Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Yemeksepeti tarafından yapılan açıklamada, "Özellikle vurgulamak isteriz ki, yüz kızartıcı, bireysel haklara ya da toplumsal huzura zarar veren eylemler ya da girişimler kırmızı çizgimizdir ve kurumumuz tarafından hiçbir şekilde mazur görülmez, göz ardı edilemez" denilerek şunlar kaydedildi:

"İşimizin her seviyesinde ve aşamasında hukuka bağlı kalmak, gereken her noktada kişisel kararlar ya da inisiyatifler yerine yasaları referans almak Yemeksepeti kurum kültürünün en temel parçasıdır.

Kısa bir süre önce Yemeksepeti Banabi Maltepe depomuzda, çalışanlarımızdan birinin adının karıştığı bir taciz iddiası gündeme gelmiştir. İlgili iddia, adalet hususunda tek yetkili olan adli mercilerle derhal paylaşılmıştır. Aynı depoda farklı pozisyonlarda çalışan 3 kişi iç işleyişi ya da hukuki girişimleri dahi beklemeden, iddiaya adı karışan kişiyi şiddetli darp etmişlerdir.

Olay depo yöneticilerimiz ve bölge müdürlerimiz tarafından ilgili departmanlarımıza bildirildikten sonra hem iddianın muhatabı kişinin hem de kavgaya karışan çalışanlarımızın iş akitleri kanununun ilgili hükümlerine uygun olarak sona erdirilmiş; söz konusu üzücü iddianın tüm yönleriyle araştırılması için yetkili merciler, hukuk birimimiz tarafından derhal bilgilendirilmiştir. Hukuku tüm işleyişinin merkezine almış bir kurum olarak, yasaların dışında kalan herhangi bir seçenek bizim için yok hükmündedir. Değerlendirilmesi bir kenara, gündemimiz dahi olamaz.

İddia edilen hususların adli merciler tarafından titizlikle araştırılarak aydınlatılacağına olan inancımız tamdır. Süreci tüm aşamaları ile takip etmeye devam edeceğiz."

SOSYAL MEDYADA TEPKİ GÖSTERDİLER

Öte yandan geçtiğimiz ay yaşanan olayın ardından yapılan açıklamaya, sosyal medyada çok sayıda kişi 'yemeksepetiboykot' hashtagi ile tepkilerini dile getirdi. Kullanıcılar, küçük bir çocuğa yönelik olduğu ileri sürülen taciz olayını ortaya çıkaran çalışanların işten çıkartılmasına tepki gösterdi.

CEO AYDIN'DAN AÇIKLAMA

Öte yandan Yemeksepeti CEO'su Nevzat Aydın sosyal medya hesabından tepkilere yanıt vererek, "Kısa bir süre önce Banabi Maltepe depomuzda çalışan bir kişi hakkında bazı üzücü iddialar olduğunu öğrendik. Bunu öğrenir öğrenmez adli mercileri derhal bilgilendirdik; bu kişiyi de işten çıkardık" ifadelerini kullandı.

Aydın, şunları kaydetti: "Aynı depoda çalışan 3 arkadaşımız ise hukuki süreci ya da iç işleyişi beklemeden bu kişiyi şiddetli şekilde darp etmişlerdir. Kişisel adalet arayışı kaosu beraberinde getirir; buna hukuken de kurum kültürü gereği de müsaade edemeyiz.

Bu nedenle o arkadaşların iş akitleri de sonlandırılmıştır. Tekrar diyorum: Adli merciler olayla ilgili ivedilikle bilgilendirilmiştir. Hukuk dışı bir seçenek kurum kültürümüze de kişisel olarak savunduğum değerlere de aykırıdır, söz konusu dahi olamaz.

Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın."

Aydın ayrıca, tacize uğradığı iddia edilen çocuk hakkında da, "Kızımızın ailesine psikolojik yardım, avukat desteği dahil olmak üzere her türlü desteği vermeyi teklif ettik. Darpa ve istismara karışanların da görevine son verdik. Zor bir durumda doğru kararlar verdiğimizi düşünüyorum ve arkasındayım arkadaşlar" dedi.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri