Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Enfeksiyon ve Salgın Çağın Hastalıkları Son dakika flaş Coronavirüs açıklaması! DSÖ'den uyarı! İlk dalgada 2. Pik olabilir! - Haberler

    Çin'in Wuhan kentinde 12 Aralık'ta ortaya çıkan ve tüm dünyayı saran yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında, 350 bin 509 kişi hayatını kaybederken, 5 milyon 593 bin kişi de resmi açıklamalara göre enfekte oldu. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Acil Durum Komitesi Başkanı Dr Mike Ryan, pazartesi günü yaptığı basın toplantısında, dünyanın henüz salgının ilk dalgasının tam ortasında olduğunu belirtti.

    KORONAVİRÜS ÖZEL SAYFASI VE CANLI HARİTA İÇİN TIKLAYIN

    "BU SÜREÇTE TESTLER GELİŞTİRİLMELİ"

    Dr. Ryan, virüsün hâlâ yayılmakta olduğunu, bu nedenle ülkelerin, vakaların yeniden artabileceği ihtimalinin farkında olmaları gerektiğini söyledi. Dr. Ryan vaka sayılarının düştüğü ülkelerin bu süreci etkili takip ve test yöntemlerini geliştirmek için kullanması gerektiğine dikkat çekti.

    "SOSYAL MESAFE KURALINA DİKKAT"

    Dr. Ryan, ülkelerin koronavirüs önlemlerini 'çok erken' kaldırması halinde, salgının ilk dalgasında ikinci kez pik yaşanabileceği uyarısında bulundu. Uzmanlar da yeni tip koronavirüse karşı bağışıklık kazandıracak bir aşı geliştirilmeden, sosyal mesafe kurallarının gevşetilmesinin bulaşma sayısını artıracağı uyarısını yapıyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ