlarını barındıran Hababam Sınıfı serisi yediden 70'e hepimizin hayatında iz bırakan bir seriydi. Hababam Sınıfı'nın 'Güdük Necmi'si Halit Akçatepe, serinin en komik karakterlerinden birine hayat veriyordu. Damat Ferit Tarık Akan'ın yanında otururdu filmde, İnek Şaban Kemal Sunal'a da sürekli takılırdı. Şimdi bu üç usta oyuncu da aramızda değil...

Süt Kardeşler
Türk sinema tarihinin en çok bilinen filmlerden biri Süt Kardeşler, ilk 1976 yılında yayımlanmıştı. Gel gelelim günümüzde bile yeni jenerasyon filmi çok iyi bilir. Kemal Sunal'ın canlandırdığı Şaban karakteriyle, Ramazan karakterine can veren Halit Akçatepe'nin başlarından geçen bir macerayı anlatır Süt Kardeşler. Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Hale Soygazi ile efsane bir kadroya sahipti bu yapım.

Bizim Aile

İyi insanların kazandığı, o mutlu sonlu filmlerden biridir Bizim Aile. Oğullarıyla beraber yaşayıp anne eksikliği çektirmemeye çalışan Yaşar Usta (Münir Özkul), tamir edip durduğu minibüsüyle Halit Akçatepe, koca evi çevip çevirmeye çalışan Melek Hanım (Adile Naşit) ve bu iki ailenin birbirleriyle kaynaştıklarında yaşadıkları maceralar... Sıcacık bir aile tablosudur Bizim Aile.

Canım Kardeşim
Ertem Eğilmez'in filmi Canım Kardeşim, Türk sinema tarihinin en içe işleyen filmlerindendi. Hangi izleyenin burnunun direği sızlamadı ki? Tarık Akan'ın canlandırdığı Murat ile Halit Akçatepe'nin hayat verdiği Halit, ölmek üzere olan kardeşleri Kahraman'ı sefalet içinde mutlu edebilmek uğruna yaşadıkları zorlu hayat mücadelesi gözlerimizi doldurmuştu. Halit Akçatepe bu kez hepimizi ağlatmıştı...

Sev Kardeşim
Hulusi Kentmen, Munir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan ve Halit Akçatepe... Tam bir Yeşilçam klasiği Sev Kardeşim, sıcacık aile ortamını en güzel yansıtan yapımlardan biridir. Adile Naşit evin tatlı halası, Halit Akçatepe de onun sevimli oğludur... Hele filmin sonunda, film boyunca tamir etmeye uğraştığı motorun çalışma sahnesinde Halit Akçatepe... Asla unutulmaz!

Kaygısızlar
Türk dizi tarihinin en absürt, en komik dizilerinden biriydi Kaygısızlar. Hikayenin kaygılı karakteri Halit Akçatepe ise kimi zaman yüzümüzü güldürür, kimi zaman talihsizliğiyle üzerdi bizi... Tek suçu dünyanın en kaygısız insanıyla asker arkadaşı olmak olan İsmail karakterine hayat veren Halit Akçatepe'yi gülümseyerek izlerdik...

Mavi Boncuk
Emel Sayın'ın halıya sarılıp kaçırıldığı o sahneyi kim unutabilir ki? Mavi Boncuk'un Mıstık'ı Halit Akçatepe, altı arkadaş bir olup Emel Sayın'ı kaçırmaya karar verirler ve başarırlar da... Sonrası Emel Sayın'ı evde gizlemeye çalışma maceralarını anlatır. Hele filmin Mıstık'ı Halit Akçatepe'nin dilenci taklidi yaparken dizlerinde araba lastiği parçalarıyla yürümeye çalışması... Nur içinde yat Halit Akçatepe! Seni hiç unutmayacağız!