Son Dakika
Adalet ve Kalkınma Partisi, İçişleri Bakanlığı'na verdiği kuruluş dilekçesinde kısaltılmış adını AK Parti olarak belirledi. Tüm resmi işlemlerde, oy pusulalarında AK Parti kullanılıyor. Buna rağmen ısrarla 'AKP' demek muhalif olmanın bir göstergesi mi? Bu tavrın altında küçültme maksadı mı yatıyor?

GÜLİN YILDIRIMKAYA
gulinyildirimkaya@haberturk.com


CEMİL ÇİÇEK Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı

Resmi kısaltma Ak Parti'dir, başka bir isim kullanmak doğru değil


Ak Parti yerine başka bir şeyin kullanılması doğru değil. Tüm resmi işlemlerde Ak Parti olarak geçiyor, bizim partimizin resmi kısaltması bu. Benim ismim Cemil, sizin isminiz Gülin. Ben size Gülin yerine başka bir isimle hitap etsem olur mu? Saygısızlık olmaz mı? Nüfus cüzdanlarımızda bu isimler yazıyor, değil mi? Siyasi partiler de nüfus cüzdanlarını İçişleri Bakanlığı ve Yargıtay Başsavcılığı'na verdikleri dilekçeyle belirler. Partiyi kurarken kısaltılmış ismini Ak Parti olarak tanımlamışız. Oy pusulalarına bakın, YSK'nın ilanlarında Ak Parti yazıyor. Niye buna rağmen Ak Parti denilmiyor? Bunun bir anlamı var. Bilmeden yapanlara bir şey diyemem ama bilerek yapılıyorsa nedenine bakmak lazım.

AHMET İYİMAYA TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ak Parti milletvekili

Kısaltmayı belirleme hakkı partinindir


İsim hakkı isim verilen kişinin veya tüzel kişinin medeni hukuk tarafından korunmuş olan bir hakkıdır. Özellikle siyasi partiler bakımından bu ad siyasi hukukla da korunmaya alınmıştır. Kısaltmayı belirleme hakkı da siyasal partiye aittir. Siyaset ahlakı ve hukukun ortaya koyduğu yaklaşım buna saygı duymayı gerektirir.

HİKMET SAMİ TÜRK Adalet eski bakanı

Başbakan haklı, Ak Parti demek gerekiyor


Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kısaltması tüzüğünde Ak Parti olarak yazılı. Hepsinde kötü niyet aramıyorum ama Ak Parti dememek için bazıları AKP diyor. Başbakan'ın alınganlık göstermesini haklı buluyorum, Ak Parti demek gerekiyor. Tüzüğünde böyle belirlemiş, kuruluş dilekçesini böyle vermiş çünkü.  Partinin resmi kısaltması Ak Parti.


SABİH KANADOĞLU Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı

İsteyen Ak Parti der, isteyen AKP


Ak tanımlamasını kullanmak için Ak Parti isminde ısrar ediyorlar. AKP denince de Ak Parti'den bahsedildiği anlaşılmıyor mu? Herkes istediği gibi kullanır, isteyen Ak Parti isteyen AKP der. Bu konuda zorunluluk olamaz.

PROF. DR. SÜHEYL BATUM Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

Ak Parti diyen demokrat, AKP diyen muhalif ayrımı yapılıyor


İçişleri Bakanlığı'na verilen dilekçede hangi ad kullanıldı ise o geçerlidir. Partinin ismi Adalet ve Kalkınma Partisi'dir. AK Parti ise kendi kendilerine verdikleri addır. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kısaltılmış hali AKP'dir ve ben de öyle kullanıyorum. İsteyen AK Parti der, Akape der, Akepe der, bu kişinin kendi tercihidir. Biz böyle kullanıyoruz, siz de kullanacaksınız diye bir zorunluluk yoktur. Bazı yerlerde insanlar ikiye bölünmeye çalışılıyor bu isimlendirmeyle; AK Parti diyenler demokrat, AKP diyenler muhalif. Partinin adı Cumhuriyet Halk Partisi ise CHP  diyeceksin diye bir zorunluluk yoktur. Bu kullanım dayatılarak Ak Parti, Kara Parti gibi bir ayrım yapılmaya çalışılıyor. İsim üzerinden ilk defa siyasal farklılık yaratıldığını gördüm.

HASİP KAPLAN DTP milletvekili

Kendisi de saygı göstersin, DTP'nin adını anmayıp 'O parti' diyor


Tüzükte belirlenmiş kısaltma neyse odur. Bizim de başımıza geliyor. Meclis
tutanaklarına bile partimizin adı yanlış yazılabiliyor. Kıyameti koparmanın gereği ne, anlayamadım. Başbakan madem buna saygı bekliyor, önce kendisi saygılı olup bizden 'O parti' diye bahsetmesin. Partimizin adını bile anmıyor. Bizim partimizin adı Demokratik Toplum Partisi kısaltması da DTP'dir. O parti diye birşey yoktur.

DENİZ BÖLÜKBAŞI MHP milletvekili

AKP ile Ak kelimesinin yanyana gelmesi şaka gibidir

Sayın Başbakan siyasi zarafet ve nezaketten uzak.  Bir üslup kirliği de malumdur. Son zamanlarda iyice ölçüyü kaçırdığı anlaşılıyor. AKP'nin yedi yıla yakın icraatını düşündüğümüzde AKP ile "Ak" kelimesinin yan yana gelmesi şaka gibidir. Biz AKP demeye devam edeceğiz.

ATİLLA KART CHP milletvekili

Ak Parti kısaltma olamaz, nitelemedir


İktidar kendini AK Parti olarak nitelendirebilir. Bu durum AKP söylemini ortadan kaldırmaz. Başbakan bu söylemle bir taraftan dayatmacı kimliğini
gösteriyor, bir taraftan da kompleksini ortaya koyuyor. Yani ak olmaya duyduğu özlemin şekilci boyutunu gösteriyor. İnsanlara ben "Ak"ım diye dayatması psikolojinin, siyaset biliminin çok ciddi araştırmalarına konu olacak önemde. AKP'yi bir zıtlaşma duygusuyla söylemiyorum. Bir siyasi kutuplaşma olarak söylemiyorum. Nasıl MHP ya da Milliyetçi Hareket Partisi diyorsak, AKP ya da Ak Parti'nin açılımı Adalet ve Kalkınma Partisi diyoruz. İsminde yer alan ifadeleri karşıladığı için değil, AKP'nin açılımı olduğu için. "AK Parti" dilbilgisi ve gramere uygun olmadığı gibi "AK Parti" ifadesi bir nitelendirmedir. İşin içine eleştiri girer.

 TDK: Ak Parti kısaltması kurallara uygundur

Yazım Kılavuzu'nun "Kısaltmalar" bölümünde "Kuruluş adlarının kısaltmaları
genellikle her kelimenin ilk harfinin büyük olarak yazılmasıyla yapılır: *TBMM* (Türkiye Büyük Millet Meclisi) kuralı bulunmaktadır. Bu kuraldan ve bugüne kadar oluşan gelenekten hareketle parti adlarının kısaltmalarında da aynı yol izlenmiştir.

Ancak kurumlar, kuruluşlar, dernekler adlarını belirledikleri gibi adlarının kısaltmalarını da belirleme özgürlüğüne sahiptir. Bu adlar ve kısaltmaları ilgili yasal mevzuat gereğince yasa, yönetmelik ve tüzüklerde yer almaktadır.

Kısaltmaların baş harflerden değil de hecelerden oluştuğu örnekler de vardır. Anavatan Partisinin ilk kısaltması olan ANAP, partinin açık adıyla farklılık göstermektedir. "Ana Vatan Partisi" adında geçen "vatan" sözüne kısaltmada yer verilmemiştir.

"Adalet ve Kalkınma Partisi"nin kısaltması da addaki ilk iki sözün baş harfleriyle bir hece oluşturularak yapılmıştır. Bu kısaltma söz konusu partinin tüzüğünde de yer almıştır. Başka pek çok örnek göz önünde bulundurulduğunda açık adı "Adalet ve Kalkınma Partisi" olan kuruluşun kısaltmasının tüzükte "AK Parti" olarak belirtilmesinden dolayı böyle bir
adlandırmanın, kısaltmalarla ilgili kurallara aykırılık göstermediği görüşüne varılmıştır. GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300