Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

“Basık burunlular”ın yan profilden, “küçük burunlular”ın çapraz profilden selfie çekmeleri gerektiğini söyleyen Yıldırım; kemerli, ucu düşük ya da eğri burunların fotoğraf çektirirken kadraja nasıl bakmaları gerektiği konusunda da bilgi verdi.

Fotoğraf dünyasına yenilik getiren ve gündemden düşmeyen selfie pozları, son dönemin en popüler fotoğrafları haline geldi. Kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan çekilen bu fotoğraflar yanlış profilden çekildiğinde ise birçok yüz kusurunu ortaya çıkarıyor.

Özellikle yüzümüzün en karakteristik bölgesi burnumuzun kemerini, büyüklüğünü, küçüklüğünü hesaba katmadan çekilen selfie’ler, kişileri mutsuz edebiliyor.

Peki burnun yapısını göz önüne alarak doğru selfie’yi çekmek mümkün mü?

"BURUN HANGİ TARAFA EĞRİLİYORSA O TARAFTAN SELFIE ÇEKİN"

Burun estetiği operasyonlarının deneyimli ismi Op. Dr. Alpaslan Yıldırım, burun tipine, hatta bölgelere göre en iyi selfie fotoğrafı çekmenin püf noktalarını açıkladı.

“Selfie’de de en dikkat çeken organ şüphesiz ki burun. Çünkü burnumuz yüzümüzün tam ortasında. Gözlerle ve dudaklarla hep uyum içerisinde” diyen Yıldırım, kemerli burunlu hastaların karşı profilden selfie çektikleri zaman kemerin çok ön plana çıkmadığını belirterek özellikle Karadenizli burun tipi olarak bilinen kemerli buruna sahip olanların yan profilden bakıldığında ciddi anlamda kemerlerinin göze battığını bu tip buruna sahip olanların yan profilden selfi çekmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Eğri buruna sahip olan kişilerin özellikle sağ ve sol fotolarının birbirinden farklı görüntü verdiğini belirten Yıldırım, “Eğri burunlarda genelde tam yan profil kullanılması ya da çapraz profilden selfie isteniyorsa eğriliğin olduğu taraftan çekilmesi daha uygundur. Eğriliğin aksi tarafından foto çekilirse o burun ve selfie daha kötü çıkacaktır” dedi.

BASIK BURUNLULAR YANDAN, KÜÇÜK BURUNLULAR ÇAPRAZDAN

Geniş veya basık buruna sahip olan kişilerin genelde burun deliklerinin büyük olduğunu belirten Yıldırım, selfie çekerken bu kusuru minimize edecek yöntemlerinde olduğunu söyledi. Yıldırım, fotoğraf çektirirken burun deliklerinin büyüklüğünü saklamak isteyenlere asla karşıdan çekim yapmamaları gerektiği konusunda uyarıda bulunurken, bu tip buruna sahip hastaların yan profilden ya da çaprazdan çekim yapmalarının daha mantıklı olacağını belirtti.

Yüzüne göre daha küçük burunlulara sahip kişilerin ise ne tam karşıdan ne de tam yan profilden selfie çekmemeleri gerektiğinin altını çizen Yıldırım, “Her burnun boyu ve eninin belli bir oranı var. Küçük burun bu oranın en çok fark edildiği yer. O nedenle yüzüne göre burnu küçük olan hastalar çapraz profilden çekim yaparlarsa daha iyi sonuçlar elde edecektir” dedi.

REVİZYON İHTİYACI OLANLARIN DİKKATİNE!

Daha önce estetik operasyon geçirmiş, burnunu ekstra kaldırmış, burun delikleri daha ön plana çıkmış kişilere de selfie çekmenin püf noktaları konusunda bilgi veren Op. Dr. Alpaslan Yıldırım: “Revizyon ihtiyacı olan hastaların karşı profilden ya da alttan foto çekmeleri kötü bir görüntüyü beraberinde getirecektir. Zira burun deliklerinin karşıdan gözükmesi hoş bir görüntü değil. Biraz daha çapraz profil kullanmaları daha iyi olacaktır. Öte yandan burun ucu düşüklüğü olan bir hastanın da yine yan profili çok fazla kullanmaması lazım. Karşı profilden selfie çektiklerinde daha iyi bir sonuç olacaktır” diye belirtti.