Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kenan Sofuoğlu, Katar'daki 12. ve son ayak yarışıyla tamamladığı Dünya Supersport Şampiyonası'nda 2016 sezonunu değerlendirdi. Organizasyon sonunda kupasını alan Kenan, güzel bir sezon geçirdiğini belirtti.

Sezonda dokuz kez podyuma çıktığını anımsatan Kenan, "Başlangıca göre beklediğimden iyi bir sezon oldu. İlerleyen yarışlarda her şey yoluna girdi ve sezonun bitimine bir yarış kala şampiyonluğumu ilan ettim. Rakiplerimle de aramdaki puan farkını açtım." diye konuştu.

Şampiyonada takımıyla sorunsuz bir sezon geçirdiğini belirten milli motosikletçi, şunları söyledi:

"Sezon sonunda zafere ulaştım ve artık kupamı cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a götürmek istiyorum. Bu hafta cumhurbaşkanımızı ziyaret etmeyi planlıyorum. Cumhurbaşkanımız bana her zaman destek verdi. Mücadele ederken, ülkemin gücünü arkamda hissettim. Ben de bayrağımızı büyük bir onurla pistte dalgalandırdım. Kupayı bütün milletimize armağan ediyorum."

Kenan, başarının ekip çalışmasıyla geldiğini ifade ederek, "En iyi takım da yarışmamı sağlayan, başta cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, takımım Kawasaki, sezon içinde sorunsuz motosikletimi hazırlayan teknik ekibime, ailem ve kulübüm Osmanlıspor'a teşekkür ediyorum. Kupada herkesin emeği var." diye konuştu.

"KLAVYENİN ARKASINDAN ELEŞTİRMESİNLER"
Milli motosikletçi, Dünya Supersport Şampiyonası'ndaki mücadelesinin eleştirilmesine de tepki göstererek, "Beni klavyenin arkasından eleştirmesinler." dedi.

Şampiyonada "yaşı küçük" sporcularla mücadele edildiğine yönelik eleştirildiğini dile getiren 32 yaşındaki Kenan, "Beni eleştirenler, şampiyonanın ilk 3 sırasında yer alanların yaşına baksınlar. İlk üçte yer alanlar 25 yaşın üstünde sporcular. Bunlara bakıp eleştiri yapsınlar. Hiç olmadı Katar'daki yarışın nasıl bir mücadeleye sahne olduğuna baksınlar." diye konuştu.

SEZONU HIZLI TAMAMLADI
Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, 5'inci kez şampiyonluğa ulaştığı Dünya Supersport Şampiyonası'nda bu sezon 12 yarışın 9'unda podyuma çıkmayı başardı.

Kenan Sofuoğlu, 28 Şubat'ta Avustralya'da başlayan ve dün Katar'daki 12. ve son ayak yarışıyla tamamlanan Dünya Supersport Şampiyonası'na kötü başlamasına rağmen zaferle bitirme başarısı gösterdi. Avustralya mücadelesinde yarış dışı kalmasına karşın, şampiyonluğu kovalayan Kenan, sezonun bitimine bir yarış kala İspanya'daki 11'inci koşuda 5'inci şampiyonluğunu ilan etti.

Katar'daki yarışı ikinci bitiren Kawasaki Puccetti takımı pilotu Kenan, puanını da 216'ya çıkardı.

Milli motosikletçi, bu sezon 9 yarışta podyumda yer almayı başardı. Kenan, 6 birincilik, 2 ikincilik ve bir de üçüncülük elde ettiği sezonda 2 kez de yarış dışında kalarak pistten puansız ayrıldı.

Osmanlıspor'un sporcusu Kenan, motosiklet kariyerinde 116 kez mücadele etti. Milli motosikletçi, 116 yarışın 78'inde podyuma çıktı. Katar yarışıyla birlikte Kenan, 38 birincilik, 26 ikincilik ve 14 de üçüncülük elde etmiş oldu.