Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Türk - Rus Klasik Müzik Festivali'nin Side Antik Tiyatrosu'ndaki açılış konserine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Festivalin Genel Sanat Yönetmeni ve önemli keman sanatçıları arasında yer alan Şef Vladimir Spivakov ile Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, 3 bin yıllık Side Antik Tiyatrosu'nun etkileyici atmosferinde, 'İki dost ülkenin bestecileri' ile gecenin ilk konserini verdi. Gecede, Türk besteci Nevit Kodallı'nın 10'uncu ölüm yıl dönümü anısına, 1969'da bestelediği 'Telli Turna Süiti' seslendirilirdi ve Şostakoviç'in 1924 - 1925'te yazdığı 'Prelüd ve Scherzo' adlı eserine yer verildi.

Vladimir Spivakov
Vladimir Spivakov

Festival, soprano Anna Aglatova'nın opera literatürünün en gözde aryalarını seslendirdiği bölümle sürdü. Avrupa'da 'Cecilia Bartoli'nin kız kardeşi' olarak anılan genç sanatçının solistlik becerisi ise büyük alkış aldı.

Anna Aglatova
Anna Aglatova

Açılış gecesinde Fazıl Say, Mozart'ın 12. Piyano Konçertosu'nda solist olarak sahneye çıktı. Antik tiyatroyu dolduran yerli- yabancı sanatseverlerin hayranlıkla izlediği Say, yoğun ilgi ve alkışa cevaben sahneye geldi ve Aşık Veysel'in 'Kara Toprak' eserini sürpriz kolajla 'İzmir'in Dağlarında' ezgisine bağladı. Tiyatroyu dolduran sanatseverler, doğaçlamayı dakikalarca ayakta alkışladı.

Fazıl Say
Fazıl Say

11 Mayıs'ta düzenlenecek 'Piazzolla - Gala' adlı kapanış konserinde ise Maestro Spivakov ve Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, en yetenekli genç kuşak Rus sanatçılar arasında gösterilen akordeon sanatçısı Nikita Vlasov ile orkestranın kendi solistlerine eşlik edecek. Astor Piazzolla'nın eşsiz eserlerinden oluşacak kapanış konseri ile festival son bulacak.