Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başkent Saraybosna'da düzenlenen törende, ödülünü Sivil İşler Bakanı Adil Osmanovic'ten alan Dzeko, gururlu ve mutlu olduğunu belirtti.

Başarılı sporcuların, çeşitli zorluklarla mücadele eden Bosna Hersek'in olumlu yüzü olduğunu ve devletin spor branşlarına desteğini arttırması gerektiğini söyleyen Dzeko, "İnsanlara destek olunursa bu kürsüye ülkemizi en güzel şekilde temsil edecek daha nice sporcular çıkacağına inanıyorum" dedi.

Osmanovic de ödülün Dzeko'ya verilmesinin, ilgili komisyonda oy birliğiyle kabul edildiğini belirterek, "Büyük sporcuların zirveye dikenli yollardan çıktığını biliyoruz. Arjantin'de Messi, Portekiz'de Ronaldo, İsveç'te İbrahimovic varsa bizim de gurur duyduğumuz Dzeko var" diye konuştu.

Dzeko, verilen para ödülünü ise Saraybosna, Mostar ve Tuzla'daki kimsesiz çocuklar yurtlarına bağışladı.

Sivil İşler Bakanlığının tavsiyesi ile Bosna Hersek Bakanlar Konseyi tarafından verilen ödül, ülkenin tanıtımı ve başarılarına katkı yapan sporculara takdim ediliyor.

2007 yılından beri Bosna Hersek A Milli Takımı'nın formasını giyen Dzeko, bugüne kadar çıktığı 84 milli maçta 49 gol kaydetti.