Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Orta Avrupa'yı vuran sağanak yağışların yol açtığı sellerde ölü sayısı 10'a yükseldi, binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Almanya ve İsviçre'de yaşanan sel ve su baskınları nedeniyle çok sayıda işyeri ve okul kapatıldı. Otoyolu ve demiryollarında ise büyük aksaklıklar yaşanıyor.

Vltava Nehri'nin taşması sonucu yaşanan su baskınlarının ardından Prag Hayvanat Bahçesi'ndeki 1000'den fazla hayvan güvenli bölgelere taşındı. Aslan ve diğer büyük cüsseli hayvanlar ise uyuşturularak farklı yerlere götürüldü.

2002'de onlarca kişinin hayatını kaybettiği sellerin ardından yeni bir felaketle karşı karşıya Çek Cumhuriyeti'nde on binlerce haneye elektrik verilemiyor.

Pazar günü ülkede olağanüstü hal ilan Çek hükümeti, evleri sular altında kalan 8 bin kişiyi tahliye etmek için 2 bin kişilik bir kurtarma ekibini görevlendirdi.

Çek Cumhuriyeti'nde, başkent Prag'ın güneyinde bir evin çökmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybederken, bir elektrikçi ise görevi başındayken suda elektrik akımına kapılarak öldü. 1 kadının, üzerine ağaç devrilmesi sonucu, 3 kişinin boğularak hayatını kaybettiği bildirildi.

Aşırı yağışlar Avusturya ve İsviçre'de can aldı. Avusturya'da 2, İsviçre'de 1 kişi seller nedeniyle hayatını kaybetti. Almanya ve Avusturya'da yüz milyonlarca euro zarar meydana gelirken, birçok binayı su bastı, yollar kapandı. Leipzig yakınlarında 2 bin 500 kişi evlerinden tahliye edilirken, 2 kişinin kayıp olduğu belirtildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bugün sel bölgesini ziyaret etmesi bekleniyor.

Avusturya'nın Salzburg şehri ve kuzey bölgelerinde ise aşırı yağışlar nedeniyle yaşanabilecek toprak kaymalarına karşı 1000 kişi tahliye edildi.

İHA