Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Son dakika: Erdoğan'dan çiftçilere müjde! - İş-Yaşam Haberleri

    Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TOBB 75. Genel Kurulu'na katıldı. TOBB Başkanı Rifat Hisacıklıoğlu'nun ardından kürsüye gelen Erdoğan bir konuşma gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

    - Değerli arkadaşlar, geçtiğimiz 17 yıldaki istikrar ve güven ikliminde gerçekleştirdiğimiz bu başarılar önümüzdeki dönemde daha büyük başarılara imza atabileceğimize işaret ediyor. Türkiye'yi 2003'ten 2018'e kadar yılda ortalama yüzde 5,6 büyütme başarısını birlikte gösterdik.

    - Ülkemize 210 milyar dolarlık uluslararasıyatırım getirme başarısına birlikte imza attık. Milli gelirimizi 3 katından fazla artırmayı birlikte başardık.

    "TÜRKİYE'Yİ EKONOMİK OLARAK DİZ ÇÖKTÜRMEK İSTİYORLAR"

    - Türkiye'yi 2023 hedeflerine birlikte kavuşturacağız. Türkiye'yi kur, faiz, enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi beraber kazanacağız.

    - Son dönemde art arda ülkemize ve milletimize kurulan tuzakların sebebi siyasi olduğu kadar ekonomik olarak diz çöktürmektir. Geçmişte olduğu gibi patates, soğan meselesini neyle izah edeceğiz. Bunların hepsi bir siyasi müdahale anlayışı değil midir?

    - Bütün bunların nasıl çürütüldüğünü o depolardan, ambarlardan nasıl çöplüklere götürüldüğünü gördük. Hep birlikte bunları milli bir mesele olarak görmeye mecburuz. Son yıllarda maruz kaldığımız tüm saldırılar şahsımızı değil doğrudan doğruya Türkiye'yi can evindenvurmayı amaçlamaktadır.

    REKLAM

    - İstiklalimize ve istikbalimizesahip çıkmaya kararlı olmaya kararlı olduğumuz için bize bedel ödetmeye çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan geri dönmeyeceğiz. Kaderin üstünde bir kader olduğu bilinciyle tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek vatan devlet ülküsüne sıkı sıkıya sarılacağız.

    - İnancımıza, tarihimize ve kültürümüze sıkı sıkıya sahip çıkarak mücadeleyi sürdüreceğiz. Türkiye ittifakı diyerek 82 milyon vatandaşımızı ortak payda altında bir araya gelmesi idealini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Son zamanlarda bir şey moda oldu kucaklaşma zamanı.

    TÜRKİYE İTTİFAKI MESAJI

    - Şimdi TOBB bu çatının altında kucaklaşmıyorsa bunun hesabını herhalde verecek ben değilim. Biz hiçbir zaman kucaklaşmadan kaçmadık.

    - Bazıları hemen söyleme amacımızı ne olduğu gayet açık olan Türkiye İttifakı ifademizi Cumhur İttifakı'nın alternatifi göstererekfitne çıkarma peşine düştü. Halbuki Cumhur ittifakı milletimizin tamamını aynıidealler etrafında buluşturma çabamızın lokomotifidir. Biz Cumhur İttifakı'nı 15 Temmuz gecesi kurşunların, bombaların altında kurduk.

    - Bu ittifaktan kaçanlar 7 Ağustos'ta zorla Yenikapı'ya gelip Yenikapı ruhunu güya kabul ettiğini söyleyenler, ondan sonra Yenikapı ruhunu reddederek ortadan kaçmışlar, terör örgütleriyle omuz omuza kol kola seçimlere girmişlerdir. Bunu da görmemiz lazım.

    - Dağdan talimatlar geldiğinde Ankara'da İzmir'de İstanbul'da Antalya'da seçime girmeyeceksiniz. Sen parti değil misin? Niye girmiyorsun seçime? Terör örgütleriyle kol kola olanlar bizimle ittifak halinde olamazlar.

    - Hiçbir zaman tahrik unsuru olmadık olmayacağız. Ülkemizin son dönemde yaşadığı kritik süreçte milletimizin yanımızda olması bizim için en büyük güven ve güç kaynağımızdır. İş dünyası bu süreçte alnının akıyla çıkmıştır.

    STK'LARA İSTİHDAM ÇAĞRISI

    - Şimdi geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana maruz kaldığımızekonomik saldırılara hep birlikte çok daha güçlü cevap verme zamanı.

    - Yaklaşık 1,5 milyon üyesi bulunan TOBB'un her bir üyesi kalksa, bir iki tane istihdam sağlasa bu sayı 3 milyona varır. O gün bu sözleri aldık. Yıl sonuna kadar bu istihdamı bekliyoruz. Bu milleti çok sevdiğini iddia edenler, TOBB iktidarın yan bahçesi midir şusu mudur, busu mudur? Yani TOBB'un böyle bir mili meselede bir istihdam meselesinde hükümetle dayanışma içinde olmasında daha doğal daha tabii ne olabilir. Çağrımızı yaptık. Sadece TOBB'a değil diğer STK'lara da aynen yönelteceğiz. "Burası Türkiye, burada iş var" sloganıyla yola çıktık.

    - Şu anda öyle müteahhitlerimiz de var ki aldıkları işi bir, iki, üç yıl geri bırakmak suretiyle adeta o yatırımları bir laşe haline döndürmüştür. Bunlara gerekli uyarılar yapıldığı halde onların hesaplarına herhangi bir blokeuygulamadık. Yatırım orda duruyor. Eğer bunu yapamayacaksan böyle bir ihaleye neden girdin, böyle bir işi neden aldın? Bakanlarımızla bu insanların peşine düştük.

    - Benim ülkemin en doğusu, en kuzeyinden bütün limanlara varıncaya kadar her türlü taşımacılığı yapmaya bizim altyapımız müsait değil mi? Raylı sistemlerle bu işler aşılmadı mı? Havacılıkta kargo uçuşlarla bunları ülke içi değil ülke dışına taşımada yine bu fırsatları yine bu ülkenin yönetimleri 17 yıldır sağlamadı mı?

    NİSAN AYINDA 170 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

    - Sadece bu ay içerisinde 170'i aşkın teröristi etkisiz hale getirdik. Yine yapılan operasyonlar çerçevesinde İzmir'de 12 YPG'liyi yakalamış bulunuyoruz. 2 şeyi hep söylemişimdir istikrar ve güven. İstikrar ve güven olmadan ekonomik istikrarı yakalamak mümkün değil. Güneydoğu'da, Doğu'da artık huzur iklimi esiyor. Bu huzur iklimini daimi kılacak şey sizlerin orada yapacağınız yatırımlarla istihdam sıçrama yapacaktır. Dün TÜSİAD'ın yöneticilerine de söyledim. Biz ülkemizi eskiye değil, 2023 hedeflerine ulaştırmayı planlıyoruz.

    - Dünyanın bizi özellikle kur, enflasyon, faiz sarmalıyla tehdit ediyor. Faiz konusundaki hassasiyetimi zaten biliyorsunuz, bundan kurtulmak ve minimize etmek, ki bir ara biliyorsunuz 4,6'ya kadar düşürdük enflasyon 6-7 civarındaydı ondan sonra işte Gezi Olayları patlak verdi. Faillerininkimler olduğunu biliyorsunuz. Bunlar Türkiye'yi diz çöktürmek için atılan adımlar. Şimdi benzer adımlar atmak istediler başaramadılar başarılı olamayacaklar.

    - Büyük vizyonların peşinde gideren günlük ihtiyaçları asla ihmal etmiyoruz. Milletimizinher ferdiyle iş dünyamızın yaşadığı sıkıntılara da yakından vakıfız. Şikayetleri ve beklentileri yakinentakip ediyorum. Mesela 24 haziran seçimlerinde bu yana KOBİ'ler için bir çok destek programı uyguladık. Hem kamu hem özel bankaları biz harekete geçirdik. Vergi indirimleriyle beyaz eşya, mobilya, otomotiv ve konut sektörlerine ila destekler sağlamadık mı?

    - Asgari ücreti enflasyonun çok üzerinde artırarak milletimizi ekonomik dalgalanmalara karşı korumaya çalıştık. Kısa vadeliçözüm olarak tanzim satış formülü geliştirdik. Bu konuyla ilgili daha köklü çözüm arayışlarımız sürüyor. Tüm vaktimizle icraata yoğunlaştık. Bundan sonra çok can yakıcıdalgalanmaların ortaya çıkması kolay kolay mümkün değil.

    2019 HUBUBAT ALIM FİYATLARI

    Erdoğan konuşmasının son bölümünde, hububat alım fiyatlarını açıkladı.

    Buna göre, TMO'nun ton başına 1050 liradan aldığı iken sert ekmeklik buğday yüzde 29 artışla 1350 lira oldu. Kaliteli buğday yüzde 4 primli olarak alınacak ve ton başına fiyatı 1400 lirayı geçecek. Arpa alım fiyatı da ton başına 1100 lira olarak belirlendi.

    Ayrıca çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilerimize buğday ve arpa için yaklaşık 200 lira prim mazot gübre desteği ödemesi yapılacaktır.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ