Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak EPDK'nın 15. kuruluş yıldönümünde konuştu. Enerji Bakanı Berat Albayrak, yerli kaynaklardan üretilen enerji oranının bu yıl toplam üretimin yüzde 50'sinin üzerine çıkması gerektiğini söyledi.   

Albayrak'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

Yeni ve büyük Türkiye'de enerji sektörünü nerede konumlandırıyorsak, yerli ve milli kaynaklarda yılda ortalama 50 milyar dolar enerji ve maden ithal ülkenin enerji ithal etmeye başlamış, tüm sektörü bu çerçevede başlamamız lazım. Bundan sonraki çita ve vizyon yüksek olmalı. 

"ESKİ TÜRKİYE BİTTİ"

Türkiye olarak enerjiyi daha ucuz ve kaliteli bir şekilde topluma ulaştırmanın, yeni Türkiye'nin vizyonunda önemli bir hammade. Eski Türkiye bitti. 'Sabah dokuzda geleyim. Akşam beşe kadar, üç randevu vereyim. Odamı tam kitleyeyim. İki kahve içeyim. Üç arkadaşımla sohbet edeyim. Bir tane de evrağı imzalayayım.' O eski Türkiye. Yeni Türkiye'deki bürokrasideki tüm arkadaşlar artık 15 Temmuz şuurunda. Ben görüyorum.

Türkiye, küresel krizlere rağmen büyümeye devam ediyor. Yüzde 49.3''de elektrik üretiminde en yüksek noktayı yakaladık. Yüzde 49.3'ü daha da arttıracağız. Yerli kömür, güneş,rüzgar bunlarla ilgili süreci başlattık. Yerli kömür, yerli güneş. Sadece üretim değil. Fabrika ve ARGE yatırımlarıyla da düzenlemelerimiz var. Birileri konuşacak biz işimizi yapacağız. Her konuşana aldırırsak işimizi yapamayız.

Yerli kömürün payını da yüzde 12'lerden 2016'da yüzde 16'ların üzerine çıkardık, daha da artırmamız lazım yerli kaynaklar noktasında. Daha yüksek kalorifik değeri olan kömürlerimizi de artırmamız lazım.

"YILLARDIR AYNI YEMEĞİ PİŞİRENLER OY ALAMAZLAR"

Yenilinebilir kaynak üretimimni arttıracağız. Nükleer dünyada yok diyorlar Avrupa'da yüzde 20'ler. Nükleeri de yapacağız, yerli kömürü de yapacağız. Yerli kaynaklarımızı daha da arttırmamız lazım. Dolayısıyla tüm bu çerçevede Türkiye yılda 50 milyar dolar dışarıya verirken bu birilerini üzecek. Farklı yollar denemeye sevk edecek. Akıl akıl peşime takıl. Heybede neler var o patlayacak bu var.

Yıllardır aynı yemeği pişiriyorlar. O zaman oy alamazsın. Referandumdan sonra Türk siyasinde değişim olacaktır. Halkın söylemine kulak vereceğiz. Daha çok çalışacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'yi 15 Temmuz ruhuyla daha çok çalışacağız.