Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Moskova Merkez Camii'nin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyaretinde bulunmak üzere özel uçak "TUR" ile saat 10.30'da Rusya'nın başkenti Moskova'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova Merkez Camisi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Kremlin Sarayı'nda Putin ile bir araya gelen Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüştü. Erdoğan'a Rusya ziyaretinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci eşlik etti.

MOSKOVA MERKEZ CAMİİ'NDE AYNI ANDA 10 BİN KİŞİ NAMAZ KILABİLECEK

Rusya Müslümanları Dini İdaresi tarafından inşa ettirilen caminin iç dekorasyonu Klasik Osmanlı sanatı üslubuyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Moskova Merkez Camii'nde aynı anda 10 bin kişi namaz kılabilecek.

Altı katlı olarak inşa edilen camide yaşlı ve engelliler için altı adet asansör bulunuyor. 46 metre yükseklikteki özgün kubbe 27 metre çapında. Camin şerefelerinde oluşturulan özel alanda ziyaretçiler Moskova’yı seyredebilecek. 170 milyon dolara mâl olan caminin ana sponsorluğunu iş adamı Süleyman Kerimov üstlendi.

Erdoğan'ın açılışta yaptığı konuşmadan satırbaşları şöyle;

Bu eserin dünyanın önde gelen şehirlerinden olan Moskova'da hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.

Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın bu camiinin yapımında katkıda bulunmuş olması milletimiz için bahtiyarlık vesilesidir.

'BU CAMİNİN BARIŞA KATKI SUNMASINI TEMENNİ EDİYORUM'

Moskova Merkez Camii'nin bugün insanlık olarak ihtiyaç duyduğumuz barışa katkı sunmasını Allah'tan temenni ediyorum.

Rusya'daki Müslüman kardeşlerimizle aramızdaki kadim bağlar Türkiye Rusya ilişkilerine ciddi katkı sağlıyor bu ilişkileri geliştirmek için vesile oluyor.

Farklı kökende insanların aynı çatı altında yaşamasına Rusya çok güzel bir örnektir. Ortak bir çatı altında ortak bir gelecek için bir arada olunabileceğine burada Rusya'da bir kez daha şahit oluyoruz.

Biz bu güzel manzara karşısında memnun olurken malesefki dünyanın farklı yerlerinde bununböyle olmadığını görüyoruz.

İsrail'in Filistinlilere uyguladığı ayrımcı politikalar Mescid-i aksadaki gelişmelerle problemler artıyor.

Bilhassa Suriye Yemen gibi savaştan kaçan vatandaşların Avrupa sınırlarında oluşturdukları görüntüler hazin bir durum ortaya çıkarıyor.

İnançları kökenleri ve yaşadıkları savaş durumu üzerine böyle bir durumda kalan insanların durumundan üzüntülüyüz.

Akdeniz'de Ege'de ölen insanların vicdanı insanlığın ta kendisidir.

'HAYATTA EN ÖNEMLİ UĞRAŞ İYİLİKTİR'

Ben bu vesile ile Avrupa ülkeleri başkta olmak üzere tüm dünyaya büyük Rus Edebiyatçısı Tolstoy'un şu cümlesini iletmek istiyorum: Hayatta en önemli uğraş iyiliktir. Tolstoy başka bir hikâyesinde art niyetle yakılan ateşin o evle birlikte tüm köyü yakabileceğini söylüyor.

Dünyada olan gelişmeleri de bu bakış açısıyla ele almalıyız. Oluşan durumları iyilik vicdan ve adaletle ele almalıyız.

İşte biz bu yüzden sınırımıza gelen 2 milyon Suriyeli ve Iraklıyı kabul ettik. İşte bu yüzden 4 yıldır bu insanlara elimizden gelen tüm yardımı yapıyor onları ülkemizde barındırıyoruz.

Mülteci sorunu onları sınırlarda tutmaktan ya da denizlerde ölüme terketmekten değil onlara iyilik yapmaktan geçiyor.

Türkiye tarih boyunca farklı inançlardan insanların birlikte hoşgörü içerisinde yaşadığı bir ülke olmuştur.

İstanbul başta olmak üzere pek çok şehrimizde camiileri ve sinagogları birlikte görmek mümkündür.

Birlikte yaşayabilme geçmişimiz Türkiye ve Rusya'nın önemli bir müştereğidir. Bugün açılışını yapmak üzere biraraya geldiğimiz Moskova Merkez Camii bunun en somut ve en son örneklerinden biridir.

İstanbul ve Antalya başta olmak üzere Türkiye'de yaşayan binlerce Rus vatandaşını kendi vatandaşlarımızdan ayrı tutmadığımızı söylemek isterim.

Biz onları ülkemizde misafir ediyor olmaktan mutluyuz. Moskova ve Rusya'da yaşan Türklerin de aynı duyguları paylaştığından eminim. Avrasyanın iki kadim kültürün temsilcileri olarak takınacağımız tavırlar tüm dünyanın hayrına sonuçlar oluşturacaktır.

Bu duygularla açılışını yaptığımız Rusya müslümanlarına İslam ailesine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yapımındaki katkıları sebebiyle değerli dostum Putin'e teşekkür ediyorum. Bu vesile ile yarın idrak edecemiz Kurban Bayramını kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

PUTİN: İSLAM RUSYA'NIN AYRILMAZ PARÇASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı konuşmada İslam'ın Rusya'nın "ayrılmaz bir parçası" olduğunu belirterek, Müslüman kanaat önderlerinin barışın ve toplumsal anlayışın gelişmesine önemli katkı sağladığını söyledi.
Türkiye ile Rusya'nın katkılarıyla yapılan Moskova Merkez Camisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katıldığı törenle açıldı.
Törende konuşan Putin, Moskova Merkez Camisi açılışının Rusya Müslümanları için önemli bir olay olduğunu belirterek, açılışı yapılan caminin farklı dinleri bünyesinde barındıran Rusya'ya yakışır bir eser olduğunu ifade etti.
Putin, başta Türkiye ve Kazakistan olmak üzere cami inşaatına katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

İslam'ın Rusya'nın "ayrılmaz bir parçası" olduğuna vurgu yapan Putin, Müslüman kanaat önderlerinin, Rusya'da barışın ve toplumsal anlayışın gelişmesi ve aşırılıkla mücadeleye önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.
Putin, "Hayır yolunda yarışın" ayetini örnek verdiği konuşmasında, "Rusya her zaman çok dinli ve çok milletli bir ülke oldu. Rusya'nın bu yapısı bizim gücümüzü bir araya getiriyor" diye konuştu.
Aşırıcılıkla mücadelenin, dinin siyasi amaçlar için kullanılmaya çalışıldığı bu dönemde daha da önem kazandığını kaydeden Putin, Müslüman gençliğin İslam dininin özüne göre yetiştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Putin, terör örgütü IŞİD'in ideolojisinin "çarpıtılmış yalanlar üzerine kurulu" olduğunu belirterek, Rusya Müslümanları dini liderlerinin bu tarz propagandalara karşı "cesurca ve erkekçe" karşı koyduğunu ifade etti.

ABBAS'TAN DÜNYAYA MESCİD-İ AKSA ÇAĞRISI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin halkı adına Moskova Merkez Camisi açılışında bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.
Abbas, Moskova Merkez Camisinin, mimari özellikleri açısından Moskova'nın sembol yapıları arasına gireceğini ifade etti.

Moskova'nın uluslararası politikada önemli rol oynayan bir ülkenin başkenti olduğunu belirten Abbas, caminin böyle bir şehrin merkezinde açılmasının çok daha önemli olduğunu kaydetti.
Abbas, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine değinerek, dünya kamuoyuna Kudüs'teki kutsal mekanların korunması çağrısında bulundu.
Müslümanların, Mescid-i Aksa'ya gitme ve orada ibadet etme hakkı bulunduğuna vurgu yapan Abbas, İsrail'in Mescid-i Aksa'nın statüsünü değiştirmeye yönelik faaliyetlerini kınadıklarını söyledi.

TÖRENDEN NOTLAR

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Rus ve yabancı üst düzey yabancı konuklar katıldı. Törende, Rusya Müslüman topluluğu ve diğer din temsilcileri de yer aldı.

Ayrıca, Rusya'ya bağlı Çeçenistan, Dağıstan ve Tataristan liderleri katıldı.
Tören, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Açılış konuşmasını, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuttin yaptı.

Gaynuttin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkına cami inşaatına verdiği "büyük destekten" ötürü teşekkür etti. Gaynuttin, Moskova'nın merkezinde ibadete açılacak caminin İslam alemi ve Rusya Müslümanları için önemli bir gelişme olduğunu belirterek, hayırlara vesile olmasını diledi.
Konuşmaların ardından, sahneye çıkan grup eşliğinde salavatlar getirildi.
Açılış töreninin ardından konuk ülke liderleri camiyi gezdi.