Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel Son dakika: Sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi! Bakanlıktan açıklama yapıldı!

    Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde dün saat 20.00'de başlayan sokağa çıkma kısıtlaması bu sabah saat 05.00 itibariyle sona erdi.

    İçişleri Bakanlığının genelgesiyle, yeni karar alınıncaya kadar hafta sonları 10.00­-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri, bu kısıtlamadan muaf tutulacak.

    Bu doğrultuda dün saat 20.00'de başlayan kısıtlama, saat 05.00'da kalktı.

    YENİ KARARA KADAR DEVAM EDECEK

    Hafta sonlarında geçerli olan uygulama, yeni karar alınıncaya kadar belirtildiği şekilde devam edecek.

    Ayrıca tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içinde 10.00-13.00 saatlerinde, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek.

    Çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar, bu uygulamadan muaf tutulacak.

    BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

    İçişleri Bakanlığı'ndan sona eren sokağa çıkma kısıtlaması hakkında açıklama yapıldı. Açıklamada kısıtlamaya uymayan 12 bin 671 kişiye adli ya da idari işlem uygulandığı bildirildi.

    Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

    "Covid -19 salgını dolayısıyla 28 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’den 29 Kasım Pazar günü saat 10:00’a kadar ve 29 Kasım Pazar günü saat 20:00’den 30 Kasım Pazartesi saat 05:00’e kadar istisnalar hariç sokağa çıkma kısıtlanmıştır.

    Kısıtlama kararına vatandaşlarımız büyük oranda uyum sağlamıştır. Kısıtlama kararına uymayan vatandaşlarımıza ise idari ya da adli işlem uygulanmıştır. Söz konusu kısıtlama kararına uymayan toplam 12 bin 671 kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapılmıştır.

    Vaka sayılarında artış yaşandığı bu günlerde temizlik, maske ve mesafe tedbirlerinin yanı sıra hayatın her alanında belirlenen yeni kurallara uymaya devam etmeliyiz. Unutmayalım ki koranavirüs salgınını tedbirlere güçlü şekilde uyduğumuz sürece kontrol altında tutabilir ve normalleşme sürecine daha hızlı geçebiliriz. Aziz Milletimize bu zorlu süreçte gösterdikleri sabır, fedakarlık ve özveriden dolayı teşekkür ediyoruz."

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ