Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı 11 kişinin yargılandığı davanın duruşmasında Kahtani'nin olmaması Prens'in sağ kolu olarak bilinen ismin öldürülmüş olabileceği söylentilerini beraberinde getiriyor. 

Suudi Arabistan Başsavcılığı, cinayetin ardından istihbarat yetkilisi Ahmed el Asiri'nin cinayeti yönettiğini, talimatların ise Kahtani tarafından verildiğini açıklamıştı. AFP haber ajansına konuşan Batılı bir yetkili, "Kahtani yargılanan 11 kişi arasında değil. Onun yokluğu ne anlama geliyor. Suudiler onu korumak mı yoksa onunla ayrı hesaplaşmak mı istiyor" ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan savcıları, Kaşıkçı cinayetinin ardından istihbarat yetkilisi Ahmed el Asiri'nin cinayeti yönettiğini, talimatların ise Kahtani tarafından verildiğini açıklamıştı. Her iki isim de Veliaht Prens Selman'ın yakın yardımcılarıydı ve Kaşıkçı cinayeti sonrasında görevden azledildi. Ancak Batılı yetkililere göre, Ocak ayından bu yana gerçekleştirilen 5 mahkemede sadece El- Asiri hazır bulundu.

BM Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri olan ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya’nın yanı sıra Türk diplomatlar da tamamen Arapça gerçekleştirilen Kaşıkçı davalarına gözlemci olarak katılabiliyor.

KAHTANİ KİMDİR?

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın basın danışmanlığını yapan Kahtani'nin, Kaşıkçı'nın öldürülmesi için İstanbul'a gönderilen suikast timinin yöneticisi olduğu ileri sürülüyor.

Suudi Arabistan'da muhalifleri hedef alan online troll ordusu kurduğu iddia edilen Kahtani, ABD'nin, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yaptırım listesine aldığı 17 kişi arasında yer alıyor.

Kahtani, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud'un, Kaşıkçı'nın öldürülmesi üzerine görevden aldırdığı üst düzey 5 kişiden biriydi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri