Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Nöroloji Beyin Sağlığı Yavuz Yılmaz'ın hastalığı temporal lob epilepsisi, beynin duyguları kontrol eden bölümünü etkiliyor!

    Geçtiğimiz cumartesi günü Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz'ın intihar etmesinin ardından yaşadığı temporal lob epilepsisi hastalığı nedeniyle ağır stres altında olduğu açıklandı.

    DUYGUSAL KARARLAR ALINMASINI SAĞLAYAN LİMBİK SİSTEMİ ETKİLİYOR

    İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Derya Uludüz, temporal lob epilepsisi hastalığının beynin duygusal kararlar alınmasını sağlayan, beyinde bulunan limbik sistem denilen bölümü etkilediğini ve bu tip epilepsisi olan hastaların stresten uzak durması gerektiğini, uykularının çok düzenli olması gerektiğini ve ilaçlarını aksatmadan kullanmaları gerektiğini belirtti.

    STRES VE UYKUSUZLUK ANİ DUYGU DEĞİŞİMLERİNE NEDEN OLABİLİYOR

    DHA'nın haberine göre; Prof. Dr. Uludüz temporal lob epilepsisinin diğer epilepsilerden farklı olarak yetişkinlikte ortaya çıktığını açıkladı ve sözlerine şöyle devam etti: "Temporal lob dediğimiz yer davranışlarımızı, duygularımızı kontrol eden bir bölge. İlaçlar düzenli kullanılmazsa, stres varsa, uykusuzluk varsa ani duygu değişimlerine neden olabilir. Temporal lob epilepsisi erişkin çağa yaklaşırken en sık görülen epilepsi türüdür. Temporal lob beyinde hipokampüs ve amigdala denilen duygularımızı, mantıklı hareket etmemize yardımcı olan bir bölge. Bu bölgenin nöbetlerinde hastalar halüsinasyon görebilir ya da istemsiz hareketler yapabilirler. Mesela ağız şapırdatma, şaşkın bakma gibi hareketleri istemsizce yapabilir. Kasılmalı, çırpınmalı nöbetler bu epilepsi türünde olmuyor. O sırada kişi bunların çoğunun farkında değildir zaten. İlacını kullanmayan hastalarda nöbet sırasında böyle şeyler olabilir. Ancak sadece ilaç değil stres, uykusuzluk, sağlıksız bir yaşam tarzı da tetikleyebilir."

    "HASTALAR NÖBET GEÇİRDİĞİNİ FARK EDİYOR"

    Temporal lob nöbetlerinin uzun vadede daha geniş bir alana yayılabileceğini ve nöbet geçirmeye de neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Uludüz, "Bu tür epilepsisi olan insanların ağırlıklı olarak farklı davranışlar yapabilir. Uyku düzenleri, yemek düzenleri, hayat düzenleri bu hastalarda çok önemlidir. Temporal lobun işleyişini bozacak her şeyden uzak durmalılar. İlaç kullansa bile nöbet geçirebilen hastalar var. Bu tip epilepsi hastaların psikolojisini çok etkileyebiliyor çünkü nöbetten sonra istemsizce yaptığı hareketler kendisini kötü hissettiriyor. Hastalar bu tip epilepside nöbet geçirdiğini de o an anlar" dedi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ