Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya New York'ta Türk günü yürüyüşü gerçekleştirildi

    New York’ta bu yıl 35’incisi düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali kapsamında Türk Amerikan toplumu, Manhattan'da yürüyüş gerçekleştirdi.

    Yürüyüşe New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak, Türk toplumu temsilcileri ve sanatçılar katıldı.

    Manhattan'da Madison Caddesi ile 53. sokağın köşesinde başlayan yürüyüş, BM'nin karşısındaki Dag Hammarskjold Parkı'nda sona erdi. Yürüyüşe Azerbaycan, KKTC, Kazakistan, Özbekistan ve Kırım Türkleri de katıldı.

    Beşiktaş tarafları da yürüyüşe katılarak Süper Lig şampiyonluğunu kalabalık bir kortej eşliğinde coşkuyla kutladı. Yürüyüşe New York polis teşkilatı bando takımı da marşlarla eşlik etti.

    Yürüyüşte konuşan Başkonsolos Yalçın, organizasyonu gerçekleştiren Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunu tebrik etti.

    Türk Amerikan toplumunun 35. kez New York sokaklarında coşkuyla yürüdüğünü kaydeden Yalçın, organizasyonu Türk toplumunun kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiğini belirtti.

    Atilla Pak da konuşmasında, Türk Amerikan toplumu olarak her türlü zorluğun altından kalkacak güçte olduklarını söyledi.

    Destek almasalar bile kırgın olmadıklarını anlatan Pak, organizasyonu TADF gerçekleştirse de yürüyüşün Türk toplumuna ait olduğunu ifade etti.

    Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da konuşmasında, Hatay'ın da New York gibi farklı din, mezhep ve etnik unsurlara ev sahipliği yaptığını kaydederek, bunu tüm dünyaya göstermek için Medeniyetler Korosu ile festivale katıldıklarını dile getirdi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ