Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Galatasaray, resmi internet sitesi üzerinden sert bir açıklama yayınlayarak, Türkiye Basketbol Federasyonu’nu eleştirdi. Pınar Karşıyaka karşılaşmasında çıkan olaylar nedeniyle verilen cezaya tepki gösteren Galatasaray yönetimi, TBF’ye karşı sert ifadeler kullandı.

İŞTE O AÇIKLAMA:

“Türkiye Basketbol Fedrasyonu’nun (TBF) 9 Nisan 2013 tarihinde verdiği disiplin kararlarının bugüne kadar benzeri görülmemiştir.

TBF’ye verdiğimiz savunmadaki benzer olay ve kararlar incelendiğinde seyircilerin salonlardan çıkartıldığı, saha boşaltma kararlarını takiben ise, TBF disiplin kurulunun ev sahibi takımlara yalnızca para cezası verdiği görülecektir.

Bunun dışında kalan tek istisnai örnek 28 Ocak 2007 ‘de Pınar Karşıyaka ile oynanan maçtan sonra Fenerbahçe Ülker’e verilen seyircisiz maç oynama cezasıdır ve bu ceza da para cezasına çevrilmiştir. O maçta takdir hakkını cezai indirimden yana kullanan Sayın Kurul’un, bu kez kendi gerekçeli kararında Pınar Karşıyaka taraftarının tahrik edici taşkın davranışlarını kabul etmesine rağmen, herhangi bir ceza indirimi sebebi bulamamış olması şaşırtıcıdır.

Bazı salonlarda teknik komiserine ve hakemlerine “müsabakanın bitirilebilmesi açısından anons prosedürünü” uygulatabilme güvenliğini halen sağlayamayan TBF ‘nin, Sayın Vali ve Emniyet Müdürlerinin güvenlik garantisi vermesine rağmen maçı seyircisiz başlatması da son derece düşündürücüdür.

Adaletin terazisinin tamamen şaştığı, olayların oluş biçimlerine değil de kulüplere göre ele alındığı intibaını veren bir ortamda; sporda dostluk, barış, kardeşlik ortamının hakim olması nasıl beklenebilir?

Her şeye ve herkese ” RAĞMEN ” , Galatasaray Medikal Park basketbol takımı, şampiyonluk hedefine dün olduğundan çok daha fazla inanmaktadır ve bundan sonra çıkarılabilecek engelleri de hesaplayarak, mücadelesini kararlılık ve cesaretle sürdürecektir.

Bu durumu tek güvencemiz olarak kalan tüm sporseverlerin ve kamuoyunun takdir ve yargılarına sunuyor, taraftarımızın emin olmalarını rica ediyoruz.

Taraftarımızın yanımızda olmasına imkan tanındığı ilk maçtan itibaren, bu inanç ve coşkuyu tribünlerde de göreceğimizden eminiz.

Galatasaray Spor Kulübü”