Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü,  2011 yılında yapılan denetimlerde sağlığa zararlı kimyasal madde miktarının limitlerin üzerinde olduğunu belirlediği 22 firmanın sattığı okul çantası, ayakkabı ve kalem gibi ürünleri internet sitesinde yayınladı. Bakanlığın 2011 yılındaki denetimlerle ilgili bu duyuruyu internet sitesinde 5 Kasım 2012 tarihi itibariyle yayınlaması tartışma yarattı. Bakanlık yaptığı yazılı açıklama ile kakarın yeni yasa nedeniyle yayınlandığı ve piyasadaki bu ürünlerin toplatıldığını açıkladı. Ancak 2011 yılında bu ürünlerden satın alan ve toplatma kararından haberdar olmayanların ürüteci/satıcı firmaya bu ürünleri iade etmesi gerekiyor.

İşte bakanlığın sitesindeki duyuru

 

KIRTASİYECİLER DERNEĞİ'NDEN İTİRAZ GELDİ
Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) yazılı bir açıklama ile listeye itiraz etti. Söz konusu haberin 2011 yılına ait olduğunu ve bahsi geçen firmaların geçen sene tüm cezalarını ödediğini belirtilen TÜKİD'in açıklamasında "Bakanlık nezdinde, 4703 sayılı kanun gereği maddi manevi tüm cezai müeyyideler uygulanmış, bahsi geçen üyelerimiz tarafından tüm yükümlülükler gerçekleştirilmiştir" denildi.

Derneğin itirazının ardından yazılı bir açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 22 firmanın ürünlerine yönelik açıklanan verilerin 2011 yılında yapılan denetimlere ilişkin olduğunu kaydetti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu firmalara 4703 sayılı Kanun gereğince gerekli yaptırımlar ve cezai müeyyidelerin uygulandığı,  halkın sağlığını korumak adına güvensiz ürünlerle ilgili toplatma kararlarının derhal uygulandığı, firmalardan Kanun gereğince, ürünleri iki ulusal gazete ve iki ulusal televizyon kanalında ilan etmesinin istendiği, ilgili firmaların da bu bağlamdaki yükümlülüklerini yerine getirdiği bildirildi. Kararın internet sitesinde  gecikmeli olarak yayınlanmasının nedeni olarak ise Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği'nin 15. maddesi gereğince, güvensiz ürünlere ilişkin ilanların Bakanlık internet sitesinde yayımlanması gerektiği belirterek, şunlar kaydedildi: ''Bu çerçevede; web sayfamızda da firmaların ilanları toplu olarak yayımlanarak kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Firmalara ilişkin gerekli idari işlemlerin ve yasal süreçlerin zaman alması nedeniyle söz konusu ilanların Bakanlığımız web sayfamızda yayımlanması bu tarih itibari ile gerçekleştirilebilmiştir."

 

SARACİYE SANAYİCİLERİ DERNEĞİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Saraciye Sanayicileri Derneği de yazılı bir açıklama yaparak sağlığa zararlı kimyasal içeren ürünlerde yüzde 90 başarı sağlandığını duyurdu. Fitalat kullanımında yeniden geliştirilen kurallar doğrultusunda, gerek sektör mensuplarının gerekse ilgili bakanlıkların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen seminerlerde yeni kurallarla ilgili üreticilere bilgi verildiğini ifade eden Hacısoyu, ''Sektör-kamu işbirliğiyle yapılan çalışmalar sonucunda bahsi geçen firmalara cezalar tebliğ edilmiş ve ödemeler de gerçekleştirilmiştir. Nitekim yapılan çalışmalar ve iyileştirmeler neticesinde 2012 yılında yapılan denetim, gözetim ve testlerden sektörümüz yüzde 90'lık bir seviyede başarı sağlamıştır. Haberde bahsi geçen açıklama ise çalışmalar öncesindeki 2010-2011 dönemine ait bir detaydır'' dedi.

 

İŞTE O ÜRÜNLER

Güvensiz bulunan ürünler ve bunları üreten firmalar şöyle:

Ürün   Firma
Canbo Kids spor ayakkabısı
Cauillo çocuk ayakkabısı
   Akınal Ayakkabıcılık 
Roxy okul çantası
   Akkuş Saraciye
Alper keçeli kalem   Alper Kırtasiye-Bekir Alper
Finding Nemo ışıklı tükenmez kalem 
   Adel Kalemcilik
Mini kalem çantası   Caner Saraciye
Pretty Girl tükenmez kalem
   Cem Kırtasiye
Kalem kutusu, beslenme çantası, silgi,kurşun kalem
   Dönmezler Lisans&Kırtasiye oyuncak
F90 ve Bakugan baskılı okul çantası   Gani Tekstil ve Saraciye
Okul çantası     Gençler çanta
Filet model ayakkabı   Gezer Ayakkabı
Kalem çantaları ve beslenme çantaları   Hakan çanta
Hilal sırt çantası   Hilal çanta promosyon ve tekstil
Leather Collection erkek kemeri   Karagözoğlu Saraciye
Erkek çocuk ayakkabısı   Murat Kundura
Tesillo spor ayakkabı   Set Plastik
Glubox Sulu boya ve Erich Krause  Drive silgi
   Smart Ofis Kırtasiye
Mikro soft 2B Renkli Sarı ve 2B  20 Beyaz silgi
   Şahin Kırtasiye Hırdavat
Lucky Prince pastel boyanın beyazplastik altlığı
   Şarkgülü Kırtasiye
Space Kids ayakkabı   Uzay Plastik-Mehmet Asef dedekurt
Racer Sırt çantası   Yasmina Çanta-İsmail Kartal
Flash&Dash kalem çantası,Winx Club Silver Tattoo kalem çantası,
Winx Club Straberry Fruit
beslenme çantası
   Yaygan Saraciye Kırtasiye ve Oyuncak
Figürlü Tükenmez Kalem

NT Kitap Kırtasiye Büro Malzemeleri