Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

ABD'de bir grup bilgisayar bilimcisi ve avukat, üç kritik eyalette seçimlerin manipüle edilmiş olabileceğini söyledi ve seçimleri kaybeden Demokrat aday Hillary Clinton'a yeniden sayım talebinde bulunma çağrısı yaptı.

Michigan Üniversitesi Bilgisayar Güvenliği Merkezi direktörü Alex Halderman yaptığı açıklamada, Wisconsin eyaletinde Clinton'ın oylarında bilgisayar hatası bulunabileceğini söyledi.

Halderman'ın açıklamasına göre Clinton, eyaletin elektronik oylama yapılan ilçelerinde kağıt oy pusulası kullanılan ilçelere göre yüzde 7 daha az oy aldı. Wisconsin eyaletini 27 bin oyla kaybeden Clinton, eğer eyalette elektronik oylama yapılan ilçelerde kağıt oylama yapılan ilçeler kadar oy alsaydı 30 bin oy fazla almış olacaktı.

Clinton'ın kampanya menajeri John Podesta ile görüşen grup, oy sayımlarında bilgisayar hatalarının veya yabancı hacker gruplarının etkili olmuş olabileceğini anlattı.

Clinton'ın oy farkının çok az olduğu Wisconsin, Michigan ve Pennsylvania eyaletlerinde oyların yeniden sayılmasına yönelik başvuru yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.

Başkanlık seçimlerini kaybeden Demokrat Parti adayı Hillary Clinton, seçim mağlubiyetinin ardından halkın karşısına çıktığı ilk etkinlikte,"Şu anda çok mümkün gözükmese de hala üzerine bir şeyler inşa edebileceğimiz ortak bir zeminimiz var." dedi.

Eski Dışişleri Bakanı Clinton, başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Partinin adayı Trump'a kaybetmesinin ardından ilk kez Washington'da düzenlenen "Çocukları Savunma Fonu" etkinliğinde halkın karşısına çıktı.

Üzgün olduğu gözlenen ve duygusal bir konuşma yapan Clinton, "Kabul ediyorum; bu gece buraya gelmek benim için hiç kolay olmadı." ifadesini kullandı.

Seçimin ardından bir hafta adeta evine kapanan Clinton, içinde bulunduğu duruma ilişkin, "Son bir hafta birkaç kez, iyi bir kitap alıp köpeklerimle birlikte bir yere kurulmak ve evden hiç çıkmak istemediğim anlar oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Clinton, çocuklarla ilgili etkinlikte siyasi konulara sınırlı şekilde değinerek, seçimleri kazanan Trump'tan hiç bahsetmedi. Trump yönetimine dolaylı olarak gönderme yapan Clinton, "Çocuklarımız, ailelerimiz ve ülkemiz için yapacak çok işimiz var." dedi.

"ORTAK ZEMİNİMİZ VAR"

Ülkenin seçim atmosferinde birlik ve beraberlik görüntüsünden uzaklaşmış olabileceğini dile getiren Clinton, "Şu anda çok mümkün gözükmese de hala üzerine bir şeyler inşa edebileceğimiz ortak bir zeminimiz var." ifadesiyle taraftarlarına umut dağıttı.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde Clinton'ın, pazartesi günü görüştüğü Demokrat bir vekile, "Kimse benden daha üzgün olamaz. Kalp kırıklığı bir gecede düzelmez; bu da düzelmeyecek." dediği iddia edildi.

Geçen hafta salı günü yapılan 58. başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Trump, Demokrat rakibi Clinton'a önemli bir üstünlük sağlayarak ABD'nin 45. Başkanı seçilmişti.