Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Donald Trump: Pişman olacak

    ABD BaşkanıDonaldTrump, Twitter hesabından Kuzey Kore'ye yönelik sert açıklamalarından sonra tatilini geçirdiği New Jersey'deki golf kulübünde gazetecilerle bir araya gelenTrump, Pyongyang'a yönelik tehditlerini sürdürdü.

    Açıklamalarının tansiyonu yükselttiğine yönelik eleştirileri yanıtlayanTrump, "Bu ülkede benim söylediklerimden mutlu olan onlarca milyon insan var çünkü nihayet ülkemiz ve gerçekten ulusumuz ve dostlarımız için dik duran bir başkan var." dedi.

    Trump, Kim Jong-un'u kastederek sözlerini şöyle sürdürdü:

    "İnanın bana bu adamın yaptıkları yanına kalmayacak. Açık bir şekilde bir tehdit savurursa -ki bunu yıllardır yapıyor, ailesi yıllarca yaptı- veya Guam'a ya da Amerikan toprakları veya bir müttefikine yönelik bir şey yaparsa bundan gerçekten pişman olacak ve gerçekten çabuk pişman olacak."

    REKLAM

    Twitter hesabında paylaştığı "silahlarımız dolu ve hedeflerine kilitli" ifadesinin sorulması üzerineTrump, sözlerinin oldukça açık olduğunu, her şeyi dikkatlice ele aldıklarını ve sözlerinin ağırlığının iyi anlaşıldığını umduğunu dile getirdi.

    "UMUYORUM Kİ SÖYLEDİĞİM SÖZLER ANLAŞILMIŞTIR"

    DonaldTrump, "Kastettiğim şeyi söyledim ve umuyorum ki tam olarak ne söylediğim ve o sözlerin anlamlarını anlamışlardır." açıklamasını yaptı.

    Daha sonraTrump'a, ABD'nin Kuzey Kore ile gizli kanallardan iletişim kurduğu iddialarını hatırlatıldı. Bunun üzerineTrump, artık görüşmelerde bir ilerlemenin olup olmamasını konuşmadıklarını ifade etti.

    Kendisinden önceki hükümetlerin Pyongyang'a yüklenmediği görüşünü savunanTrump, "Benim mücadele etmekten başka seçeneğim kalmadı ve ben de mücadele ediyorum. Ya çok çok kısa bir sürede başarılı olacağız ya da başka bir şekilde başaracağız." değerlendirmesinde bulundu.

    Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Kuzey Kore sorununun askeri yollarla çözülemeyeceğine yönelik ifadeleri de anımsatılanTrump, "O belki Almanya için konuşuyor. Almanya için konuşsun o. Benim çok iyi bir arkadaşım, çok iyi bir insan, çok iyi bir kadın, İvanka'nın da çok iyi bir arkadaşı. Kesinlikle ABD'yi kastetmiyor." diye konuştu.

    REKLAM

    Trump, şahsi Twitter hesabından, "Kuzey Kore akılsızca davranırsa askeri çözümler tamamen hazır, silahlarımız yüklü ve hedeflerine kilitli. Umarım Kim Jong-un başka bir yol izlemeyi seçer!" mesajını paylaşmıştı.

    KARŞILIKLI TEHDİTLER 3 GÜNDÜR SÜRÜYOR

    Kuzey Kore'nin balistik füzelerine entegre edebilecekleri nükleer savaş başlıkları üretmeyi başardığına ilişkin iddiaların ortaya atılması üzerine ABD BaşkanıTrump, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmesi durumunda "daha önce görülmemiş bir gazapla karşı karşıya kalacaklarını" söylemişti.

    Trump'ın bu açıklamaları üzerine Kuzey Kore devlet televizyonu Kim Jong-un yönetiminin ABD'ye bağlı Guam Adası'nı vuracağına dair bir haber yayımlamış, bunun üzerine de ABD Savunma Bakanı James Mattis, Pyongyang yönetimine "rejimini ve halkını yıkıma götürecek bir eylemi tasavvur etmeyi bırakması" çağrısında bulunmuştu.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ