Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Savunma Sanayi SON DAKİKA GELİŞME! Yerli silah MPT-55 için inanılmaz talep... - Savunma Sanayi Haberleri

    Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) mühendislerince tasarlanan ve 2017 yılında seri üretimine başlanan Türkiye'nin yerli ve milli piyade tüfeğiMPT-55, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ihtiyacına binaen özgün, muharebe ortamında, gece ve gündüz, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılan, "gaz piston hareketli, döner başlı kilitlemeli sistem" ile çalışan bir tüfek olarak geliştirildi.

    1 DAKİKA İÇİNDE 850 MERMİ ATIYOR

    AA'da yer alan habere göre dakikada 850 atım yapma kapasitesine sahip olan MPT-55'ten 2018 yılı içerisinde Cumhurbaşkanlığı koruma ekibine, TSK'ya, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, MİT personeli ile diğer güvenlik birimlerinin envanterine 23 bin adet gönderildi.

    REKLAM

    "YENİ NESİL PİYADE TÜFEĞİ"

    Özellikle meskun mahal çatışmalarında, komando birliklerinde kullanılabilecek etkili bir yeni nesil piyade tüfeği olarak şekillendirilen MPT-55, uzun (MPT-55) ve kısa namlulu (MPT-55K) olmak üzere iki tip tasarlandı.

    AĞIRLIĞI SADECE 3 KİLOGRAM

    30 fişek kapasiteli plastik kompozit şarjörlü ve üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahip tüfek, 5.56x45 milimetre kalibreye sahip ve toplam ağırlığı 3 bin/3 bin 100 gram.

    ETKİLİ MENZİLİ 400, MAKSİMUM MENZİL 3 BİN 600 METRE

    Yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere iki atış moduyla çalışabilen MPT-55'in etkili menzili 400, maksimum menzili ise 3 bin 600 metre.Emniyet mandalının hem sağ hem sol kullanım için çift taraflı olması, silahı benzerlerinden ayıran en önemli özelliklerin başında geliyor. Silah, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olmasıyla da dikkati çekiyor.

    REKLAM

    NATO'NUN, 30 TESTİNDEN BAŞARIYLA GEÇTİ

    NATO standardı olan 30 testten başarıyla geçen silahlar arasında yer alan tüfek için MKEK, Ağustos 2016'da Milli Savunma Bakanlığı tarafından onaylı "Ürün Kalifikasyon Sertifikası"nı da aldı.

    "BU YIL 23 BİN SİLAH TESLİM ETTİK"

    Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakcıoğlu, MPT-55'intasarım çalışmalarına Temmuz 2015’te başlandığını 2017 yılında ise seri üretime geçildiğini söyledi. Ocakçıoğlu, bu yıl 23 bin tüfeği Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi, TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT personeli ile diğer güvenlik birimlerine teslim ettiklerini ifade etti.

    "SİLAHIMIZ, MKEK'İN ÖZ MALIDIR"

    2019 yılı içerisinde 30-35 bin civarında sipariş olduğuna dikkati çeken Ocakçıoğlu, şunları kaydetti:"Güvenlik güçlerimizin şehir içi çatışmalarında kullanılan en etkili silahımız. MP-5 silahımızın yerine geçen bir silah. Bundan sonra MKEK bu silahla üretime devam edecek. Silahımızı diğer silahlardan ayıran en önemli özellik hafif oluşu. Askerimiz, polisimiz uzun mesafeli yürüyüşlerde silah ne kadar hafif olursa o kadar iyi olduğunu ifade ediyorlar. Biz de onlara istinaden çalışmalarımızı bu yönde devam ettirerek silahımızı daha hafif ürettik. MKEK mühendislerinin Ar-Ge çalışmaları neticesinde ortaya çıkan silahımızda her türlü şartlarda değişiklik yapma hakkımız var. Silahımız MKEK'in öz malıdır."

    MKEKSilah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakcıoğlu.

    YURT DIŞINDAN TALEP GELİYOR

    Ocakçıoğlu, yurt dışından 10 bin adet MPT-55 talebinin geldiğinin ancak önceliğin TSK ve emniyet güçlerinde olduğu için bu teklife sıcak bakmadıklarının altını çizdi.Hem MPT-76 hem de MPT-55'ten numune olarak belirli ülkelere gönderdiklerini ve şu anda silahların orada kullanıldığını vurgulayan Ocakçıoğlu, "Bu ülkeler arasında Pakistan, Afganistan ve Avrupa ülkeleri var. Silahı gönderdiğimiz ülkeler test edecek. Eğer beğenirlerse gelecek yıllarda kendi ihtiyacımızı karşıladıktan sonra onlara da üretim yapılacak" dedi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ