Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Tacikistan İçişleri Bakanı Ramazan Rahimzade, İstanbul Ortaköy'deki saldırıyla bağlantılı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan Tacikistan vatandaşlarının, terör örgütleriyle ilişkilerinin bulunduğunu belirtti.

Rahimzade, düzenlediği basın toplantısında, Ortaköy'deki terör saldırısıyla bağlantılı oldukları iddia edilen Tacikistan vatandaşı şüphelilerle ilgili Türk makamlarıyla irtibat halinde olduklarını ifade ederek, "Bu insanların, işlediği bazı suçlardan dolayı arananlar listesinde olduğunu ve terör örgütü üyesi olduklarını bildirdik." dedi.

Terör örgütü DEAŞ saflarına katılan Tacikistan vatandaşlarının sayısının önceki yıllara nazaran giderek azaldığını bildiren Rahimzade, geçen yıl 40'a yakın Tacik'in örgüte katıldığının tespit edildiğini söyledi. Rahimzade, en az 80 Tacikistan vatandaşının DEAŞ saflarını terk edip ülkeye döndüğünü dile getirdi.

Tacikistan'da geçen yıl 36 olası terör saldırısının önlendiğini belirten Rahimzade, bununla ilgili 50 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

Bursa'da, Ortaköy'deki terör saldırısıyla bağlantılı oldukları iddia edilen şüphelilere yönelik çarşamba günü düzenlenen operasyonda DEAŞ üyesi olduğu öne sürülen Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Doğu Türkistan uyruklu 15'i kadın 27 şüpheli, beraberlerindeki 29 çocukla yakalanmıştı.

Reina saldırganının İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgusu sürüyor. Polis, 3 DEAŞ’lı ve saldırganın 4.5 yaşındaki oğlunu bulmak için operasyonlarını sürdürüyor. Terörist Abdulkadir Masharipov’un sorgusu devam ederken, İstanbul Emniyet Müdürlüğu Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Masharipov’a silahı teslim eden ve Bakırköy’de kaçarken araçta bulunan 1 kişiyle 4.5 yaşındaki çocuğu elinde tutan 3 DEAŞ’lıyı yakalamak için operasyonlarını sürdürüyor. Gözaltına alındıktan sonra sürekli olarak oğlunu soran Masharipov’un, “Silivride’yken yanıma biri geldi. ‘Her yerde aranıyorsun. Çocuğunu alacağız, kaçacağın zaman getireceğiz’ diyerek benden aldılar” dediği öğrenildi.

RESMİ SORGUSU BAŞLAMADI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde 3 gündür gözaltında tutulan ve resmi sorgusu henüz başlamayan Masharipov’un, güvenlik gerekçesiyle sağlık kontrolüne götürülmediği ifade edildi. Haseki Hastanesi’nden bir doktorun emniyete götürülerek Masharipov’u sağlık kontrolünden geçirdiği ve rapor verdiği belirtildi.

Öte yandan, terör ve istihbarat uzmanları tarafından yapılan sorgulamalarda Rakka’ya kaçış planı çıkan katliamcı Masparipov’un Reina katliamında kullanması için gönderileceği iddia edilen patlayıcılar da 30 Aralık 2016’da Gaziantep’te terör örgütü DEAŞ’a yönelik yapılan operasyonda ele geçirilmiş, 20 kişi gözaltına alınmıştı.

 

Müslim SARIYAR / GAZETE HABERTÜRK

 

İstanbul Ortaköy'deki gece kulübü Reina'ya yönelik terör saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında, Kayseri'de bir kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yılbaşı gecesi Ortaköy'deki bir gece kulübüne silahlı saldırı düzenleyen Abdülgadir Masharipov ile bağlantılı olan şahıslarla irtibatlı bulunduğu değerlendirilen Doğu Türkistan asıllı Mansuer Mijiti'yi gözaltına aldı.

Mijiti'nin kaldığı evde bulunan dijital materyallere el konuldu. Zanlının emniyetteki işlemleri sürüyor.