Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Charlottesville sokakları yine dolu: Meşaleye karşı mumlu yürüyüş

    ABD'nin Charlottesville kentinde binlerce kişi hafta sonunda yaşanan şiddet olaylarını protesto etmek için ellerinde mumlar taşıyarak bir araya geldi.

    Hafta sonunda ellerinde meşale taşıyan ırkçı grup Ku Klux Klan (KKK) üyelerinin yürüyüş yaptığı Charlottesville kenti sokaklarında bu kez ırkçılık karşıtı binlerce kişi ellerinde mumlarla toplandı.Grup, şiddet karşıtı sloganlar atarak şarkılar söyledi.

    Mike Ludgwick (47) adındaki gösterici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "sokakları geri almak için" toplandıklarını belirtti. Hafta sonunda aynı sokaklarda KKK üyelerinin toplandığını hatırlatan Ludgwick, "Bu sokaklarda faşistlerin izlerinin silinmesi gerekiyor. Biz de onların meşale taşıdığı sokaklara ellerimizde mumlarla çıkarak onların izlerini silmek istiyoruz." dedi.

    REKLAM

    Sarah Whitson (26) ise hafta sonundaki olayların benzerlerinin bu kentin tarihinde de yaşandığına vurgu yaptı. Whitson, "Bu şehrin geçmişinde ırk savaşları yaşanmış ve bunu tarih kitaplarında okuyunca sanki hiçbir zaman bu tekrar olmayacakmış gibi düşünürdük ama hafta sonunda yaşanan olayları görünce toplumda böyle bir potansiyelin her an harekete geçebileceğini gördük ve sokaklara sahip çıkmamız gerektiğini anladık." diye konuştu.

    Charlottesville'deki protesto gösterileri sırasında ırkçı ve karşıt gruplar karşı karşıya gelmiş, gösteriler sırasında ırkçılık karşıtı grubun üzerine araç sürülmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ