Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Intercontinental Istanbul Hotel'de düzenlediği Yurtdışı Yatırım Forumu'na katılarak konuşma yaptı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ekonominin Nisan ayından itibaren toparlanacağını söyledi. Türkiye'nin büyük sıkıntıları geride bıraktığını belirten Şimşek kısa vadede tek belirsizliğin referandum olduğunu söyledi. Şimşek iç tüketime bağlı büyümede sınıra ulaşıldığını da dile getirdi.

Şimşek "Türkiye cazip bir market, piyasadır, güçlü bir ekonomidir. Geçici iniş çıkışların uzun vadede belki hiç izi bile kalmayacaktır. Şimdi bir miktar korumacılık, özellikle eski özgür dünya savunucuları tarafından güçlü şekilde gündeme getirilince bu konular farklı noktalara çekilebilir. Hiçbir ülke, hiçbir alanda, hiçbir endüstride bütün süreçleri yönetme, her şeyi sıfırdan üretme kabiliyetine sahip değil.Yatırım dediğiniz, uzun soluklu, ciddi analiz gerektiren bir alan. 80 milyon nüfusumuz var, onların hayalleri, dünya ile arayı kapatma arzuları değişmedi. Türkiye'nin coğrafyası bugün bir yük, ağırlık, zorluk gibi değerlendirilebilir ama yanlış bir değerlendirme olur. Türkiye'nin coğrafyası başlı başına avantaj ve fırsatlar içeriyor. Belki biz bu salonlarda Orta Doğu'nun yeniden inşasını konuşacağız. Bunun için neler ve kimlerle iş birliği yapmamız gerektiğini konuşacağız. Türkiye'yi dönüştürme, reformlarla Türkiye'yi üst gelir ligine taşıma irademizde değişen bir şey yok. Dolayısıyla Türkiye cazip bir market, piyasadır, güçlü bir ekonomidir. Geçici iniş çıkışların uzun vadede belki hiç izi bile kalmayacaktır" dedi.

Gelişmiş ülkelerde köklü markalar satın alındığında o marka üzerinden dünyanın birçok pazarına daha rahat girilebildiğini ifade eden Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:
O marka üzerinden aynı ürünü daha yüksek fiyata satabiliyorsunuz. Bu Türkiye'nin menfaatine olan bir süreçtir. Türkiye'nin önemli grupları yurt dışında marka satın aldılar. Çünkü bir markayı inşa etmek, küresel ölçekte o algıyı oluşturmak 10 yılları, bazen 100 yılları alıyor. Yurt dışına Türk firmalarının marka satın alma amacıyla yaptıkları yatırım Türkiye'yi büyütür, cari açığını azaltır, kalkınmasına ciddi katkıda bulunur.
Ar-Ge, inovasyon ekosistemi noktasında eksiklikleri gidermek için çalışıyoruz. Ama bu yetmiyor. Bütün oyuncuların, herkesin rağbet gösterdiği sinerji oluşturan yerler var. Yapay zeka konusunda, endüstri 4.0 konusunda belli bir sanayi üretiminiz var ve ilgi gösteriyorsunuz, o zaman Boston'da şubeniz olması gerekiyor. Çünkü orada ciddi kümelenme var. Oralardan know-how almak, oralardaki sinerjiyi kendi şirketinizin avantajına dönüştürmek çok önemli.