Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Son dakika babası katletti! Şeyma'nın arkadaşları konuştu: "Sevgilisi yoktu!"

    Ankara'nın Çubuk ilçesindeki Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde oturan ve pazarda bal, pekmez satan 4 çocuk babası Harun Yıldız'ın (51), erkek arkadaşı olduğunu öğrendiği lise öğrencisi kızı Şeyma Yıldız'ı (17) tabancayla katletmesiyle ilgili ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı.

    ARAÇTAN İNİP KAÇMAYA ÇALIŞTI

    Edinilen bilgilere göre kızının, okuldaki erkek arkadaşlarıyla fotoğraflarını gören Harun Yıldız, kızıyla kendisine ait hafif ticari araçta bulundukları sırada Şeyma ile tartışmaya başladı. Harun Yıldız daha sonra aracını yolun kenarına çekti. Tartışma sürerken 17 yaşındaki Şeyma Yıldız, başına gelecekleri bilircesine araçtan inip kaçmaya çalıştı.

    KIZINI VURUP ORADA BIRAKTI

    Çubuk Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi olan Şeyma'nın peşinden araçtan inan katil baba, tam o sırada silahını iki el ateşledi. Kanlar içerisinde Şeyma yere yığılırken babası Harun Yıldız kızını orada bırakıp ayrıldı.

    ŞEYMA OLAY YERİNDE CAN VERDİ

    Yoldan geçen sürücüler, Şeyma Yıldız'ı yerde hareketsiz görünce polis ve sağlık ekiplerine ihbarda bulundu. Gelen sağlık görevlilerinin yaptığı kontrolde, Şeyma Yıldız'ın hayatını kaybettiği belirlendi. Şeyma'nın cansız bedeni, otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

    KATİL BABA GİDİP TESLİM OLDU

    Olayın ardından Harun Yıldız, Çubuk İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek teslim oldu. Baba Yıldız'ın ilk ifadesinde, kızının erkek arkadaşı olduğunu öğrendikten sonra çıkan tartışma sonucu öldürdüğünü söylediği belirtildi.

    ŞEYMA GÖZYAŞLARI İÇİNDE UĞURLANDI

    Harun Yıldız'ın polisteki sorgusu sürerken, genç kızın cenazesi, otopsinin ardından memleketi Çankırı'nın Orta ilçesinde toprağa verilmek üzere memleketine gönderildi. Şeyma Yıldız'ın cenazesi dün akşam saatlerinde Orta ilçesine bağlı Yaylakent beldesinde toprağa verildi. Annesinin feryadı ve gözyaşları yürekleri parçaladı.

    "KENDİ YAPMADI, HASTALIĞI YAPTIRDI"

    DHA'nın haberine göre, Harun Yıldız'ın (51) eşi Emine Yıldız, eşinin 16 yıldır panik atak hastası olduğunu söyledi. Emine Yıldız, "Benim 'canım' dediğim, canımı aldı. Benim kocam hastaydı. Kızına 'çiçeğim, prensesim, bir tanem' derdi. Kendi yapmadı, hastalığı yaptırdı" dedi.

    Seyyar bal satıcısı Harun Yıldız, önceki gün akşam erkek arkadaşı olduğunu öğrendiği lise öğrencisi kızı Şeyma Yıldız ile tartıştı. Harun Yıldız, daha sonra kızını hafif ticari aracına bindirip, Kargın Mahallesi'ne götürdü ve tabanca ile ateş ederek öldürdü. Olayın ardından polise teslim olan Harun Yıldız, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Çubuk Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Şeyma Yıldız'ın cenazesi ise Çankırı'nın Orta ilçesinde toprağa verildi.

    'ONUN KIZI ÇOK KIYMETLİYDİ'

    4 çocuğundan tek kızını kaybeden, eşi de cezaevine giren Emine Yıldız, evde taziyeleri kabul ederken büyük üzüntü yaşadı. Emine Yıldız, acı dolu olduğunu söyleyerek, "Benim en kıymetlim, yavrum gitti. Benim 'canım' dediğim, canımı aldı. Benim eşim böyle bir adam değil, kötü bir adam değil, 28 senelik hayat arkadaşım, yavrularımıza da bana da kıymaz. Bize bir gün bile sesini yükseltmedi. Onun kızı çok kıymetliydi. Benim çocuğum da kocam da çok temiz insandı" dedi.

    'PANİK ATAK HASTASIYDI, İLAÇLARINI ALMIYORMUŞ'

    Eşinin 16 senedir panik atak hastası olduğunu anlatan Emine Yıldız, şöyle konuştu:

    "Dışarda ilaçlarını almıyormuş. 3- 4 gün olmuştu geleli, bir sıkıntısı vardı sordum, 'Neyin var?' diye, 'benim derdimi bilme' dedi. Ben şeker hastasıyım, benim sekerim çıkar diye bana bir şey demezdi. 'Sen canını sıkma' derdi bana. O gün doktora gitmesini söyledim. 'Panik atak beni bunaltıyor, bu ara sabahlara kadar uyutmuyor' dedi. Eşimi kimse kötü bilmesin. Benim kocam dışarıdaki köpeği görse alır eve gelirdi, 'bu yaralı, yemek verelim' derdi. Kimseye kızmazdı, kendi yavrusuna mı kıyacak o? Benim komşularım bize gelirdi, eşim kötü olsaydı kim gelirdi bize?" diye konuştu.

    'YAVRUMU ÖLDÜRDÜ AMA KATİL DEĞİL'

    Emine Yıldız, eşine 'cani baba', 'cani koca' denilmemesini isteyerek, "Kötü biri olsa eşim, 'Kötü bir adam çeksin ne hali varsa görsün' derdim; ama değil, kötü biri değil. Benim yavrumu öldürdü; ama katil değil o, iyileşsin gelsin. Ben kıyamam eşime, benim kocam hastaydı. Kızına 'çiçeğim, prensesim, bir tanem' derdi. Yavrularının hiçbirine kıyamazdı. Benim canımı aldı; ama kötü biri değildi. Ne yapayım kaderim buymuş Allah´tan geldi. Evladını toprağa veren anne ertesi gün, öldüren kocasına böyle bir şey demez. Ama benim kocam kötü biri değil. Bunu bilin. Kendi yapmadı, hastalığı yaptırdı" dedi.

    'VİDEODAKİ KIZI ŞEYMA'YA BENZETMİŞ'

    Şeyma Yıldız'ın ağabeyi İlhami Yıldız da babasının hastalığı nedeniyle böyle bir şey yaptığını ileri sürerek, "Benim babam çocuklarına çok şefkatli biriydi. Hiçbirimize 'öf' bile demedi babam. Babam gurbete gider, gitmeden Şeyma´nın yanına yatar, yarım saat sonra işine giderdi. Şeyma´yla çok konuşurdu, birbirilerine çok düşkündüler. Babamın 15 yıldan fazladır panik atak rahatsızlığı vardı. Biz önce Orta ilçesinde oturuyorduk, o zamanlar ilaçlarını kullanıyordu. Birkaç yıldır Çubuk'tayız. Son zamanlarda ilaçlarını kullanmıyordu. Panik atak ilerlemiş. Geçen hafta da bir video izlemiş. Oradaki kızı Şeyma´ya benzetmiş. Kafasında kurmuş bir şeyler. Kimseye bir şey demedi. Bu olayı bilinçli olarak yapacak biri değil. Kendi yavrularına değil düşmanına bile kıyamaz. Köyümüzde herkese sorun, bir kişi 'kötü' demez babama" diye konuştu.

    'ŞEYMA'NIN ÜZERİNE ÇOK DÜŞERDİ'

    İlhami Yıldız, babasının hastalığının ilerlediğini söyleyerek "Hastalığı artık şizofreniye çevirmeye başlamış. Karakoldaki ilk ifadeleri de onu gösteriyor. Ne yaptığını ne söylediğini bilemiyor. Şeyma´ya yaptığının bir gün sonra farkına varmış. Hastalığı ilerlemiş. İlaçlarını kullanmadığının farkına varamadık. Uzun zamandır kullanmamış ilaçlarını. Beni günde bir kere arıyorsa Şeyma´yı on kere arardı, `ne yapıyorsun, nasılsın´ diye. Çok üstüne düşerdi. Şeyma, bir erkek arkadaşı olduğunu önceden babama söylemiş. 'Tamam kızım getir tanışalım' demiş. Sonra Şeyma, ayrıldığını da söylemiş, babam da 'olur kızım' demiş. Şakasına `getirecektin tanışacaktık´ falan demiş. Her şey çok normaldi" dedi.

    İKİ KURŞUN İSABET ETTİ

    Öte yandan, Adli Tıp Kurumu'da yapılan ilk incelemede Şeyma'ya iki kurşun isabet ettiği birisinin göğüs boşluğuna diğerinin ise sırt bölgesinden girişi olduğu belirlendi.

    EVLAT KATİLİ TUTUKLANDI

    Çıkarıldığı nöbetçi mahkemede suçunu itiraf ettiği öğrenilen baba Harun Yıldız, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

    SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

    Şeyma Yıldız'ın öldürülmesine sosyal medyada da büyük tepki vardı. Sanat ve siyaset dünyasının yanı sıra yüz binler, genç kızın katledilmesini lanetledi.

    ŞEYMA'NIN ARKADAŞLARI KONUŞTU:

    "SEVGİLİSİ YOKTU"

    BBC Türkçe'ye konuşan Yıldız'ın okul arkadaşı Alper Ermek, babasının 'erkek arkadaş' iddiasına karşın Şeyma Yıldız'ın hayatı boyunca hiç erkek arkadaşı olmadığını söylüyor:

    "Şeyma'nın şu ana kadar hiç sevgilisi olmadı. Biz en yakın arkadaşları olarak bunu çok iyi biliyoruz. Eğer bir erkek arkadaşı olsaydı muhakkak bilirdik. Aynı hastanede staj yapıyoruz, sürekli görüşüyoruz. Daha dün hastanede görüşmüştük, erkek arkadaşı ya da konuştuğu biri olduğundan bahsetmedi."

    Haberde isminin yer almasını istemeyen ve Yıldız'ın en yakın arkadaşı olduğunu belirten bir genç kadın da Ermek gibi, Yıldız'ın erkek arkadaşı olmadığını ifade ediyor:

    "Lise boyunca hiç ayrılmadık, aramızda 1 gün bile küslük olmadı. Şeyma benden çekinmezdi ve her şeyini anlatabilirdi. Şu ana kadar hiç erkek arkadaşı olmadı. Bu cinayetin bir erkek yüzünden olduğuna asla inanmıyorum çünkü Şeyma'nın söylediğine göre babası ona çok düşkündü ve hep arkasındaydı."

    "Sevgili olmasını geçtim, herhangi bir erkekle buluştuğunu bilmiyorum. Haftanın beş günü birlikteydik, her Pazar buluşurduk. Daha dün görüşmüştük. Biraz hasta olduğu için bitkindi ama her zamanki gibi neşeliydi. Babasıyla ilgili bir sorundan bahsetmemişti."

    "KIZIYLA ARKADAŞ GİBİYDİ"

    Harun Yıldız'ın BBC Türkçe'ye konuşan yakınları, Yıldız'ın her gün alkol aldığını ve cinayeti işlerken de alkollü olduğunu söylüyor. Yıldız'ın abisi Muzaffer Yıldız, kardeşinin cinayet sonrası kendisini aradığını şöyle anlatıyor:

    "Harun beni aradı ve sadece 'Abi ben Şeyma'yı vurdum' dedi. Ondan sonra hem Şeyma'nın hem de Harun'un telefonunu aradım ama açan olmadı. O sırada sebebine dair bir şey söylemedi. Son bir haftadır psikolojisi bozukmuş, sebebini bilemiyoruz."

    "Kızıyla arası çok iyiydi. Hatta Şeyma'nın erkek arkadaşından bahsettiğini olay günü bana da anlattı. Yanlarında annesi de varken, 'Baba benim bir arkadaşım var, sizi tanıştıracağım' demiş. O da 'Tanıştır kızım, iyi biriyse devam edersiniz' demiş, bana bunu anlatmıştı. Çok sakin bir hali vardı."

    Harun Yıldız'ın kuzeni Cumhur Yıldız ise cinayetle ilgili olarak şunları söylüyor:

    "Harun'un ilk aradığı kişi abisi olmuş. 'Ben Şeyma'yı öldürdüm, yanıma gel' demiş. Abisi de 'Neden öldürdün' diye sorunca, 'Kahpelik etti' gibi laflar etmiş. Hiçbirimiz Harun'un bunu yaptığına inanamıyoruz. Ne eşine ne çocuklarına şiddet uygulayan biri değildi. Ortada hiçbir sebep yoktu, kızıyla arkadaş gibiydi. Bunu yapabilecek dünyadaki son kişi deseniz onu gösterirdim."

    "GERÇEK SEBEBİN ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ"

    BBC Türkçe'ye konuşan Yıldız'ın arkadaşları ise babanın 'erkek arkadaş' iddiasının gerçek olmadığını savunuyor.

    Alper Ermek, Şeyma Yıldız'ın ölümüyle ilgili gerçeklerin araştırılmasını istediğini söylüyor:

    "Şeyma babasının kendisine çok düşkün olduğunu anlatırdı. Tek kızı olduğu için sürekli üstüne düşermiş, ilgilenirmiş. Babası polis ifadesinde 'Erkek arkadaşıyla ilişkisi olduğunu öğrendiğim için öldürdüm' demiş ama böyle bir şey yok."

    "Normalde olaylar böyle saçma gelişmeseydi konuşmak istemezdim ama yanlış biliniyor, Şeyma'nın arkasından konuşuluyor. Çoğu yerde Şeyma için 'babası erkek arkadaşıyla bir yerde yakaladı, sevgilisiyle cinsel ilişki sırasında yakaladı' diye yorumlar yapılıyor. Hayatında tek bir sevgilisi olmamış arkadaşımın arkadaşından konuşuyorlar. Büyük ihtimalle altında başka bir sebep var, polislerin gerçek sebebi araştırmasını istiyoruz."

    Ermek, Yıldız'ın üniversite sınavına hazırlandığını ve iyi bir bölüm kazanabilmek için çalıştığını anlatıyor:

    "Üniversitede güzel bir sağlık bölümü kazanmak istiyordu. Dershaneye gidemediği zamanlar vicdan azabı çekiyordu ve 'Ailem buraya para ödüyor' diyordu."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ