Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Enerji Rusya Türkiye'ye gaz akışını kesti - Enerji Haberleri

    Reuters Haber ajansının Rus İnterfax ajansına dayandırdığı haberde, Gazprom, fiyat anlaşmazlığı nedeniyle Türkiye'ye gaz akışını kıstığını duyurdu.

    AZALTMA 10 ŞUBAT'TA BAŞLADI

    Interfax'ın Türkiye Enerji Bakanlığı'na yakın bir kaynaktan aldığını belirttiği bilgiye göre Gazprom bu kararı alıcılarla yaşanan fiyat anlaşmazlığı ve Türkiye'deki sıcak hava şartlarından dolayı aldı. Gaz akışında azaltmaya10 Şubat'tan

    itibaren gidildiği ifade edildi.

    BAKANLIK AÇIKLADI: VATANDAŞI ETKİLEYECEK BİR DURUM DEĞİL

    Haberin ardından Enerji Bakanlığı, gaz miktarında yapılan azaltmanın vatandaşları etkileyecek bir durum teşkil etmediğini açıkladı.

    GAZI TÜRKİYE'YE GETİREN ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

    Rus gazını Türkiye’ye taşıyan şirketlerden olan Bulgartransgaz, Cihan’ın geçtiği habere göre, Türkiye’nin kış aylarının başlamasından itibaren gaz alımını istikrarlı bir şekilde artırdığını bildirdi. Şirket özellikle 2015 yılının dördüncü çeyreğinde, önceki çeyreklerdeki az alımı dengelediği kaydedildi. Gaz alımının Ocak 2016’da da büyümeye devam ettiği ve yüzde 3.4 arttığı ifade edildi.

    ŞUBAT AYINDA AZALMA OLDU

    Ancak şirket, Şubat ayı içinde ciddi oranda bir azalma olduğunu vurgulayarak, özellikle 10 Şubat tarihinden itibaren düşüşe geçtiğini belirtti. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10’luk bir düşüş olduğunu duyuran Bulgartransgaz, bu açığın giderek büyüdüğünü ve geçen hafta yüzde 50’ye ulaştığını aktardı.

    YÜZDE 40'LIK DÜŞÜŞ

    Son olarak 24 Şubat’ta Rusya’nın Türkiye’ye gaz sevkiyatının 26.7 milyar metreküp olarak gerçekleştiğini açıklayan şirket, bunun bir önceki yıla oranla yüze 40 daha az olduğunun altını çizdi.

    Düşüşün sebeplerinden birini hava koşullarına bağlayan şirket, 15 ve 16 Şubat tarihlerinde İstanbul’da hava sıcaklığının mevsim normallerinden yüksek olduğunu aktardı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ