Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için sürdürülen görüşmelerde gelinen aşamayla ilgili bilgi almak üzere KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile görüşerek tebrik etti. Görüşme sonunda kameraların karşısına geçen üç liderin tokalaşma çabası kısa süreli bir krize dönüştü. İki elini de uzatan Ban Ki Moon liderlerin elini tutamadı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin, Ekim ayında yeniden yoğunlaştırılmış bir müzakere sürecine girileceğini, hedefin bu yıl bitmeden çözüm üretmek olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Güney Kibri Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile üçlü görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Akıncı, toprak konusunda yer adı, harita, yüzdelik gibi konuların ancak farklı bir formatta ve bir dizi toplantılar yapılarak sonuçlanmasını istediklerini ve sonrasında vakit kaybetmeden 5'li bir toplantı ile güvenlik ve garantiler konularının da bir sonuca bağlanmasını öngördüklerini anlattıklarını kaydetti.

"BU İŞİ GECİKTİRMEK ANLAYIŞI KİMSEYE YARAR GETİRMEYECEKTİR"

BM'den sürece daha fazla katkıda bulunmasını istediklerini söyleyen Akıncı, "Ekim ayında yeniden yoğunlaştırılmış bir müzakere sürecinin içine gireceğiz. 2016 hedefi var olmaya devam ediyor ve bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Umarım Kıbrıs'ta özlenen barış her iki tarafı da tatmin edecek, karşılıklı kabul edilebilir bir barışın koşullarını bu çalışmalarla sağlayabiliriz. Anastasiadis dahil herkes zaman faktörünün farkında ve bu işi geciktirmek anlayışı kimseye yarar getirmeyecektir diye konuştu.

Uluslararası anlaşmada garantör ülkelerin de bulunması gerektiğine değinen Akıncı, "Güvenlik garantileri konusu garantörleri de içeren bir olaydır, sadece iki toplumu ilgilendiren bir boyutu yoktur. Uluslararası bir anlaşmadan söz etmekteyiz. Dolayısıyla garantörlerin de için de olacağı bir formatta güvenlik ve garanti meselelerinin nihai şeklini alması söz konusu olacaktır" dedi.

Rum kesiminin takvim konusunda isteksiz olduğunu belirten Akıncı "2017 yılına kadar bu sorun çözülmezse endişe ederim ki çözüm başka bir bahara kalır şeklinde konuştu.

"DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK" VURGUSU

Akıncı yönetim ve dönüşümlü başkanlıkla ilgili bir soruya verdiği yanıtta da, "O olmadan bir çözüm olmaz, siyasi eşitliğimizin önemli unsurlarından birisidir. Onu içermeyecek bir anlaşma metni referanduma sunulmaz" dedi.

MOON: DESTEK VERMEYE HAZIRIM

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs'ta 2016 yılı içinde kapsamlı bir çözüme varılması amacıyla gösterilen çabadan dolayı liderleri kutladı ve konunun uluslararası boyutu da dahil olmak üzere ihtiyaç duyulacak her konuda destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Ban Ki Moon, “Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritik. Zaman çok kıymetli. BM ve ben, sürecin başarıyla sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız diye konuştu.

Her iki lideri de süreçte gösterdikleri kararlılık, cesaret ve yaratıcılık konusunda teşvik ettiğini vurgulayan BM Genel Sekreteri, liderlerin Kıbrıs'a döndüklerinde görüşmeleri daha da yoğunlaştırma niyetini belirttiğini; kendisinin de geriye kalan önemli konuların çözülebilmesi için mevcut fırsatı kullanmaları yönünde desteğini açıkladığını belirtti. Liderlerin kendisinden kişisel katkısını artırmasını istediğine değinen Ban Ki Moon, bu konunun haricinde, Suriye'deki sivillere yönelik saldırılara da değindi, şiddetin bir an önce durdurulması çağrısında bulundu ve yaşananları bir savaş suçu olarak niteledi. (DHA)

TOKALAŞMA SORUNU

Görüşme sonunda 3 lider kameraların karşısına geçerek tokalaştı. Tokalaşma sırasında iki elini de uzatan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in elini tutamadı. Kısa süreli yaşanan krizin ardından liderler tokalaşmayı başardı. 

HABERTURK.COM