Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son yıllarda artan hırsızlık, asayiş ve güvenlik olaylarının önüne geçilmesi için 1985'te alımı durdurulan bekçilik müessesinin yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, bekçileri yeniden sokaklarda görmek istediklerini bildirdi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, AVM’lerin artmasıyla huzurun güvencesi, mahallenin bekçisi durumunda olan esnaf ve sanatkarın artık mahalle aralarında azalmasıyla hırsızların ve gaspçıların 6 kat arttığını savunarak, 1985'te alımı durdurulan bekçilik müessesinin yeniden hayata geçirilmesini istedi.

Mahalle ve sokakların bekçiye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Palandöken, "Polisin sayısı artsa bile her mahalleye devamlı birini koymak mümkün değil. Çünkü bekçilerimiz olduğu zaman sokaklarımız güvenli, esnafımız ise rahattı. Bekçilerimiz varken hırsızlık olayları 6 kat daha azdı. Gece bekçilerimiz devriye yaparken herkes akşamları sokağa rahatça çıkıp gezmeye ve alışverişe gidebiliyordu. Düdük sesini duyduğumuz zaman kendimizi huzurlu hissederdik" ifadesini kullandı.

Palandöken, bekçilik mesleğinin geri gelmesi halinde akşamları piyasanın canlanacağını kaydetti.