Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

GAZETE HABERTÜRK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentin kanayan yarası trafik sorunu hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Ece Vahapoğlu’nun Cine 5’teki programına katılan Topbaş, İstanbul’daki trafik keşmekeşinin birkaç yıla kadar çözüleceğini, minibüslerin kaldırılacağını, taksilerin artık boş dolaşmayacağını söyledi. Topbaş ayrıca Beylikdüzü’ndeki metrobüs çalışmalarının uzamasından dolayı İstanbullulardan özür diledi. İşte Topbaş’ın açıklamalarından satır başları...

OTOBÜS ŞERİTLERİ OLACAK
“Trafik tüm dünyada büyük sıkıntılardan biri. 23 milyon günlük hareketi olan İstanbul’da da öyle. Fakat üzerinde çalıştığımız projelerimiz sayesinde bu sorunu 1-2 yıla kadar çözeceğiz. Mesela; metro hatları genişletilecek. Yeni metro hatları açılacak, otobüslerin hepsi yenilenecek, körüklü yeşil otobüsler de büyütülecek. Ayrıca taranmış şeritler yapıyoruz. Otobüsler o şeritlerden gidecek. Ve içinde en az 3 yolcusu olmak koşuluyla araçlar da bu şeritleri kullanabilecekler. Bunları termik kameralar okuyacak. Akıllı kavşaklar yapıyoruz. Kavşaklarda hangi tarafa geçiş hakkı verileceğine sistem karar verecek. Bir araç eğer yol boşsa kırmızı ışıkta fazla beklemeyecek.”

MİNİBÜSLER KALKIYOR
Topbaş, minibüslerin de kaldırılacağını açıkladı: “Minibüsleri kaldırırken asla esnafı mağdur etmeyeceğiz. Mesela; bu esnaf otobüs hatlarına vs. yönlendirilecek. Bu çalışma bir geçiş sürecinde oturtulacak.”

TAKSİ PROJESİ
Topbaş, taksi projesini de şöyle anlattı: “Artık taksiler caddelerde boş dolaşmayacak. Bir call center merkezi kuruyoruz. Bir caddede kaç taksi aracı olacağını merkez kontrol edecek. Araçlar çok güvenli olacak. Kartını okutabilen şoför kontağı açabilecek. Başkasının kartını okutan aracı kullanamayacak ve içeride panik düğmesine varacak kadar ileri bir yöntem kullanılacak taksilerde.”

METROBÜS İÇİN ÖZÜR
“Beylükdüzü metrobüs hattının yıl sonunda bitirileceğine söz vermiştim. İlk kez ‘asla şubat ayını bulmayacak’ diye büyük konuştum ve ilk defa böyle bir hata ettik. Ama trafiğin içinde çalışıyorsunuz. Bazı aksaklıklar oldu ve süreç uzadı. Ben bu yüzden İstanbullulardan özür diliyorum. Çalışmanın şubat sonuna yetiştirilmesi için uğraşıyoruz. Orada insanların trafikte ne ızdırap çektiğini çok iyi biliyorum. Ama insanlar lütfen kızmasınlar, bunları çekeceğiz ve sonrasında rahat edeceğiz.”