AFYONKARAHİSAR (AA) - Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, "Sağlık turizminin, küresel turizmin yüzde 5’i civarında olduğunu söyleyebiliriz. Uluslararası turizm, ayrıca dünya genelinde toplam ihracatta yüzde 6’lık paya sahiptir." dedi.

Torlak, 19. Ulusal Turizm Kongresi kapsamında, Afyonkarahisar'da bir otelde düzenlenen "Küreselleşme, Sağlık Turizmi ve Rekabet" konulu panelde, Türkiye’nin termal ve sağlık turizminde önemli bir ülke olduğunu söyledi.

Bu sektörün geliştirilebilmesi için küresel bir merkez haline gelinmesi gerektiğini belirten Torlak, "Ülkemiz, termal sağlık turizmi anlamında, insanların gerçekten rahat edeceği, dünyanın bir tarafından kalkıp, bir sürü işlem maliyetine katlanmayı göze alarak gelmek isteyeceği, yüksek kalitede hizmet alırken aynı zamanda şifa bulacağı, bunları da makul fiyatlarla elde edebileceği bir sağlık merkezi haline gelebilir." diye konuştu.

Bugün küresel rekabette, pek çok kavram gibi mukayeseli üstünlük kavramının da ciddi önem kazandığına dikkati çeken Torlak, şöyle devam etti:

"Teknolojideki hızlı değişim, artık mukayeseli üstünlüğün de çok kısa sürede el değiştirebildiğinin, bugün mukayeseli üstünlük olarak gördüğümüz herhangi bir konunun çok kısa sürede hiçbir üstünlük göstermediğinin farkındayız. Eğer hizmetlerin yükselişte olduğu, sanayi sonrası toplum dönemini yaşadığımız böyle bir dönemde, üstünlüklerin muhafaza edilebilmesinden dem vuruyorsak, bunları konuşuyorsak, o zaman bize gerekli olan bir enstrüman, iyi politikalarla bunları düzenlemektir."

- Dünya ticaretinde sağlık turizminin payı artıyor

Torlak, son verilere göre Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ülkeler arasında ilk 10 içinde olduğunu, dönem dönem 6. sıraya kadar yükseldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Turizm diğer hizmet piyasalarından biraz daha ayrışan bir piyasa. Bunun da farkındayız. Dünya ticaretinde sağlık turizminin payının her yıl arttığını biliyoruz. 2010 verilerine göre dünya piyasa büyüklüğü sağlık turizmi açısından 40-60 milyar dolar civarında. Sağlık turizminin, küresel turizmin yüzde 5’i civarında olduğunu söyleyebiliriz. Uluslararası turizm, ayrıca dünya genelinde toplam ihracatta yüzde 6’lık paya sahiptir. Bu rakamlar aslında sağlık turizminin çok önemli bir pazar olduğunu, çok önemli bir sektör olduğunu bize gösteriyor. Hizmet ihracatı içerisinde de turizmin payı yaklaşık yüzde 30'dur. Bu, sektörün sınır ötesi serbestleşmesini, birçok önemli faktörün birlikte değerlendirilmesini gerektiriyor."

Konuşmasının ardından Torlak'a, kongre düzenleme komitesi tarafından teşekkür plaketi verildi.


Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Afyonkarahisar haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Afyonkarahisar Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.