Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Trump'ın ekibinin Rusya ile gizli ilişkileri ve Rusyanın ABD seçim sonuçlarına müdahalesi iddiasıyla ilgili Özel Savcı Robert Mueller'in soruşturması sürerken, Trump'ın karşı talebine ABD Adalet Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

ABD Başkanı'nın talebi üzerine Adalet Bakanlığı Trump'ın seçim kampanyasına FBI ajanlarının sızıp sızmadığını soruşturmaya karar verdi.
Barack Obama'nın kendisinin seçim kampanyasına muhbir soktuğunu ve bunun Watergate'ten daha büyük bir skandal olduğunu iddia eden Trump, Obama döneminde Adalet Bakanlığı ve FBI'ın siyasi amaçlarla kampanyasına sızıp sızmadığının soruşturulmasını talep etmişti. Trump Adalet Bakanlığı'ından istediği yanıtı aldı.
Trump'ın atadığı Jeff Sessions'ın başında bulunduğu Adalet Bakanlığı, FBI ajanlarının Trump'ın 2016 başkanlık seçimi kampanyasıyla ilgili uygunsuz amaçlarla casusluk yapıp yapmadıklarını soruşturacağını duyurdu.
Kampanyaya herhangi bir sızma saptanması haliden gerekli adımların atılacağını söyleyen Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein '' Uygunsuz amaçlarla bir başkanlık kampanyasının katılımcıları arasına sızma ya da katılımcıları takibe alma sözkonusuysa bunu bilmemiz ve uygun şekilde eyleme geçmemiz gerekir'' dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, 2016'daki başkanlık seçimlerinde kendi kampanya sürecine "casus" yerleştirilip yerleştirilmediği konusunu Adalet Bakanlığı Başmüfettişinin araştırması talimatını verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump ile Rusya soruşturmasını takip eden en önemli kurumların üst yöneticileri arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Sanders, görüşmede Trump'ın Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Dan Coats ile bir araya geldiğini belirtti.

FBI VE ADALET BAKANLIĞINI SORUŞTURACAK

Sözcü Sanders açıklamasında, Adalet Bakanlığı Başmüfettişinin halen devam eden Rusya soruşturmasını genişleterek, FBI'ın veya Adalet Bakanlığının Trump'ın seçim kampanyasını takip ederken "birtakım düzensiz işler" yapıp yapmadığını da araştırması konusunda mutabık kalındığı bildirdi.

Buna göre Adalet Bakanlığı Başmüfettişi, özellikle Trump'ın seçim kampanyasıyla ilgili süreçleri FBI'ın ne şekilde takip ettiği konusunda da soruşturma yapabilecek.

Ayrıca Trump'ın Özel Kalem Müdürü John Kelly'nin kısa süre içinde FBI, Adalet Bakanlığı ve DNI yetkilileri ile Kongre liderlerini bir araya getirecek bir toplantı ayarlayacağı ve Rusya soruşturması kapsamındaki gizli belgeler de dahil birçok dokümanın burada ele alınacağı da ifade edildi.

ABD Başkanı Trump, Rusya soruşturmasıyla ilgili son günlerdeki eleştirilerini yoğunlaştırmış, FBI'ın kendi seçim kampanyasını muhbirle takip ettiğini iddia etmiş ve ayrıca Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'a yüklenmişti.

Trump, birkaç gün önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kendisinin başkanlık seçim kampanyasını "yerleşik" bir muhbirle gözetlediği iddiasını ortaya atarak, "Eğer bu doğruysa Watergate skandalından bile daha büyük." değerlendirmesini yapmıştı.

Trump ile ilgili Rusya'nın seçim müdahalesi soruşturmasının Eylül ayında sonuçlanması bekleniyor.