Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Geçen yılın aralık ayında başladığı yükseliş trendini rekorlarla 9 ay boyunca sürdüren BIST 100 endeksi, söz konusu dönemde 110.530 puana kadar yükseldi. Eylül 2017'de ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan füze gerilimi küresel piyasalarda risk iştahını azaltırken, bu durumdan negatif etkilenen BIST 100 endeksi de eylül ayını yüzde 6,46 değer kaybıyla 102.907 puandan tamamladı.

Tepki alımlarıyla ekim ayına alış ağırlıklı başlayan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, önce ABD'nin, ardından da Türkiye'nin vize hizmetlerini askıya aldığını açıklamasının ardından 99.210 puana kadar geriledi. Bu seviyeden tekrar yükselişe geçen BIST 100 endeksi, 110.000 puanın üzerine çıkmayı başardı.

KASIM AYINDA 115.093 PUANLA REKOR KIRDI

ABD ile Türkiye arasındaki geriliminin azalması ve küresel piyasalarda artan risk iştahının etkisiyle kasım ayına da pozitif başlayan BIST 100 endeksi, 115.093.30 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Devam eden süre içerisinde artan jeopolitik ve siyasi riskler, yükselen döviz kuru ve küresel piyasalarda azalan risk iştahının etkisiyle kazançlarını geri veren BIST 100 endeksi, 104.000 sınırına kadar geriledi.

BORSADAKİ TÜM GELİŞMELER İÇİN TIKLAYINIZ

 

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yılın son ayına ise dünya borsalarından pozitif ayrışarak girdi. Endeks, 22 Aralık Cuma akşamına kadar yüzde 6,84 değer kazancıyla dünyanın başlıca borsalarından daha iyi performans gösterdi.

Analistler, BIST 100 endeksinin dolar bazında diğer borsalara göre ucuz kaldığını ve fazlaca iskontolu olduğunu belirterek, gelecek yıl global ortamın destekleyici olmaya devam etmesi durumunda endekste rekorların devam edeceğini bildirdi.

"2018'DE TÜRKİYE İÇİN KÖTÜ BİR ÖNGÖRÜMÜZ YOK"

İş Yatırım Menkul Değerler AŞ Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2017'de sık sık jeopolitik ve politik şoklarla sarsıldığını, buna karşın dünya piyasalarıyla birlikte hareket etmeyi başardığını söyledi.

Gürleyen, ABD'deki ekonomik verilerin gelişmekte olan piyasalar ve Türkiye'yi rahatlatan yönde açıklandığını belirterek, "ABD büyüyor. İstihdamı artıyor. İşsizlik düşüyor. Buna karşın ücretlerden ve perakende fiyatlarından kaynaklanan bir baskı olmadığı için ABD'de enflasyon artmıyor. Bu ortam da Türkiye için olabilecek en iyi ortam... Türkiye büyüyor ama faizleri artırmak için dünyadan kaynaklanan baskı yok veya bu baskı daha yavaş geliyor." diye konuştu.

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından gelecek yıl 3, 2019 ve 2020'da birer faiz artırım kararı göründüğünü ifade eden Gürleyen, dünya piyasalarının Fed'in faizleri bu kadar artıracağını fiyatlamadığını, bu sebeple de doların küresel piyasalarda değer kaybettiğini söyledi.

Türkiye'nin, dünyadan sermaye ithal eden, yurt dışı finansmanla kendini finanse eden bir ülke olduğunu ve büyümesi için dışarıdan para bulması gerektiğini belirten Gürleyen, doların değer kaybetmesinin Türkiye için olumlu olduğunu kaydetti.

Söz konusu gelişmeler ile Avrupa'nın büyümesi de göz önüne alındığında 2018'de Türkiye ekonomisi için kötü bir öngörülerinin bulunmadığını, Türkiye ile ilgili 2018 büyüme beklentilerinin yüzde 4,5 olduğunu bildiren Gürleyen, enflasyon tarafında ise Türkiye'nin dünyadan negatif ayrıştığını söyledi.

Gelecek yıl enflasyonda çok sert düşüşler öngörmediklerini dile getiren Gürleyen, enflasyonun bu yıl yüzde 10,5, gelecek yıl ise yüzde 8,9 olacağı tahmininde bulundu.

"DÜNYAYA GÖRE UCUZ KALAN SEKTÖRLERİ ÖNERİYORUZ"

Serhat Gürleyen, dünya piyasalarında tahvilden hisse senedine doğru bir rotasyon olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Özellikle Almanya tahvilleri başta olmak üzere Avrupa tahvilleri en çok değer kaybeden tahviller olacak. ABD'de uzun vadeli tahvillerden uzak durulacak ve yatırımcılar, portföylerinde hissenin ağırlığını artıracak. Bu öngörüde, ABD borsaları artmaya devam edecek. ABD borsalarında yüzde 10-15 artış potansiyeli görüyoruz. ABD borsalarının yükseldiği yerde Türkiye borsasında da yüzde 15-20'lik artış potansiyeli olabilir. Gelecek yıl BIST 100 endeksinin 120.000-125.000 bandında dengeleneceğini öngörüyoruz. Bu seviyelerin aşılıp aşılmayacağı, gelişmekte olan ülkelere olan risk iştahına ve dışarıdan gelecek kaynağa bağlı."

Gürleyen, dünyaya göre daha ucuz olan sektörlerin daha iyi performans sağlayacağını, bankacılık, sigortacılık, havacılık ve cam sektörlerinin gelecek yıl ön plana çıkabileceğini bildirdi.