Son Dakika

NİHAL AŞKIN ve AHMET DİRİCAN'IN ÖZEL RÖPORTAJI / GAZETE HABERTÜRK

Londra Olimpiyatları'nda tekvandoda altın madalya kazanan milli gururumuz Servet Tazegül, İzmir'deki evinde HABERTÜRK'e konuştu: "Konya'ya giderken fazla hız yapmışım, radara yakalandım. Polisler, hem tebrik etti hem ceza kesti. Federasyon hemen telefonla beni aradı. 'Oğlum bize lazımsın. Bu kadar hızlı gitme' diye tembih ettiler"

Avrupa ve dünya şampiyonluklarının ardından Londra Olimpiyatları’nda da altın madalya kazanarak gururumuz olan milli tekvandocu Servet Tazegül, hız tutkunu çıktı. HABERTÜRK’e bilinmeyen dünyasını anlatan Tazegül, federasyonun “Bu kadar hızlı gitme bize lazımsın Servet” diye uyardığını aktardı.

İşte önümüzdeki yıl kendisi gibi tekvandocu olan Melda Akcanlı’yla evlilik planları yapan Servet Tazegül’ün dilinden kendi hayatı:

Adı: Servet Tazegül 
Doğum yeri: Almanya 
Doğum tarihi: 26 Eylül 1988 
Eğitimi: Lise mezunu 
Medeni hali: Bekâr


‘4 KARDEŞİZ’
26 Eylül 1988’de Almanya’nın Nürnberg kentinde doğdum ve hâlâ orada yaşıyorum. 4 kardeşiz. Benden büyük 3 ablam var. Özlem ve Öznur evli. Bekâr olan ablam Sevgi Tazegül, babam ve ben üçümüz birlikte yaşıyoruz. Ailem 1970’lerde Kars’tan Almanya’ya gitmiş. Ailem Almanya’da para biriktirdikten sonra İzmir’e yerleşmek istemiş hep. 1981’de de İzmir’deki bu arsayı alıp ev yapmışlar. Ama dönmek bir türlü kısmet olmadı.

‘BABAM ÇOK DESTEK VERDİ’
Jackie Chan filmlerine hayrandım. Hemen kalkıp tekme atıyordum. Ailem beni çok istekli görünce 5 yaşımdayken tekvandoya başlattı. 7 yaşımdayken bir gün babam geldi. Hocam Nurettin Yılmaz ile bir şeyler konuştu. O günden sonra tekvandodan kaçamadım. Ne konuştuklarını bilmiyorum ama babam o günden sonra tekvandoya çok ilgi gösterdi. ‘HİÇ DAYAK YEMEDİM’ Genç yaşta şampiyon olunca herkes saygı duyuyordu. Dayak yemedim. Çünkü tekvandocu arkadaşlarla dolaşırdık hep. Kolay kolay bize kimse yanlış yapmıyordu.

‘KAÇIP FUTBOL OYNUYORUM’
Bir gün Dünya Şampiyonası öncesi futbol oynarken sakatlandım. Bileğim döndü. Hocamla babam kızdı tabii ki. Futbolu yasakladılar. Ama futbolu çok seviyorum. Arada bir onlara çaktırmadan hâlâ kaçıp futbol oynuyorum. Babama “Fitness’e ağırlık çalışmaya gidiyorum” diyorum. Ama arkadaşlarla futbol oynuyoruz.

‘HEM TEBRİK HEM CEZA’
(Konya’ya giderken fazla hızlı gitmişsin. İki kez radar cezası yemişsin. Polisler seni tanımadı mı?) Tanıdılar ama “Yapacak bir şey yok” dediler. Haklılar da. Hem tebrik ettiler, hem ceza kestiler. Ama tabii bu olayı federasyon duyunca hemen telefonla beni aradılar. “Oğlum sen daha bize lazımsın. Bu kadar hızlı gitme” diye tembih ettiler.

‘SEVGİLİM TEKVANDOCU’
Sevgilim var. Almanya’da, Türk. Melda Akcanlı. O da tekvandocu. Alman Milli takımı adına yarışıyor. Onun çifte vatandaşlığı vardı. Alman Milli Takımı’na seçilince orada kaldı. İleride evleneceğiz. Seneye belki olabilir. Ablam sırayı verirse. Ama baksanıza yan yan bakıyor, sırayı vermeyecek galiba (kahkahalar).

‘8 YIL DAHA ASKERİM’
Şu anda askerim ve vatani görevimi yapıyorum. Ama bu askerlik biraz uzun sürecek. 8 yıl kadar (gülüyor). 2 olimpiyat daha görmek istiyorum. O nedenle 2020’ye kadar 8 yıl daha askerdeyim. Umarım 2020 olimpiyatları İstanbul’da yapılır ve orada şampiyon olarak spora noktayı koymak çok güzel olur. Bu en büyük hayalim.

"HEDEFİME ULAŞTIM ARTIK RAHATIM"

Hayatta en çok değer verdiğin şey nedir?
Sağlık. 
Anneni yeni kaybettiğin için mi böyle düşünüyorsun?
Evet. Bakış açım tamamen değişti. Her şeyden önemlisi sağlık. Sağlık olmayınca gerisi boş.
Annen vefat etmeden önce olimpiyat şampiyonu olacağını söylemiş. Altın madalyayı kazandığında ne hissettin?
Aklıma annem geldi. Hedefime ulaştım. Büyük bir yük kalktı üzerimden. Rahatladım. 
Annene iletmek istediğin bir mesajın var mı?
Rahat uyu annem. Umarım cennette buluşuruz.

‘Uçak düşse bile ben ölmem’

“Ben her zaman şaka yapıyorum. Uçakta bile kemerimi bağlamam. Arkadaşlar ‘Kemerini bağlasana ya uçak düşerse’ diyorlardı. Ben de ‘Uçak düşse bile ölmem. Daha olimpiyat şampiyonu olacağım’ diyordum. Ama tabii şimdi şampiyon oldum. Artık kemeri bağlayacağım (kahkahalar).”

‘Uğur kıyafetini attım’

“Önceki yıllarda uğurlu tekvando elbisem vardı. Bir sürü kıyafetim olmasına rağmen yırtık, lekeli aldırmadan onu giyerdim. 2005’e kadar onunla çok şampiyon olmuştum. 2006-2007’de sıfır çekince ‘Uğur muğur yok. Uğur çalışmakta’ dedim. Uğurlu kıyafeti de attım.”

"BAĞIRA BAĞIRA ŞARKI SÖYLER DANS EDERİM"

Doğum tarihi: 3 Ağustos 1992 

Doğum yeri: Eskişehir 
Eğitim: Kütahya Dumlupınar Üniv. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi 
Takımı: Fenerbahçe 
Boyu: 166 cm 
Kilosu: 48 kg

Londra Olimpiyatları'nda 1500 metrede ülkemize gümüş madalya kazandıran milli atlet Gamze Bulut: "En sevdiğim sanatçı Serdar Ortaç. ZAZ'a bayılırım. Antrenmanlarda bağıra bağıra şarkı söylerim. Dans etmeyi çok severim”

Türkiye, Gamze Bulut’u olimpiyat tarihine geçen finalle tanıdı. Londra Olimpiyatları’nda 1500 metrede milli atlet Aslı Çakır Alptekin’in hemen ardından yarışı tamamladı ve gümüş madalyayı aldı. Gamze Bulut ile Eskişehir-Akhisar maçının devre arasında yaptığı gösteri koşusundan sonra Porsuk kıyı sın da ki ka fe ler den bi rin de uzun uzun soh bet fır sa tı bul duk.

Gamze, en sevdiği, hemen her yarıştan önce izleyip motive olduğu Cinderella Man filminin kahramanıyla özdeşleştiriyor kendisini. Ünlü boksör James J. Braddock ve ailesinin ABD’deki “Büyük Buhran” döneminde yaşadıkları sıkıntılı yılları ve verdikleri büyük yaşam mücadelesini konu edinen filmle. “Sen de Eskişehir’in Cinderella’sı mısın?” diye sorduğumuzda başlıyor anlatmaya:

“Babam Hasan Mutlu bir fabrikada çalışıyor. Annem Fatma ev kadını. 1992’de doğdum. Bir erkek kardeşim var. Çok büyük sıkıntılar çektik. Yeri geldi hiçbir şey bulamadığım dönemler oldu. Bugünü hayal bile edemezdim...

‘ÇİĞKÖFTEYİ ÇOK SEVERİM’
En sevdiğim yemek lahana sarmasıdır, dayanamam. Londra’dan döndüğümüzde annemden ilk isteğim de lahana sarması oldu. Zaten yapmıştı. Bir de acılı domates turşusu yapar. Onu da çok seviyorum. Çiğköfteyi de çok severim. Kampta hepsi yasaktı. Ama artık yiyebiliyorum. Kamp başlayınca yine yasak...

Mutfağa hiç girmem, kahve yapmayı bile bilmiyorum ama galiba yumurta kırmayı becerebilirim. Kampta boş vaktim olmuyor. Sabah-akşam antrenman yapıyorum. Fırsat bulduğumda genelde kitap okuyorum. Gerçekten çok güzel bir şey kitap okumak. Kışın 12 kitap okudum. Moda girmek istediğim zaman genelde Cinderella Man isimli filmi izliyorum. Beni çok etkiliyor, kendimi buluyorum. Bir de Rocky filmlerini izliyoruz. Grup olarak takım arkadaşlarım ile. Çok güzel, çok etkileyici bir film. Olimpiyatlarda çok şarkı dinliyorum. Genelde Türkçe dinliyorum. En çok sevdiğim sanatçı Serdar Ortaç diyebilirim.

‘ZAZ’A BAYILIYORUM’
Tarkan, Ferhat Göçer ve Demet Akalın’ı dinlerim. Serdar Ortaç ile tanışmak isterim. Antrenmanlarda slow şarkılar söylüyorum, hatta bağıra bağıra söylerim. Dans etmeyi çok severim. Evde müziği açar kendi kendime dans ederim. Fransız bir grup var. Zaz, ona bayılıyorum.

"FANATİK FENERLİ'YİM"
“Başka bir spor ile uğraşmam. Fanatik Fenerbahçeliyim. Ailede sadece annem Galatasaraylı, maçlarda onu dışlıyoruz.”

Evlilik ne zaman?

Kader kısmet. Daha yaşım çok genç, Daha 20 yaşındayım, ilerleyen yıllarda hayat ne gösterir bilemiyorum. Hedef 2016 ama yine de ne denilebilir bilmiyorum. Ama kendimi kısıtlamıyorum. Annem beni başından kovuyor işte, “4 yıl sonra evlen” diyor. (Annesi, “Üniversiteyi bitirsin ne yaparsa yapsın kendisi bilir” diyor.)

‘Otomobilleri severim’

BİZ şimdi kiradayız. Annem bana “Bir ev al yeter” diyordu. Ama paramı nasıl kullanacağım bilmiyorum. Çünkü yaşım çok küçük. Antrenörüm ne derse o şekilde kullanmak istiyorum. Otomobilleri severim. Qashqai almayı istiyorum.

‘Argodan nefret ederim’

BEN sinirli bir insandım. O özelliğimi sevmem. Şimdi o sinirim yok. En sevdiğim özelliğim insanlara iyilik yapmak, iyi niyetli bir insanım. Argo kelimelerden nefret ederim. Küfür eden insanlar ile muhatap bile olmuyorum. Kavgayı sevmem. Kardeşim ile kavga ediyoruz arada bir. İkimiz birbirimizi annemize şikâyet ederiz.

‘Mini de giyerim’

Gezmeye, dolaşmaya çok vaktim olmuyor. Bazen arkadaşlarımla dışarı çıkmayı severim. Bazen de kendimi dinlemek için tek başıma çıkmayı tercih ederim. Kafamı dağıtıyorum. Alışveriş yapmayı çok seviyorum. Takım arkadaşlarım “Artık seninle çıkmayacağız” diyor bana. Antrenörüm de çok kızıyor bana bu yüzden. Çok kıyafet alırım. Yaşıma göre giyinmeyi severim. Yerine göre giyinmeyi seviyorum. Mini etek de giyerim eşofman da.

YARIN: NUR TATAR RIZA KAYAALP

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300