Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AK Parti'nin 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için YSK'ye verdiği Bursa milletvekili aday listesi açıklandı. Bursa AK Parti milletvekili adaylarının sıralaması belli oldu. İşte Bursa AK Parti milletvekili aday listesi...

ADANA AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ 2018

 

 

S. NO

 

ADI

ADALET VE

SOYADI

KALKINMA PARTİSİ

ÖĞRENİM

 

MESLEĞİ

1

HAKAN

ÇAVUŞOĞLU

YÜKSEK

AVUKAT

2

MUSTAFA

ESGİN

YÜKSEK

SERBEST/ÖZEL

3

REFİK

ÖZEN

YÜKSEK

MÜHENDİS

4

EMİNE

YAVUZ GÖZGEÇ

YÜKSEK

AVUKAT

5

AHMET

KILIÇ

YÜKSEK

SERBEST/ÖZEL

6

GÜLTEN

KAPICIOĞLU

YÜKSEK

MÜHENDİS / MİMAR

7

SADETTİN

CANGÜL

YÜKSEK

MÜHENDİS / MİMAR

8

ARİF

ÇELENK

YÜKSEK

SERBEST/ÖZEL

9

MUHAMMED

ERDOĞAN

YÜKSEK

SERBEST/ÖZEL

10

ARİF BEKİR

DANGAÇ

ORTA

ÖĞRENCİ

BURSA-2

 

S. NO

 

ADI

ADALET VE

SOYADI

KALKINMA PARTİSİ

ÖĞRENİM

 

MESLEĞİ

1

EFKAN

ALA

YÜKSEK

SERBEST/ÖZEL

2

OSMAN

MESTEN

YÜKSEK

AVUKAT

3

VİLDAN

YILMAZ GÜREL

YÜKSEK

AVUKAT

4

ZAFER

IŞIK

YÜKSEK

YÖNETİCİ - ÖZEL SEKTÖR

5

MUHAMMET MÜFİT

AYDIN

YÜKSEK

SERBEST/ÖZEL

6

ATİLLA

ÖDÜNÇ

YÜKSEK

MÜHENDİS / MİMAR

7

AHMET

YELİS

YÜKSEK

SERBEST/ÖZEL

8

SELDA

MERİÇ

YÜKSEK

SERBEST/ÖZEL

9

BURCU

YARAN

YÜKSEK

ÖĞRENCİ

10

İSMAİL

ÖZKAN

YÜKSEK

ÖĞRENCİ

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Yeni sistemle Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle meclis, bırakın zayıflamayı daha güçlü hale geliyor. Bunun en önemli göstergesi, AK Parti listeleridir." dedi.

Çavuşoğlu, AK Parti Bursa İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, makam ve mevkilerin millete hizmetin bir aracı olduğunu vurguladı.

Milletvekili aday listelerine değinen Çavuşoğlu, "Her süreçte partimizin ilkesel yaklaşımı olan süreklilik içerisinde değişim prensibini, burada da çok net bir şekilde görüyoruz." ifadesini kullandı.

Geçen dönem görev yapan milletvekillerinin bir kısmının bu dönemde devam ettiğini, milletin değişim talebine uygun olarak yeni milletvekili adaylarının da listelerdeki yerini aldığını belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Listelerde yer alan isimler, tüm toplumsal kesimleri kucaklayacak isimler. Listeye bakan her bir vatandaş, 'Bunlar benim milletvekillerim' diyebilecektir. Ehliyet, liyakat, davaya sadakat sahibi, demografik yapının temsilcisi, kenti yakından bilip tanıyan, şimdiye kadar yaptıklarıyla kente önemli katkıları olan isimlerin varlığı, göze çarpmaktadır."

"Siyasi istikrar taçlandırılmış olacak"

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile siyasi istikrarın güvence altına alındığına işaret ederek, "Kirli pazarlık ve hülle yoluyla, milletvekillerini kiralayarak, millet iradesinin aksine, hükümet kurup hükümet yıkma dönemleri tarih olmuştur. Yeni dönemde 'güçlü yürütme', 'güçlü meclis', 'güçlü yasama' dedik. Milletvekili aday listelerine baktığınızda, 'güçlü yasama' talebinin ne kadar gerçekçi olduğunu görürsünüz." dedi.

AK Parti olarak "güçlü yürütme" ve "güçlü yasama" oluşturacaklarına ve Türkiye'yi daha güçlü yarınlara taşıyacaklarına dikkati çeken Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Her zaman olduğu gibi gerçeklikten kopuk, sadece yalana dayalı siyasetin tezahürü olarak gördüğümüz, bugün de ne kadar gerçek dışı olduğu anlaşıldığı üzere, yeni sistemle Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle meclis, bırakın zayıflamayı daha güçlü hale geliyor. Bunun en önemli göstergesi, AK Parti listeleridir. Esasen yasama organını zayıflatan, siyaseti itibarsızlaştıran, milletvekili listelerini siyaset mühendisliğinin bir aracı haline getiren ve parti içi iktidar mücadelesini listeler üzerinden gören, ana muhalefet anlayışıdır. Bana göre, Bursa'daki iki milletvekili de dahil olmak üzere bir emirle seçmen iradesini adeta yok sayarak, ağlaya ağlaya bir başka partiye gönderip sonra yine bir emirle partisine çağıran anlayış, millet iradesine büyük bir saygısızlıktır."

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Türkiye'nin uluslararası arenada daha güçlü mücadele etme imkanının bu listelerle sağlanacağını, 25 Haziran sabahı Türkiye'de güven ve istikrarın daha da güçleneceğini bildirdi.

Yürütme organının hızlı ve etkin bir karar aldığı bir Türkiye hedefine milletle birlikte kavuşulacağını vurgulayan Çavuşoğlu, "Koalisyon hükümetleriyle başlayan neredeyse yarım asırlık bir sistem tartışması, böylece neticelenmiş olacak. Siyasi istikrar taçlandırılmış olacak. Bu da içte ve dışta 'güçlü Türkiye' karşıtlarının istemediği bir gelişmedir." dedi.

"Millet iradesinin verdiği güçle devam edeceğiz"

Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala da iradenin asıl sahibinin millet olduğunu, AK Parti'nin milletten aldığı güçle millete hizmet edebilmenin yollarını aradığını belirtti.

Ala, bütün problemleri milletin sandıktan çıkan iradesiyle aştıklarını vurgulayarak, "Bundan sonra da yolumuza millet iradesinin verdiği güçle devam edeceğiz. Alacağımız bu yetkiyle Türkiye'ye büyük hizmetler sunma imkanı bulacağız. Türkiye'nin 2023, 2033, 2071 hedeflerine doğru emin adımlarla yürümesini sağlayacak gücü kendimizde yenileyeceğiz." ifadesini kullandı.