Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan yaptığı açıklamada, kentte tabanca imalatı yapan firmaların Ar-Ge yatırımlarına büyük önem verdiğini söyledi. Ar-Ge yatırımlarının, imalatta son teknolojiye ulaşma noktasında çok önemli olduğunu belirten Gürdoğan, "Firmalar, Ar-Ge yatırımlarını her geçen yıl artırarak son teknolojide ürünler üreterek ihraç ediyor. İhracatın her geçen yıl artması ülkemiz ihracatına, ilin ekonomisi ve istihdamına önemli katkı sağlıyor" dedi.

Gürdoğan, Trabzon'da imal edilen tabancaların 2017 yılında 17 ülkeye ihraç edildiğini vurgulayarak, "Bu ihracat karşılığında 2 milyon 344 bin 500 dolar girdi sağlandı. Tabanca ihracatında bir önceki yıla oranla yüzde 36 artış sağlandı. Tabancalar, başta Sudan, Azerbaycan, Paraguay, Guatemala, Burkina Faso gibi ülkelerin güvenlik teşkilatları için ihraç ediliyor." diye konuştu.

Trabzon'da imal edilen yivsiz av tüfeklerinin de ihraç edildiğini aktaran Gürdoğan, şunları kaydetti:

"Yivsiz av tüfeği ihracatı karşılığında 180 bin dolar döviz girdisi sağlandı. 10 ülkeye ihraç edilen yivsiz av tüfeği ihracatının da önümüzdeki dönemde daha üst rakamlara ulaşacağını tahmin ediyorum. Trabzon'un tabanca ve av tüfeği ihracatında marka haline gelerek savunma sanayi alanında söz sahibi olmaya başlayacağına inanıyorum."

"YURTİÇİ VE YURTDIŞI PAZARLARDA YÜKSEK TALEP GÖRÜYOR"

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz'in savunma sanayine yönelik güçlü üretim altyapısına sahip olduğunu söyledi.

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) iş birliğinde Trabzon başta olmak üzere bölgede üretilen savunma sanayi ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda yüksek talep gördüğünü belirten Hacısalihoğlu, "Özellikle orta ve yüksek teknolojik yatırımlar açısından bu güçlü altyapı daha da gelişme gösterecek potansiyel içermektedir. TTSO, bu tesislerimizin ürünlerinin patent ve modelleme çalışmalarının geliştirilmesine destek sağlamaktadır" değerlendirmesinde bulundu.