Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Yüksek Planlama Kurulu (YPK),2016-2019 dönemini kapsayan Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı kabul etti. Plan kapsamında yerli marka araç üretimi için gerekli altyapının oluşturulması amaçlanıyor.

Kurulun konuya ilişkin kararı, Resmi gazete'de yayımlandı.

Yüksek Planlama Kurulunca;

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 04/06/2015 tarihli ve 1802 sayılı, 01/12/2015 tarihli ve 3459 sayılı, 23/12/2015 tarihli ve 3723 sayılı yazıları dikkate alınarak; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinatörlüğünde ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile hazırlanan ekli “Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2016-2019)”nın kabulüne, karar verilmiştir.

Buna göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinatörlüğünde  ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla  hazırlanan planının genel amacı, "Güçlü ve rekabetçi tedarik sanayi ve kendi  ürettiği yerli markaları ile ileri teknoloji kullanımını yaygınlaştırmak ve katma  değer oranını yükseltmek" olarak belirlendi.

Plan kapsamında belirlenen hedefler ise şöyle sıralandı:

- Yerli marka araç üretimi için gerekli altyapıyı oluşturmak,

- Sektörün markalaşma kabiliyetini ve küresel rekabet gücünü artırmak,

- Otomotiv sektörünün güçlendirilmesine yönelik hukuki ve idari  düzenlemeler geliştirmek.

Ayrıca, vergilendirme sisteminde salınım düzeyindeki farklılıkların da  dikkate alındığı bir yapı oluşturularak karbondioksit salınımı daha düşük olan  araçların kullanımınında teşvik edilmesi de hedefleniyor.