Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Gelen son dakika bilgisine göre, AK Parti ve CHP bazı zarflara yanlış mühür basıldığı, bazılarının ise mühürsüz olduğunu belirterek bu oyların geçerli sayılması için YSK'ya başvurdu.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, AK Parti ve CHP, milletvekili seçimlerine ait mühürlerin kullanıldığı sandıklarda kullanılan oyların geçerli sayılması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu. Yüksek Seçim Kurulu 14.00'te toplandı. Toplantıda mühür karışıklığına dair nihai karar verildi.

İKİ TEMSİLCİ DE DİLEKÇE GÖNDERDİ

AA'nın haberine göre AK Parti ve CHP'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcileri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, bazı zarflara yanlış mühür basıldığı, bazılarının mühürsüz olduğunu belirterek, bu oyların geçerli sayılması için YSK'ye başvurdu. AK Parti'nin YSK temsilcisi Recep Özel ile CHP'nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, YSK'ye birer dilekçe gönderdi.

YAPILAN TESPİTLER BELİRTİLDİ

Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, değişik ilçelerde mühürlerin yanlış kullanılması nedeniyle bazı karışıklıklar yaşandığı belirtilen dilekçelerde, birçok ilçede zarflarda milletvekili genel seçiminden kalan mühürlerin kullanıldığı, bazı ilçelerde oy torbalarından mühürsüz zarfların çıktığı, bazı zarflarda ise mürekkebin diğer tarafa da geçmesi nedeniyle ikiden fazla mührün bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

İKİ TEMSİLCİ DE: GEÇERLİ SAYILSIN

Recep Özel, dilekçesinde bu yanlışlıkların seçmen iradesini sakatlayan durumlar olmadığını, bu durumdaki zarfların ve bunlarla kullanılan oyların geçerli sayılması gerektiğini kaydetti. Hadimi Yakupoğlu da bu durumların seçmen iradesini sakatlamadığını ifade ederek, böyle olan zarfların ve kullanılan oyların geçerli sayılmasını talep etti.

YSK'DAN KARAR

YSK, AK Parti ve CHP'nin 'milletvekili' mühürlü zarflardaki oyların geçerli sayılması yönündeki itirazlarını kabul etti. Oyların geçerli sayılmasına karar verdi. YSK, milletvekili seçimi mührü taşıyan zarfların kabulüne karar verdi. Yapılan açıklamada, "Milletvekili seçimi mührünü taşıyan zarflar da geçerli" dedi.

YSK’nın kararına göre;

* Milletvekili mühürü bulunan zarflarda,
* Farklı İlçe Seçim Kurulu mührü bulanan zarflarda,
* Ön ve arka tarafında ayrı ayrı mühür bulunan zarflarda,
* Birden çok aynı mühürün kullanıldığı zarflarda,
Kullanılan oylar geçerli kabul edilecek.