Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Meltem ERSOY/GAZETE HABERTÜRK

Türkiye’de sayıları 3 milyonu aştığı tahmin edilen Suriyelilerin kendi ülkelerine transfer ettiği paranın son 3 yılda toplam 675 milyon dolara yaklaştığı tahmin ediliyor. Dünya Bankası’nın yıllık verilerine göre, ülkelerden karşılıklı yollanan toplam meblağlar baz alındığında, Türkiye’den Suriye’ye 2015 yılında 224 milyon dolar yollandığı ortaya çıkıyor.

SON 3 YILDIR AYNI


Suriye’deki olağandışı durumdan ötürü bu rakam Dünya Bankası tarafından son 3 yıl için aynı seviyede kabul edilmiş durumda. Bir başka deyişle, 3 yılda Türkiye’deki Suriyelilerin kendi ülkelerine yolladığı toplam rakamın 675 milyon dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Bu rakam 2013 yılına kadar ise 10 ila 20 milyon dolar seviyesinde seyrediyor. Yani 2013’ten itibaren neredeyse 10 katına varan bir artış yaşandığı göze çarpıyor.

TÜRKİYE 4’ÜNCÜ


Suriye’ye 2015’te en çok para yollanan ülke ise Suudi Arabistan olarak dikkat çekiyor. Bu ülkeden 2015’te Suriye’ye transfer edilen tutar 474 milyon dolar. Bunu sırasıyla 282 milyon dolarla Lübnan ve 254 milyon dolarla Ürdün takip ediyor. Türkiye ise listenin 4’üncü sırasında yer alıyor. Tüm ülkelerden Suriye’ye yollanan tutar ise 1.6 milyar doları aşıyor.Öte yandan, Suriye Türkiye’den en çok para yollanan ülkeler listesinde ise 5’inci sırada yer alıyor. Türkiye’den en çok para yollanan ülkelerin başında ise 1.4 milyar dolarla Almanya geliyor. Almanya’yı 697 milyon dolarla Bulgaristan, 274 milyon dolarla Fransa, 259 milyon dolarla Sırbistan takip ediyor.

Türkiye’den başka ülkelere transfer edilen toplam tutarın 2015 yılı sonunda 4 milyar doları aştığı hesaplanıyor. Türkiye’ye gelen toplam tutar ise 985 milyon dolar.

TÜRKİYE'YE EN ÇOK ALMANYA'DAN PARA YOLLANIYORTOPLAMIN YAKLAŞIK YARISI ALMANYA'DAN

Dünya Bankası verilerine göre, Türkiye’ye en çok para yollanan ülke 475 milyon dolarla Almanya. Bunu 82 milyon dolarla Fransa ve 65 milyon dolarla Hollanda takip ediyor. Bu ülkelerin Türk gurbetçilerin ağırlıklı yaşadığı ülkeler olduğu göze çarpıyor. Yine yurtdışındaki Türk nüfusuna paralel olarak tüm ülkelerden Türkiye’ye yollanan toplam paranın yaklaşık yarısının Almanya’dan geldiği dikkat çekiyor. Türkiye’ye gelen toplam tutar 1 milyar dolara yakın.GÖÇMEN STOKLARI DİKKATE ALINIYOR

Dünya Bankası, bu rakamların resmi rakamlar olmadığı, ülkelerin milli gelirinin gelişimi ve göçmen stoklarındaki değişimin göz önüne alınarak hesapladığını belirtiyor.