İHA

Eskişehir’de Ferhat Aydemir isimli bir iş insanı, uluslararası hayvan ticareti yapan şahıs ve şahıslar tarafından 24 bin dolar dolandırıldığını iddia etti. Aydemir, kuracağı iş için yaklaşık 1 milyon 500 bin lira yatırım yaptığını ve kendisi gibi 5 kişinin daha toplamda 406 bin dolar topladığını ileri sürdü.

İHA'nın haberine göre, iş insanı Ferhat Aydemir, 2 yıl önce restoran işletmeciliğini işini bırakarak hayvancılık sektörüne girmeye karar verdi. Daha sonra Aydemir, internetten gördüğü bir reklam üzerine şirket yetkilileri ile küçükbaş hayvan satın almak için anlaştı ve 11 bin dolar banka üzerinden ödeme yaptı. Ödemenin ardından iddialara göre Aydemir’in ödeme yaptığı şirketi L.B. isimli şahıs devraldı. Bir süre sonra Ferhat Aydemir’in oğlu, L.B. isimli şahısla görüşmek için Ukrayna’ya gitti.

UKRAYNA'YA GİDİP BİR ÖDEME DAHA YAPTI

Burada Aydemir’in oğlu 300 Romanov cinsi gebe küçükbaş hayvan alımı için şahıslara 13 bin dolar daha ödeme yaptı. Ödemenin akabinde hayvanların gelmesini bekleyen Aydemir, Eskişehir’in Alpu ilçesinin civar köylerinde tesis hazırlıklarına başladı ve yaklaşık 1 milyon 500 bin liralık bir yatırım yaptı. Umut içerisinde hayvanların gelmesini bekleyen işadamı yaklaşık 2 yıl boyunca L.B. isimli şahıs tarafından geçiştirildiğini belirtti. 

'HÂLA BUGÜN YARIN GETİRECEĞİM DİYOR'

Ferhat Aydemir, kendisi gibi mağdur olan 5 kişinin toplamda 406 bin dolar dolandırıldığı ve bazılarının suç duyurusunda bulunduklarını anlattı. Aydemir, 2 senelik süre içerisinde maddi ve manevi olarak büyük zarar gördüğünü söyledi. Aydemir, "Restoran işiyle uğraşıyorduk, sonra Eskişehir bölgesinden bir yer aldık. Orada yatırım amaçlı olarak hayvan işine başlamak istedik. Farklı bir dala atıldık. Biz buna 24 bin dolar para verdik ve 300 hayvan gebe olarak getirip bir ay sonra bize teslim edecekti. Ancak 2 seneye yakın oldu; halâ 'bugün getireceğim, yarın getireceğim' diyor" dedi.

'BİZE MALİYETİ 1.5 MİLYON TL'YE YAKLAŞTI'

Hem kendisinin hem de oğlunun Ukrayna'ya gittiklerini belirten Aydemir, "Kendisi 2 sefer çiftliğe geldi. Bir hafta, 10 gün sonra derken, 2 seneye yaklaştı. Altyapısı, 2 tarafın kiraları, yemler alınmış, bine yakın hayvanların yemleri alınmış. Bunların altyapısını hazırladıktan sonra 24 bin dolar, bize maliyeti 1 milyonu aştı, 1.5 milyon TL'ye yaklaştı. Bu kadar paramız gitti. Yalnız kendisine verilen rakam 24 bin dolar. İlk etapta 300 tane, ilk ayında 100 taneyi gönderecek, arkasından 300 taneyi tamamlayacaktı, ama gelmedi. Bugün gelecek, yarın gelecek diye beklerken zaman geçtikçe bu şahısla ilgili şikâyetleri duymaya başladık, dolandırıcı olduğunu öğrendik. Ama adamın dili iyi. Profesyonel bir dolandırıcı bu adam. 5 kişi daha var benle beraber. Toplamda 406 bin dolar. Bilmediklerimiz de var, kaç kişi olduğunu da bilmiyorum. Beni yaktı, beni sıfıra çıkardı bu adam. Yetkililerden bir an evvel yakalanmasını istiyorum" şeklinde konuştu.