Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Ankara Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı açıklamaları - Haberler
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

    "Son dönemde çok sayıda ülke yöneticisi ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdik. İkili ilişkilerimizi ve bölgesel konuları ele aldık.

    Malazgirt Zaferi'nin yıldönümünü de yine 26 Ağustos'ta gerçekleştirdik. Milletlerin sembolleri ile yaşadığı gerçeği ile de Ahlat'taki külliyemizin açılışını yaptık.

    30 Ağustos gününü de dolu dolu geçirdik. Zafer Bayramı törenlerinin ardından Milli Savunma Bakanlığımızın Kara, Hava ve Deniz kuvvetlerinin ortak bir çatı altında toplanacağı Ay Yıldız Projesi'nin de temelini attık. İnşallah bu projeyi 19 Mayıs 2023'te tamamlayacağız.

    REKLAM

    'YARGIMIZIN BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ DURUŞUNU GÜÇLENDİRDİĞİNİ GÖRÜYORUZ'

    Adli yılımızı da Yargıtay'ın yeni binasında açtık. Daha önce Yargıtay 6 ayrı binada yer alıyordu. Şimdi ise 10 bloktan oluşan yeni binasında yer alacak. Geçmişte vesayetten, FETÖ'ye kadar üzerine düşen nice gölgelerin tartışması altında kalan yargımızın artık milletimizin kendisinden beklediği bağımsız ve tarafsız duruşunu her geçen yıl güçlendirdiğini görüyoruz.

    Öte yandan 20 bin öğretmen atamasını da Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirdik. Cumartesi günü de Rize'de Salarha Tüneli'nin açılışını yaptık.

    'AFET BÖLGELERİNDE EVLERİ 1 YILA KADAR TESLİM EDECEĞİZ'

    Bugün de yeni eğitim döneminin açılışını gerçekleştirdik. Yeni eğitim-öğretim döneminin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

    Salgınla mücadele sürerken afetlerin yol açtığı can kayıplarının da acısını hissettik. Amacımız afet bölgelerinde evleri 1 yıla kadar bitirip hak sahiplerine teslim etmektir.

    'YARDIM KAMPANYASINDA MİKTAR 345 MİLYON LİRAYA ULAŞTI'

    Afet gününden beri 3-5 günlük istisnalar dışında bölgeden ayrılmayan bakanlarımız var. Adeta afet bölgesine kamp kurdular. Son afetler için düzenlenen yardım kampanyasında toplanan miktar da 345 milyon liraya ulaştı.

    REKLAM

    AFAD tespitlerine göre selin vurduğu 3 ilde vatandaşlarımızın 509 milyon liralık zararı olmuştur. Afetlerin ortaya çıkmasını engelleyemeyiz ama hasar ve can kayıplarını en aza indirecek sistemi kurmak da elimizde.

    Avrupa'daki sel felaketlerinin ardından aylarca kaldırılamayan atıkları da birkaç haftada temizledik. Özel sektör dahil tüm kurumlarımızı ve vatandaşlarımızı da AFAD'ın yönergelerine göre afet planlarını gözden geçirmeye, eksiklerini tamamlamaya davet ediyorum.

    'TEMEL AMACIMIZ YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRETİMİ ÖNCELEMEK'

    Ayrıca zorlu bir dönemde Türkiye salgının ekonomik etkilerine karşı son derece başarılı oldu. Orta Vadeli Plan'ımızı da dün duyurduk. Orta Vadeli Program'da hedeflerimizi ortaya koyduk. Temel amacımız yüksek katma değerli üretimi öncelemek.

    Enflasyonun kalıcı olarak tek haneli seviyeye inmesini de hedefliyoruz. Mali disiplinin sürmesi olmazsa olmazımızdır. Bunu herkes bir defa böyle bilecek. Büyüme Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasının birinci unsurudur.

    'MİLLİ GELİRİMİZİ 1 TRİLYON DOLAR SEVİYESİNE TAŞIYACAĞIZ'

    Milli gelirimizi de bu yıl 800 milyar doların üzerine, Orta Vadeli Program dönemi sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız. Nitelikli istihdamı oluşturan, cari açık üretmeyen, gelir dağılımı adaletini gözeten büyüme yapısını tesis edeceğiz.

    REKLAM

    Ayrıca Orta Vadeli Program kapsamında, istihdamın yıllık ortalama 1 milyon 170 bin kişi artmasını, işsizlik oranının kademeli gerilemesini hedefliyoruz. Sanayi sektöründe de teknoloji seviyesi yüksek sabit sermaye yatırımlarını ve doğrudan yabancı yatırımları özendireceğiz.

    'DÖVİZ REZERVLERİMİZ 118 MİLYAR DOLARI AŞTI'

    Öte yandan geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz, 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır.

    Seyahat gelirleri de bu yılın haziran ayı itibarıyla yıllık yüzde 31 oranında artarak cari dengenin iyileşmesine önemli katkı sağladı. Ekonomimiz kesintisiz büyüdü. Bu yılı da yüzde 9 civarında bir büyümeyle kapatmayı öngörüyoruz.

    'KAMU TAŞIT FİLO YÖNETİM SİSTEMİNİ KURACAĞIZ'

    Bu yıl bütçe açığı hedefimizi sene başında yüzde 3,5 olacak şekilde revize etmiştik. Sözümüzde durarak inşallah bu hedefi rahat bir şekilde yakalayacağız. Kamu taşıtlarının tedarikinde de, kullanımında ve tasfiyesinde verimliliği artırmak için Kamu Taşıt Filo Yönetim Sistemini kuracağız.

    'ÇELTİK FİYATLARINI BELİRLEDİK'

    Bunun yanında çeltik fiyatlarını belirledik. Ton başına baldo çeşidi için 5 bin 500 lira, Osmancık çeşidi için 4 bin 500 lira, Luna çeşidi için 4 bin lira alım fiyatı uygulanacaktır.

    'VATANDAŞLARIMIZI AŞILARINI YAPTIRMAYA DAVET EDİYORUM'

    Öte yandan salgınla mücadelede hâlâ en tek ve en önemli kozumuz aşıdır. Okulların açıldığı, iş yerlerinin tam kapasite üretime geçtiği şu dönemde vatandaşlarımızı aşılarını yaptırmaya ve tamamlamaya davet ediyorum."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ