Ulu Önder Atatürk’ü saygıyla anıyoruz

10.11.2017 - 05:32 | Güncelleme:

Türkiye, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ünü sonsuz bir minnet ve saygıyla anıyor

“İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben; et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu ‘ben’ kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur.” Mustafa Kemal ATATÜRK

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 10 Kasım 1938 Perşembe gününden 20 Kasım’a kadar olan cenaze işlemleri ile cenazenin İstanbul’dan Ankara’ya götürülüşünü içeren fotoğraf ve program, “10 Kasım Yas Günü” adlı kitapta bir araya getirildi.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Cengiz Kahraman’ın hazırladığı kitapta, Selahattin Giz Koleksiyonu’ndan seçilen fotoğraflar ve o günlerin gazetelerinden yapılan alıntılar, 10-20 Kasım arasındaki tarihi günleri yeniden yaşatıyor.  Kitapta ayrıca Atatürk’e yapılan cenaze törenine ait esas program da bulunuyor.

Gazete Habertürk Haber Merkezi'nin haberine göre 144 sayfalık kitapta, Atatürk’ün Türk bayrağına sarılı naaşının İstanbul’dan alınarak İzmit üzerinden Ankara’ya götürülüşü, sokakları hıncahınç dolduran yüz binlerce gözü yaşlı insan, TBMM üyeleri, yabancı konukların fotoğrafları yer alıyor.

10 Kasım’da hayata gözlerini yuman Atatürk’ün naaşı, 16 Kasım’da Dolmabahçe Sarayı Tören Salonu’nda katafalka konuldu. İstanbul halkı, Ulu Önder’in önünden saygıyla geçti.
 

‘BÜYÜK ŞEF’İN AZİZ NAAŞI ANKARA YOLUNDA’

Kitapta yer alan bazı gazetelerden yapılan alıntılar ise milyonların Atatürk’ü son yolculuğuna nasıl uğurladığını şu sözlerle anlatıyor:

- “Atatürk’e tazim vazifemizi ifa ettiğimiz bu anda, halkımıza kalbimden gelen şükran duygularımı ifa etmeyi, ödenmesi lazım bir borç saydım. Milletler arasında kardeşçe bir insanlık hayatı Atatürk’ün en kıymetli ideali idi. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü.” (Cumhuriyet Gazetesi, 21 Kasım 1938)

- “Büyük Şef’in aziz naaşı Ankara yolunda. Yavuz selam topları atarken, Ata’sının İstanbul’dan uzaklaştığını son kez görmek için sahillerde toplanan halk.” (Akşam Gazetesi, 20 Kasım 1938)

Atatürk’ün Türk bayrağına sarılı naaşını gören çocuklar, gözyaşlarına boğulmuştu.

 

- “Yollarda bulunan talebelerin gösterdiği hassasiyet her türlü tasvirin fevkinde idi. İstanbul Kız Lisesi’nin hemen bütün talebeleri, O’nun yüksek ölüsü geçerken kendilerini yerlere atıyorlar, gözyaşlarını zapt edemiyorlardı.” (Cumhuriyet Gazetesi, 20 Kasım 1938)

- “Cenaze alayı ağır ağır ilerliyor, Tophane ve civarı görülecek bir manzara teşkil ediyordu. Boğazkesen Yokuşu’nda göz alabildiğine insan başından başka bir şey görünmüyor; Karaköy’den Yüksek Kaldırım’a bakıldığı zaman İstanbul’da hiçbir zaman görülmemiş bir kalabalığın dekoru ile karşılaşılıyordu.”

(Cumhuriyet Gazetesi, 20 Kasım 1938)

Boğaz’ın kıyıları, ona son görevini yerine getirmek için gelenlerle doldu.

 

‘HÜKÜMET ERKÂNININ VEDA VE TAZİM GEÇİŞLERİ BAŞLADI’

- “Günlerden beri ağlamaktan kızarmış olan gözlerden, şimdi yeniden gözyaşları boşanıyor. Atatürk’ün yiğit Ankara’sı, Ebedi Şef’ine bu sefer ne acı şekilde kavuştu. Sen böyle mi gelecektin? O’nun bu sabah kendi treninden omuzlar üstünde indirildiği zamana kadar hiç kimsenin bunu söylemeye dili varmıyordu.” (Cumhuriyet Gazetesi, 21 Kasım 1938)

- “Baş ve ayak uçlarında 3’er meşalenin yandığı ve 4 subayın yalınkılıç nöbet beklediği büyük kurtarıcının tabutu önünde Millet Meclisi azaları ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’ne mensup komutanlarla, subayların ve hükümet erkânının veda ve tazim geçişleri başladı.” (Cumhuriyet Gazetesi, 21 Kasım 1938)

İstanbul Galata’ya cenazeyi görmek için akın edenler, insan seli oluşturdu.

 

- “Misafir heyet reisleri, delegeler ve sefirler: Afganistan, Arnavutluk, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Danimarka, Mısır, İspanya, Estonya, Amerika, Finlandiya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, Irak, İran, İtalya, Japonya, Letonya, Litvanya, Norveç, Hollanda, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Suriye, Çekoslavakya, Sovyetler Birliği, Yugoslavya bu kalabalık heyetler içinde temsil ediliyorlar. Ayrıca Milletler Cemiyeti’nin, Fransız Suriye manda idaresinin, Düyunu Umumiye’nin mümessilleri de var.” (Cumhuriyet Gazetesi, 21 Kasım 1938)

Atatürk’ün hayata veda edişi, dönemin gazetelerinde günlerce manşetlerde yer aldı. Ülkenin yaşadığı hüzün, fotoğraflara yansıdı.

 

CENAZE PROGRAMI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05’te Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu.

Atatürk’ün Türk bayrağına sarılı tabutu, 16 Kasım’da Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonunda katafalk üzerine konuldu. 3 gün 3 gece, İstanbul halkı önünden saygı geçişi yaptı. Cenazesine dünyanın dört bir yanından liderler katıldı. Cenaze namazı, 19 Kasım sabahı Prof. Serafeddin Yaltkaya tarafından kıldırıldı.

Aynı gün saat 08.30’da cenazesi, sarayın dış kapısı önündeki top arabasına konularak Sarayburnu’na götürüldü. Cenaze, Zafer torpidosuna alınarak Moda açıklarında duran Yavuz zırhlısına nakledildi. Saat 14.00’te İstanbul’dan ayrılan zırhlı, saat 18.30’da İzmit’e vardı. Gece özel bir trenle Ankara’ya gönderilen cenaze, 20 Kasım günü saat 10.00’da Ankara Garı’nda Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından karşılandı. Atatürk’ün top arabasına konulan naaşı, törenle TBMM’ye götürülerek katafalka konuldu.

İstanbul, Atatürk’ü uğurlarken.

ANITKABİR YİNE DOLUP TAŞACAK 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıldönümünde Başkent’te ve yurt çapında törenlerle anılıyor. Ankara’daki anma programı kapsamında ilk tören, Anıtkabir’de yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkânı, Arslanlı Yol’dan yürüdü. Erdoğan Atatürk’ün mozolesine çelenk koyduktan sonra saat 09.05’te saygı duruşu yapıldı ve Cumhurbaşkanı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ndeki Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Saat 11.00’de Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde anma töreni düzenlenecek. Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında, atletizm müsabakaları ve Sarı Zeybek film gösterimi yapılacak. Törenler nedeniyle Ankara’da bugün bazı yollar ve caddeler trafiğe kapatılacak.

ATATÜRK’ÜN GİYSİLERİNE TARİHİ DOKUNUŞ

 

Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde giydiği bazı kıyafetlerin konservasyonu, İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvar Müdürlüğü restoratörlerince titizlikle yürütülen çalışmalar sonucu 1.5 yılda tamamlandı. Dijital mikroskop ve görsel analizlerin ardından çeşitli cihazlarla belgelemeleri yapıldıktan sonra temizlenen Atatürk’ün giysileri, yeniden sergilenmek üzere Konya Akşehir Batı Cephesi Karargâhı Müzesi’ne gönderildi. AA'nın haberine göre restoratör Seda Sancaklı, “Çok heyecan verici, çok muazzam bir şey. Hepimiz için önemli olan bir liderin eserleri üzerinde çalışmak, herkese fazla nasip olmayacak bir şey. Bire bir bu eserlerle temas etmek, onların yaşam sürelerini uzatmak bizim için çok önemli” diye konuştu.

Restoratör Seda Sancaklı

ATATÜRK’Ü ANMA ETKİNLİKLERİ

- ANKARA: Fazıl Say, saat 20.30’da Congresium Ankara’da Atatürk anısına izleyicilerle buluşacak. Say, Yürüyen Köşk “Atatürk Anısına” eseri ile Atatürk’ün Yalova’da yaşayan çınar ağacı ve köşkün hikâyesini eşsiz melodilerle dinleyici ile buluşturacak.

- İSTANBUL: Beşiktaş’ta, dev Türk bayrağı ile sabah 08.00’de Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi önünden “Ata’ya Saygı Yürüyüşü” başlayacak. Yürüyüş, Dolmabahçe’de sona erecek. Kadıköy’de, Fenerbahçe Orduevi ile Bostancı sahili arasında yaklaşık 6.5 kilometrelik “9’u 5 Geçe Ata’ya Saygı Zinciri” oluşturulacak. Ataşehir’de, Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde saat 20.30’da Atatürk’ün sevdiği halk ezgilerinden oluşan repertuvar koro tarafından seslendirilecek. İTÜ Maslak’ta, saat 14.00’te “Atatürk’ü Anlamak” konulu konferans verilecek.

- İZMİR: “Ata’ya Saygı Yürüyüşü”nde 350 metre uzunluğunda dev Atatürk posteri açılacak. Yürüyüş, saat 12.00’de Alsancak Limanı önünden başlayacak. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan bir dinleti sunulacak.

- MERSİN: 10 bin kişiyle Atatürk portresi oluşturularak bir rekora imza atılacak.

Birçok kentte de Atatürk için anma töreni düzenlenecek.

"MİLLİ HÂKİMİYETİ MÜDAFAA İÇİN ÖLÜNCEYE KADAR ÇALIŞACAĞIM"

KOSOVA’DA ATATÜRK’Ü ANMA HAFTASI

KOSOVA’da faal olan Atatürkçü Filizler Türk Kültür ve Sanat Derneği, bu yıl 21’inci kez ‘Atatürk’ü Anma Haftası’ düzenledi. DHA'nın haberine göre Prizren’deki Lumbardi Sinema Salonu’nda gerçekleşen gecede, ‘İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması’ ile Atatürk’ün kişiliği, başarıları üzerine konuşmalar yapıldı.

BİR SANATSEVER OLARAK ATATÜRK

İSTANBUL ADALET SARAYI’NDA ATATÜRK RESİM SERGİSİ

İstanbul Adalet Sarayı Güvenlik Müdürü Ali Duman’ın 48 adet Atatürk’e ait resimden oluşan sergisi, İstanbul Adalet Sarayı’nda açıldı. Gazete Habertürk'ten Veli Sarıboğa'nın haberine göre Atatürk’ü Anma Haftası’nda açılan sergide, 28’i yağlıboya, 15’i kara kalem, 5’i guaj boya ile yapılmış 48 Atatürk portresi yer alıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
0 0 0
:flushed:
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
0 0 0
annemin dedesi Dolmabahçeden naaşı alıp ankaraya götürmekle sorumlu askerlerden biri
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
6 0 +6
Benim manevi mirasım; ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
3 0 +3
BÜYÜK ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Ü RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ,RUHUN ŞAD OLSUN ATAM.
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
0 0 0
ATATÜRK SENİ COK ÖZLÜYORUM...
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
0 0 0
Ülke ve millet için icraatın yoksa Türk üm demenin fazla anlamı yok, Ata'm iyiki var olmuşsun.
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
3 0 +3
ATA TÜRK demek,TÜRK MİLLETİN VARLIĞI demek,ya olmasaydın onu düşünmek bile istemiyorum.Ne mutlu TÜRKÜM diyene.
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
6 0 +6
Bu siren sesi bazı embesillerin zoruna gidiyor.Ne büyüksün ki yokluğunda bile bu embesillere korku sarıyorsun. Ne Mutlu Türküm Diyene. O embesillerin anaları acaba İtalyan mı İngiliz mi olacaktı ya da Yunan mı Fransız mı.Çocuklarının isimleri ne olacaktı.Namaz kılacak cami bulabilecekler miydi yada boynunda hac işareti mi olacaktı.
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
6 0 +6
Saygılarımızla. Ruhun Şad olsun Atam.
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
6 0 +6
Atamızı artık çok daha iyi anlıyoruz...
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Atürk'ün değerini insan olabilenler anlar...
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
6 0 +6
Yaşıyorsunuz!Ölmediniz ki!Hayatımızın sosyal/kültürel/hukuksal/demokratik/laik/ekonomik her alanında varsınız...sevginiz ve saygınız bir çığ gibi...yüreklerimizde hiç bitmeyecek ve büyümeye devam edecek...En büyük eseriniz olan Cumhuriyet yaşıyor ve sonsuzluğa kadar yaşayacak...Ne mutlu Türküm diyene!
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
3 0 +3
seni seviyoruz atam. çocuklarımızıda senin aklın bilimin vicdanın hür yolunda yetiştiriyoruz. Allaha şükürler olsunki senin gibi bir önderi biz türklere nasip etmiş.
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
3 0 +3
Seni Asla Unutmayacağız... Saygı, Rahmet , Sonsuz Özlemle.. Dağ Yürekli ATAM... :(
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
54 9 +45
atatürke neden ölmüş gibi davraniyorlar o hiç ölmedi türk ırkı var oldukça son türk ölene kadar atatürkte onunla yasayacaktır onun yerini tutabilecek baska bir devlet adami olmamistir ve olmayacakta
Misafir - 8 ay önce - Cevapla
48 12 +36
Ölememek nedir diye sorsalar adını söylerdim. Ölmedin ki. Hep vardın ve var olacaksın. Hoş bir sedayla. İkra.