HABERTURK.COM / EKONOMİ SERVİSİ

Uluslararası Para Fonu'nun ( IMF) yönetim kurulu Atina'nın yüksek borç seviyeleri ve mali reformları uygulamadaki başarısızlığının üçüncü kurtarma planında IMF'nin yer almasını imkansız kıldığını açıkladı. 

Financial Times'da yer alan habere göre Çarşamba günü iki saat süren yönetim kurulu toplantısından bu rapor çıkarken, bazı IMF yetkilileri de Atina'da  halen sürmekte olan kurtarma müzakerelerinde yer alıyordu. Şimdi akıllardaki soru IMF'nin Yunanistan'ın son mali kurtarma programına katılıp katılmayacağı...

IMF Yönetim Kurulu'ndan gelen bu açıklamanın özellikle Almanya'da önemli yansımaları olabileceği belirtildi. Zira Alman yetkililer bir süredir, IMF gemide olmadan 86 milyar euroluk kurtarma fonunun federal meclisten (Bundestag) geçme olasılığını zayıf olduğunu dile getiriyordu.

IMF'NİN ŞARTLARI ASLINDA YUNANİSTAN LEHİNE

Financial Times tarafından elde edilen Çarşamba günkü yönetim kurulu toplantısına ait dört sayfalık "gizli" raporun özetine göre, IMF müzakerecileri, Avrupalı borç verenlerin Yunanistan kurtarma planının IMF politikalarına uygun olup olmadığını görmek için politika tartışmalarına katılacak. Ancak IMF bu aşamada komisyonlar seviyesinde anlaşmalara dahil olmayacak. Fon sadece, şu an yapılan müzakereler bittikten sonra başlayacak 'karar vericilerin' aşamasına dahil olacak. Fakat bunun için de iki şart var: IMF, ikinci aşamaya ancak Yunanistan 'kapsamlı bir dizi reformun uygulanmasını kabul ettiğinde' ve hepsinden önemlisi Avrupalı borç verenler 'Yunanistan'ın borçlarını azaltmayı kabul ettiklerinde' dahil olacak. 

KONTROLÜ KAYBEDİYOR

IMF'nin bu çıkışının Atina ve Avrupalı kreditörleri arasında 20 Ağustos tarihine kadar sonuca ulaştırılması beklenen müzakelere başka ciddi tartışmalar ekleyebileceği, bunun yanında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın kurtarma için gerekli şartların kabulünü sağlamak bir yana Syriza partisinden gelen muhalif seslerle uğraşmak zorunda olduğu kaydedildi.

Çipras bugün, partisindeki bölünmelerin üstesinden gelinmesi amacıyla önümüzdeki ay acil bir kongreye gidilmesi önerisinde bulunurken, parti üyelerinin istemesi durumunda kısa süre içinde yapılacak bir referandumun da çare olabileceğini belirtmişti.

IMF geçtiğimiz hafta Yunanistan'ın özel borç piyasalarına geri dönebilecek noktaya gelmesini amaçlayan mevcut kurtarma programının artık işe yaramaz olduğunu belirtmiş ve Atina'nın yeni bir IMF programı için istekte bulunması gerektiğini söylemişti.

FT, Bazı Yunan yetkililerin ise IMF ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble'nin bu ayki anlaşmaya rağmen Yunaistan'ın kurtarma müzakerelerine taş koyacağını düşündüğünü yazdı.

VAROUFAKIS: DR. SCHAUBLE VE IMF'NİN AMACI ORTAK

Yunanistan'ın Maliye eski Bakanı Yanis Varoufakis'in bu hafta kamuoyuna yansıyan telefon konuşmasında, IMF'nin mevzuat gereği kurtarma programına katılamayacağını, bunu halihazırda iki kere yaptığını ve bir üçüncü kez yapacaklarını düşünmediğini, Dr. Schäuble ve IMF'nin üçüncü kurtarma programını istemediğini söylediği bildirildi.

AVRUPA KOMİSYONU: IMF'NİN GÖRÜŞMELERE KATILIMI TAM...

Bugün (31.07.2015) Avrupa Komisyonu'ndan gelen açıklamada IMF'nin Atina'daki borç görüşmelerine tam katılım sağlandığı belirtildi. 

Avrupa Komisyonu sözcüsü, Yunanistan için planlanan yeni kurtarma programı için görüşmelerin sürdürüldüğüne ve IMF'nin katılımının tam olduğunu söyledi.

IMF'nin konu ile ilgili yaklaşımının değişmediği de ifade edildi.