Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Ailesi için her türlü fedakarlığı üstlenen, her türlü çileye göğüs geren, ailesinin mutluluğunu kendi mutluluğu sayan babalar için her yıl Haziran ayının üçüncü pazarı Babalar Günü kutlanır. Babalar için hediye arayışında olan vatandaşlar, Babalar Günü'nün hangi güne denk geldiğini merak ediyor. Peki, yeri doldurulamayan babalarımız için kutladığımız Babalar günü ne zaman? Babalar günü hangi güne denk geliyor? İşte merak edilenler...

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN, HANGİ GÜN? 2017

Dünyanın birçok ülkesinde kutlanan Babalar Günü'ne sayılı günler kaldı. Hayatımızda önemli bir yere sahip olan babalarımız için kutlanan bu günde babalara hediyeler alınır ve güzel sözler söylenir. Her yıl Hazran ayının  üçüncü haftası kutlanan Babalar Günü 2017 yılında 18 Haziran Pazar gününe denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ MESAJLARI

* Her zaman söylemesem de biliyorum aslında babamın onu ne kadar çok sevdiğimi bildiğini.. Ve ben ne kadar karışık cümleler yazsam da hepsini deşifre edebileceğini. Çünkü o benim Baba.

* Bana yaptığın dünyadaki en büyük iyilik bana dünyanın en iyi örneği olmandır. Babaların en iyisi, bu gün sadece senin.

» Sen güçlü bir çınar gibisin.. Arkamı ne zaman sana yaslasam sanırım ki dünyayı bile fethedebilirim.. Çünkü bana hep güç verirsin.. Babalar günün kutlu olsun.

* Cok sevdıgım canım babacıgıma kucak dolusu sevgılerımı sunar, babalar gununu kutlarım.

* Dünyanın en yakışıklı babasına, seni çok seviyoruz, babalar günün kutlu olsun.

* Hayatın anlamı ve tüm güzelliklerini öğreten adam, benim sevgili babam. Babalar günün kutlu olsun.

* İlk adımlarımı atarken ellerimden tutuyordun. Şimdi fark ediyorum ki babacığım, ellerimi hiç bırakmamışsın. Babalar günün kutlu olsun.

* Insan babasına borclu oldugu saygıyı, ancak baba olunca duyar.

* Uzerıme sabır tohumu ekıp sevgıyle suladıgın gulunun bılmenı ıstedıgı bır sey var senı cok sevıyorum.

* Sen gullere ozenme guller sana ozensın uzme tatlı canını sen gullerden guzelsın ozgurluk kadar ozel guller kadar guzelsın benım guzel babacıgım...

* Atesın yaktıgından, gunesın hareket ettıgınden, gercegın bır yalan oldugundan kuskulan fakat benım senı sevdıgımden asla kuskulanma babacıgım, babalar gunun kutlu olsun..

* Evımızın gunesı bır tanesı olan canım babama kucak dolusu sevgı ve saygılarımla babacıgım bır gunumde degıl her gunumdesın.

* Dunyadakı cıceklerın en guzelı guldur gullerın en guzelı ıse sen gunun kutlu olsun babacıgım.

* Babanın rolu, yuz ogretmenınkıne bedeldır.

* Baba sevgısını koru. O sevgıyı kesıp atarsan, tanrı da senın mutluluk ısıgını sondurur.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar Haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü, babaları anımsama, onlara sevgi, saygı günü olarak her yıl Haziran ayının 3. haftası pazar günleri kutlanan özel bir gündür.