Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Norveç polisi 2015 yılından beri yürüttüğü soruşturma kapsamında büyük bir pedofili ağının çökertildiğini, 51 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Norveç polisinin dünkü basın toplantısında tümü erkek olduğu açıklanan 51 sanığın cinsel tacizine uğrayan çocukların bebekler de dahil olmak üzere her yaş grubundan çocuk olduğu açıklandı.

Polisten yapılan açıklamaya göre sanıklar yargılanmalarına konu olan cinsel taciz malzemelerini kriptolu chat programları üzerinden birbirleriyle paylaşmışlar.

Bergen kentinde 22 yaşındaki bir Norveçlinin 2015 yılında ihbar edilmesi ile başlatılan soruşturmada tutuklanan 51 kişi arasında iki politikacının da olduğu belirtilen polis açıklamasında, sanıkların çoğunluğunun toplumda saygın yeri olan, yüksek eğitimli kişiler olduğu belirtildi.

Sanıklara yöneltilen suçlamalar arasında 14 yaşın altında çocuklara tecavüz, tecavüze yardım etmek, 14-16 yaş arasındaki çocuklarla cinsel ilişkiye girmek, çocuklara taciz olaylarını videoya kaydetmek, bellekte depolayıp başkalarıyla paylaşmak bulunuyor.

Basın toplantısında konuşan polis yetkililerinden Hilde Reikrås sanıkların evlerinde ve bilgisayarlarında yapılan araştırmalarda 150 terabayt cinsel taciz verisi ele geçirildiğini belirtip ‘'Partneri hamile olan bir sanık, diğerleriyle yaptığı chat görüşmelerinde çocuğunun doğmasından sonra nasıl tacizde bulunacağını anlatıyor'' diye konuştu.

Polisin açıklamasına göre sanıklar işledikleri suçun karşılığında 15 yıla kadar varan hapis ile cezalandırılabilecekler.

Endonezya hükümeti, toplumdaki "pedofili"yi engellemek için kimyasal hadım yasasını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Ülkede pedofillere idam ve kimyasal hadımı öngören yasa değişikliklerinin parlamentoda onaylanması tartışmalara yol açtı.

Kalkınma ve Adalet Partisi (PKS) Milletvekili Ri Yono AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Parlamentodaki çalışmalar sonrasında ilgili yasa onaylandı. Yasayla toplumdaki pedofili sorununun ortadan kalkmasını hedefliyoruz." dedi.

Endonezya'nın önde gelen İslami organizasyonlarından Muhammadiyah Cemaati Merkez Yürütme Başkanı Dadang Kahmad ise "Pedofili suçlularına kimyasal ilaç ile hadım cezasının uygulanmasını uygun bulmuyoruz. Çünkü bu yöntem kişide psikolojik sorunlar oluşturabilir. Bu durum da onu daha da agresif yapabilir." ifadelerini kullandı.

Nahdatul Ulema'nın (NU) Kadın Kolları Başkanı Anggia Ermarini de "Bu konunun insan hakları açısından göz önüne alınması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu zaman kadar suçlulara verilen bu tür cezaların suç oranında azalmalara yardımcı olduğu henüz kanıtlanmamıştır. Bu konu daha detaylı incelenmeli." diye konuştu.

İNSAN HAKLARINA UYGUN DEĞİL

Endonezya Doktorlar Birliği'nin konuyla ilgili açıklamasında, yöntemin insan haklarına uygun olmadığı belirtilerek, doktorlara tıbbi etik kurallarını ihlal eden işlemler yapmaması çağrısında bulunulmuştu.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, geçen hafta yabancı bir basın kuruluşuna verdiği demeçte, ülkesinin insan haklarına saygı duyduğunu ancak cinsel suçların cezalandırılması söz konusu olduğunda uzlaşma olmayacağını belirtmişti. Ülkede işlenen cinsel suçlar için en ağır cezaların uygulanacağını vurgulayan Widodo, "Son derece kararlıyız. Bana göre, kimyasal hadım cezasını istikrarlı şekilde uygularsak cinsel suçları azaltarak zaman içinde tamamen ortadan kaldırırız." ifadesini kullanmıştı.

Endonezya'da 13 Ekim'de pedofillere ölüm cezası ve kimyasal hadımı öngören yasa değişiklikleri parlamento tarafından onaylanmıştı. Parlamentodaki oylamada, Devlet Başkanı Widodo'nun toplu tecavüze uğrayan 14 yaşındaki bir kızın öldürülmesinin ardından, mayıs ayında teklif ettiği yasal değişiklikler kabul edilmişti. Yeni yasalar, çocuklara cinsel tacizde bulunanlara en az 10 yıl hapis cezası öngörüyor. Aynı zamanda hakimlerin suçlulara ölüm cezası verilmesi veya elektronik kelepçe takılması yönünde karar vermesine olanak tanıyor.

AA

Son zamanlarda gündeme yansıyan en önemli konulardan birisi olan pedofili, bireyin kendisine çocuk tecavüzlerini meşru kıldığı bir ruhsal bozukluktur. Hala ruhsal bir bozukluk olup olmadığı konusunda kesinlik belirtmeyen uzmanlar, bunun bir hastalık olarak nitelenebileceğini de belirtiyor. Peki Pedofili nedir? Neden ortaya çıkar?

PEDOFİLİ NE DEMEKTİR?

Pedofili cinsel sapkınlıklar (parafili) içerisinde yer alan ruhsal bozukluklardan biridir. Cinsel sapkınlıklar cinsel eşin onayı olmadan insana özgü normal kabul edilen cinsel eylemlerin dışında kalan cinsel eylemler olarak tanımlanır.

Pedofilide cinsel açıdan uyarıcı olan obje çocuklardır. Bu bozukluğu olan bireyler çocuklara karşı cinsel ilgi duyar ve bunu engelleyemez. Bu kişilerde pedofili dışında başka cinsel sapkınlıklar da mevcuttur. Bunlar;

gözetlemecilik bozukluğu (başkalarını özel etkinliklerde gözetlemek),

göstermecilik bozukluğu (cinsel organları sergilemek),

sürtünmecilik bozukluğu (izni olmayan bir bireye dokunmak veya sürtünmek),

cinsel mazoşizm bozukluğu (küçük düşürülme, esir edilme veya acı çektirmeye maruz kalmak),

cinsel sadizm bozukluğu (küçük düşürmek, esir etmek veya acı çektirmek),

pedofili bozukluğu,

fetişizm bozukluğu (canlı olmayan öğeleri veya vücudun cinsel olmayan bir organını cinsel açıdan odak haline getirmek) ve karşıgiyim (travesti) (karşı cinse ait kıyafetler giyerek cinsel açıdan uyarılma) bozukluğudur.

PEDOFİLİ NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Nedenlerinden birinin çözülmemiş ödipal çatışmalar olduğu düşünülür. Bununla birlikte nedenleri tam olarak bilinmemektedir. 

Hasta olduğunun farkında olan, suçluluk duyan, alkol-madde kullanımı olmayan, bu sapkın fikrinin yanısıra normal bir ilişkisi de olan bireylerde tedavi şansı daha fazladır. Ancak bir kısım kişi de tedaviye yanıt vermez.

Pedofilinin sıklığı tam olarak bilinmese de hiç de azımsanmayacak kadar çok olabileceği, toplumda yüzde 1'lerden fazla oranda olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle çocukları zamanında bilgilendirmek önemlidir.